Kostka srdce
fitnesskotelna
Kostka srdce
Pondělí 27. ledna 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

SHK Hodonín vs Draci Šumperk 4:3

26.01.2020 - SHK Hodonín vs Draci Šumperk 4:3 - Reportáž ze zápasu

Počasí

27.01.2020 - Pondělí

Teplota: 1 / -2 - Sníh

28.01.2020 - Úterý

Teplota: 1 / 0 - Sníh

čokoláda

První hodina Nového roku lámala rekordy v počtech požárů

01. ledna 2020 - 09:50

Zpět na seznam článků

V rámci České republiky

První hodina Nového roku lámala rekordy v počtech požárů

ilustrační snímek zdroj foto: archiv

Celkem k 108 požárům vyjeli hasiči jen v první hodině letošního roku. Přitom dlouhodobý denní průměr je 47 požárů za celý den. A v porovnání s předcházejícími lety je to nárůst téměř na dvojnásobek. Hasiči vyjížděli k prvním letošním požárům již pár vteřin po půlnoci a v jednu chvíli byli u 70 požárů zároveň.

Ve většině případů se jednalo o menší požáry odpadu, křovin, převážně tújí, zbytků pyrotechniky a krabic od pyrotechniky nebo popelnic a kontejnerů na odpad. Hořelo ale také na balkoně obytného domu, garáž, fasáda domu nebo pyrotechnika v uzamčeném voze. Za většinou požárů stála zábavní pyrotechnika.

V době od dvacáté hodiny 31. prosince do šesté hodiny 1. ledna vyjeli hasiči celkem ke 265 požárům, což je o 89 víc než ve stejném období loňských silvestrovských oslav. Nejvíce požárů bylo v prvních šesti hodinách nového roku v Praze, Středočeském, Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Nejméně hasiči vyjížděli k požárům v tomto časové rozmezí v Kraji Vysočina.

tabulka zdroj: GŘ HZS ČR

Do půlnoci jednotky hasičů vyjely v Praze k 24 požárům. Od půlnoci do 06:00 hodin pak k dalším 33 požárům. První výjezd v roce 2020 byl v Praze minutu po půlnoci. „Ve většině případů se jednalo o menší požáry odpadu, křovin, zbytků pyrotechniky a kontejnerů. V jednom případě hořelo na balkoně obytného domu,“ uvedla tisková mluvčí GŘ HZS ČR.

tabulka zdroj: GŘ HZS ČR

Ve Středočeském kraji vznikl první požár v roce 2020 šest vteřin po půlnoci v Kostelní Lhotě na Nymburku, zahořelo zde zhruba 20 tújí, škoda i příčina jsou předmětem dalšího šetření. „Jediný požár domu od pyrotechniky byl nahlášen v Karlíku – Praha-západ – pyrotechnika zalétla za fasádu domu, kde způsobila zahoření na polystyrenu, hasiči museli část fasády rozebrat, aby místo řádně prolili vodou – škoda byla vyčíslena na 100 tisíc korun. Požár pyrotechniky v uzamčeném voze zase likvidovali hasiči v Brandýse nad Labem – zasahující jednotky musely provést násilný vstup do vozidla a vysokotlakým vodním proudem požár uhasily. Škoda byla vyčíslena na 20 tisíc korun,“ informovala Nicole Studená.

Od 20:00 do 7:21 vyjely jednotky v Ústeckém kraji k 35 požárům od zábavní pyrotechniky. Z toho byly tři požáry balkonů - v Mostě, Litvínově a Krupce. Jeden požár střešní krytiny v Lomu v rozsahu jeden krát dva metry. V devatenácti případech hořely odpadkové kontejnery a popelnice. Na pěti místech hořely stromy, tráva a keře a na sedmi místech hořel odhozený odpad, většinou krabice od pyrotechniky.

tabulka zdroj: GŘ HZS ČR

V době od 19 hodin Silvestra roku až do šesté hodiny ranní 1. ledna  zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči na území Moravskoslezského kraje u 41 požárů. V drtivé většině z nich se jednalo o zahoření kontejnerů s odpadem, krabic od pyrotechniky či keřů a tújí. Největší škodu - za 200 tisíc korun - způsobil požár garáže ve Slezské Ostravě, ke kterému došlo 37 minut po půlnoci. „První požár, který byl ohlášen na tísňovou linku v Novém roce, vypukl v Bruntále. Do Kavalcovy ulice tam museli místní profesionální hasiči vyjet k požáru tújí. Plameny poškodily i osvětlení. Naopak posledním požárem, ohlášeným v roce 2019, byl požár kontejneru v ostravském Bělském lese,“ dodala Nicole Studená.

Autor: red., Nicole Studená

Fotogalerie

ilustrační snímek               zdroj foto: archiv

Další články z rubriky

VIDEO. Soutěž Sestra sympatie

VIDEO. Soutěž Sestra sympatie

Pomůžete Kláře Janské z FN Olomouc do pražského finále?

Pomoc autistům

Pomoc autistům

Malá kniha má velký cíl!

Celní správa vybrala na daních téměř 170,3 miliard

Celní správa vybrala na daních téměř 170,3 miliard

Nejvyšší podíl na příjmech vykazuje inkaso vnitrostátní spotřební daně

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.