Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 29. ledna 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Zaměstnanci Porodnicko-gynekoligické kliniky dorazili ke skupinovému odběru

29.01.2020 - Zaměstnanci Porodnicko-gynekoligické kliniky dorazili ke...

Počasí

29.01.2020 - Středa

Teplota: 3 / -1 - prehanky-Sníh

30.01.2020 - Čtvrtek

Teplota: 4 / 1 - Sníh

Zde je místo pro Vaši reklamu

První pomoc! Je životně důležité ji umět poskytnout!

24. září 2015 - 19:43

Zpět na seznam článků

Nemocnice Šumperk nabízí bezplatný kurz

První pomoc! Je životně důležité ji umět poskytnout!

Šumperk - poděkování zachráncům života foto: sumpersko.net

Není to tak dávno, kdy na chodníku u přechodu na Lidické ulici v Šumperku zkolabovala pětadvacetiletá dívka. Naštěstí se po chvíli objevili zachránci, kteří mladé ženě poskytli první pomoc. Právě ztráta vědomí, dopravní nehoda nebo infarkt patří mezi nejčastější situace, při kterých lidé potřebují okamžitou první pomoc.

zachránci mladého života - manželé Hoždorovi a Markéta Smrčková foto: sumpersko.net

Petra Slámová - čtvrtá šumperská zachránkyně mladého života foto: sumpersko.net

Ne každý však dokáže správně zareagovat. „Mnozí se dnes bojí první pomoc vůbec poskytnout, jiní ji ani neumí. Právě proto přichází Nemocnice Šumperk s další nabídkou kurzů první pomoci,“ informovala její tisková mluvčí Hana Szotkowská. Zdravotnické zařízení chce proškolit nejen širokou veřejnost, ale také učitele a žáky základních či středních škol. „Poskytovat první pomoc nahání lidem strach. Nevěří si, nebo mají strach z nákazy,“ vysvětluje mluvčí.

Podle odborníků je přitom velmi nepravděpodobné, že by člověk při první pomoci postiženému nějak ublížil. Naopak, v některých situacích jde doslova o minuty a kolemjdoucí jsou tak mnohdy pro pacienty jedinou šancí na záchranu života. Nemocnice Šumperk proto nabízí bezplatné kurzy pomoci. Proškolit chce nejen laickou veřejnost, ale ráda by prostřednictvím médií oslovila i základní a střední školy: „Seznamovat se základy první pomoci bychom se měli už od dětství. Děti jsou navíc neuvěřitelně vnímavé, chtějí se učit. Je důležité je naučit, že mohou pomáhat a mohou tak někomu zachránit život. Nejsou navíc zatížené starými pravidly jako většina dospělých,“ vysvětluje vedoucí sestra z oddělení anestézie, resuscitace a intenzivní péče Nemocnice Šumperk Martina Vidrmanová.

kurz první pomoci zdroj foto: Nemocnice Šumperk

Řada dospělých se totiž seznámila se základy první pomoci naposledy v dětském věku a změnu v pravidlech první pomoci postupem let ani nezaznamenala. Právě proto nabízí Nemocnice Šumperk bezplatný kurz také laické veřejnosti, která se na něm dozví aktuální pravidla poskytnutí první pomoci, včetně ukázek život zachraňujících technik a nácviku správné resuscitace na speciálním modelu. „Seznamuji je například s tím, jak správně vyšetřit základní životní funkce, jak zjistit stav vědomí, proč se ustupuje z dýchání úst do úst, nebo jak zajistit průchodnost dýchacích cest,“ doplňuje Martina Vidrmanová.

kurz první pomoci zdroj foto: Nemocnice Šumperk

Zájemci o kurz, ať už z řad laické veřejnosti, nebo z řad firem a veřejných organizací mohou kontaktovat přímo vedoucí sestru ARIP Nemocnice Šumperk Martinu Vidrmanovou prostřednictvím emailu martina.vidrmanova@nemocnicesumperk.cz nebo telefonicky na čísle 606 709 901.

Autor: red., H. Szotkowská

Fotogalerie

Šumperk - poděkování zachráncům života     foto: sumpersko.net

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.