Neděle 24. října 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Z historie kuchyňských pomocníků

24.10.2021 - Z historie kuchyňských pomocníků - Pozvánka do...

Počasí

24.10.2021 - Neděle

Teplota: 9 / 0 - SkoroJasno

25.10.2021 - Pondělí

Teplota: 11 / 4 - Jasno

První let až k hranicím vesmíru

05. října 2021 - 06:32

Zpět na seznam článků

Mají úspěšně za sebou studenti z jesenické průmyslovky

První let až k hranicím vesmíru

sonda SPŠ Jeseník zdroj foto: škola

Ve čtvrtek 30. září tým s názvem „Emko industries“ vypustil balón „Apollo M“. Jedná se o stratosférickou sondu a k vypuštění došlo z Českého hydrometeorologického ústavu v Praze.

Žáci ze Střední průmyslové školy v Jeseníku tak završili půlroční přípravné práce v projektu „Dotkni se vesmíru“. „Projekt Dotkni se vesmíru je úžasnou příležitostí, jak rozvíjet naše studenty. Spojení techniky v projektu spolu s týmovou spoluprací, komunikací a rozvojem kompetencí studentů představuje vysokou přidanou hodnotu. Chtěl bych touto cestou hlavně poděkovat odborným učitelům Davidu Piškovi a Jakubovi Sencimu za zápal, s jakým do tohoto projektu šli," uvádí ředitel školy Jiří Viterna.

Po příjezdu na observatoř, kde se měla sonda vypouštět, hned ze začátku čekalo na tým nemilé překvapení. Dráty spojující kameru se základní deskou sondy se urvaly. Naštěstí to nebyla velká komplikace, drátky tým pájkou opět spojil a sonda byla opět připravena k letu.

sonda SPŠ Jeseník zdroj foto: škola

Tým se rozdělil do dvou skupin. Jedna, co sondu vypustí v daný čas a druhá, co vyrazí předem na předběžné místo dopadu, aby včas zachytila signál sondy. Vypuštění balónu proběhlo hladce a pátrací skupina se těšila, až bude sondu lovit. Pátrači měli být na předběžném místě dopadu ještě předtím, než sonda dopadne, aby lépe zachytili signál. Tento signál poskytoval souřadnice, odkud vychází, tzn. souřadnice samotné sondy, a bez toho by bylo obtížné sondu najít.

Bohužel pátrací skupina dorazila na místo pozdě a sonda již spadla.

Téměř dvě hodiny pátrači prohledávali teoretické místo dopadu, než zachytili signál sondy. Naštěstí pro ně i po dopadu stále vysílala a pátrací skupina ji díky tomu nakonec našla. Bylo prochozeno kukuřičné pole, pastviny, zahrady ve vesnicích, a nakonec byla sonda nalezena v poli u obce Dražkov. „Já jsem se přidal k pátrací skupině a můžu říct, že chvilkama jsme byli dost nervózní, jestli sondu vůbec najdeme. Přípravy před vypuštěním sondy trvaly půl roku společné práce, ale týmový zápal nakonec zvítězil a my jsme byli úspěšní. Projekt nám dal možnost zkusit si zajímavou profesi meteorologa, a hlavně nám dal možnost dotknout se vesmíru,“ popisuje s nadšením velitel letu Miroslav Juhaňák, student čtvrtého ročníku oboru strojírenství. „Sice nás z pole zemědělci hnali vidlemi, ale my jsme se nenechali,“ doplňuje se smíchem David Pišek, učitel fyziky. „V sondě byl schovaný lego panáček astronaut Bob, který se úspěšně vrátil z mise k vesmíru a přistál bez zranění. Je to náš malý hrdina,“ dodává ještě s úsměvem Pišek.

sonda SPŠ Jeseník zdroj foto: škola

Nyní tým čeká práce se zpracováním dat a fotografií zakřivení Země, které jsou uloženy v sondě. Získají také video a unikátní fotografie z výšky, kam žádní ptáci ani letadlo nedolétne.  „Všichni zapojení žáci skvěle makali a dávali projektu sto procent. Právem jsem na ně pyšný,“ doplňuje Pišek.

Autor: red., J.Viterma - ředitel SPŠ Jeseník, zdroj foto: škola

Fotogalerie

sonda SPŠ Jeseník            zdroj foto: škola

Další články z rubriky

Rozkvetlé památky v Olomouci

Rozkvetlé památky v Olomouci

Obohatila série komentovaných prohlídek, konají se i o víkendu

Nový kruhový objezd v Mohelnici

Nový kruhový objezd v Mohelnici

Nahradil nepřehlednou křižovatku

Jízda časem na historických kolách

Jízda časem na historických kolách

Silniční muzeum ve Vikýřovicích zve na unikátní výstavu

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.