ROZHOVOR:Lékařka Jiřina Koutná:“Staráme-li se o druhé, nacházíme sebe“
11. května 2014 - 22:55
Onkoložka založila šumperskou ligu proti rakovině před třiadvaceti lety
MUDr.Jiřina Koutná foto:sumpersko.net
Ve středu 14.května potkáme ve stovkách měst a obcí po celé České republice dobrovolníky, kteří budou nabízet žlutý kvítek, měsíček lékařský, který je symbolem Českého dne proti rakovině. V Šumperku mezi nimi nebude chybět ani lékařka, onkolog v.v. Jiřina Koutná.
Na pohled drobná křehká dáma má v sobě neuvěřitelnou sílu a odhodlání, které ji provází celým životem. Byla to právě Jiřina Koutná, která stála u zrodu nejen tehdy ještě federální Ligy proti rakovině v 1990 v Bratislavě, ale podařilo se jí o rok později založit šumperskou ligu, která pracuje dodnes.
Letošní rok je právě pro šumperské členy zvlášť významný, protože „naše paní Jiřinka“, jak lékařku nazývají, oslaví 80 narozeniny. Bývalá primářka onkologie Šumperské nemocnice se trvale zapsala do osudů mnoha lidí, protože s nimi prožívala složité chvíle v jejich životě a podle výskytu rakoviny v oblasti, kde působila i délky praxe se dá hovořit o tisících. Jiřina Koutná si našla chvilku, aby odpověděla na pár otázek nejen o začátcích své odborné praxe.
Odkud pocházíte, paní doktorko?
Jiřina Koutná: Narodila jsem se v Hradci Králové 6.června 1934, tam jsem také odmaturovala v roce 1952 na gymnáziu. Na vysokou školu mne hned nepřijali, tak jsem pracovala dva roky jako laborantka na soudním lékařství Vojenské lékařské fakulty v Hradci Králové.
Jak jste se dostala do Šumperku?
Jiřina Koutná: Po dvou letech práce se mi podařilo dostat se na vysokou školu–lékařskou fakultu do Brna, kde jsou v roce 1960 promovala a do Šumperku jsem se dostala na tzv.umístěnku. Od roku 1961 jsem až do roku 2005, tehdy jsem odešla do důchodu, jsem pracovala jako onkolog.
Co ve svém profesním životě považujete, jako zásadní?
Jiřina Koutná: Onkologie je také o prevenci, na kterou od svých profesních začátků poukazuji. Od roku 1966 jsem se věnovala zdravotní výchově obyvatel a vytvořila jsem první návod k sebevyšetřování prsů a jezdila přednášet po okrese do dědin a do továren, kde byly zaměstnané většinou ženy a učila je tomu. Později se tato metoda přijala celostátně od roku 1973. Vedla jsem experimentální preventivní onkologické prohlídky v okrese Šumperk v letech 1976–1986. Celostátní experimentální prohlídky ve čtyřech okresech.(Šumperk, Znojmo, Kolín, Most–poz.redakce)
Ve středu 14.května dobrovolníci opět osloví se žlutým kvítkem veřejnost. Od kdy se tak děje v Šumperku?
Jiřina Koutná: Letos se koná 18.ročník Květinového dne-přejmenovaného v roce 2007 na Český den proti rakovině. V Šumperku se pravidelně koná od roku 1999. Třetím rokem navíc máme v Šumperku stánek na Točáku, kde po celý den nejen prodáváme žluté kytičky, ale rádi předáme potřebné kontaktní informace.
Jak vlastně probíhají přípravy na takovou akci?
Jiřina Koutná: Začínáme v dubnu, kdy mi pošta doručí šest objemných balíků materiálu (kytičky, letáky, trička, plakáty, pokladní vaky) po kontrole tiše odpočívají v mém pokoji až do začátku května. Průběžně pracujeme na propagaci – umístění plakátů, články do tisku a na webové stránky. Před aktuální středou rozdělíme materiál do tašek a část převezeme do Šumperské nemocnice a část na Střední zdravotní školu v Šumperku. Zbytek si rozdělí mezi sebe deset dvojic - členek šumperského Ligy proti rakovině a ve středu 14.května po ránu vše vypukne! Na přípravě se podílí většinou pět až šest žen.
Založila jste Ligu proti rakovině v Šumperku. Kolik lidí bylo při jejím vzniku a kolik je dnes?
Jiřina Koutná: Zakládajícími členy LPR bylo dvacet osob. Blížil se mi důchod, respektive výměna funkcí na onkologii a chtěla jsem být stále svým pacientům užitečná no a k tomu ta moje vzdělávací nátura. Postupně se počet ustálil na sto čtyřicet pět. V poslední době počet členů mírně klesá, takže koncem loňského roku měla liga sto dvacet pět členů.
Co se lize v Šumperku podařilo?
Jiřina Koutná: Od roku 1993 pořádáme rekondiční pobyty pro ženy po operacích prsu pro nádor. Celkem se do loňského roku zúčastnilo téměř čtyři sta padesát žen. Ceníme si zapojení zdravotníků. Aktivně spolupracujeme s MUDr.Krušinskou, vedoucí sestrou chirurgického oddělení paní Davidovou, se kterými jsem spolupracovala na příručce pro ženy po operaci prsu „Jak dál po operaci prsu“, kterou dostane každá žena, která odchází z chirurgického oddělení po operaci prsu. Činnosti je opravdu hodně, ale hlavně je to pomoc onkologicky nemocným a samozřejmě propagace prevence nádorového onemocnění při nejrůznějších akcích.
Při jaké činnosti si Vy nejvíce odpočinete?
Jiřina Koutná: Mám ráda hudbu klasickou, romantickou, symfonickou a sborový zpěv. Několik let jsem byla aktivní ve Sboru moravských učitelek v Brně a ráda vzpomínám na dobu, kdy jsem vypomáhala Šumperskému dětskému sboru. Baví mne pěstování květin doma i na zahrádce.
Vaše osobní motto?
Jiřina Koutná: Mám ve svém životě pár zásad, které mi pomáhají najít směr. K nim patří:Co nechceš, aby ti jiní činili, nečiň ty jim. Staráme-li se o druhé, nacházíme sebe. Připadám si někdy jako ten Sysifos co valí kámen nahoru a ten kámen na něj pořád padá. Doufám ale, že se přece něco ujalo a někomu moje rady prospěly.
Autor: kik.,foto:sumpersko.net
Fotogalerie
Související články
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.