Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 09. července 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Policie v kraji kontrolovala nákladní vozidla a autobusy

09.07.2020 - Policie v kraji kontrolovala nákladní vozidla a autobusy -...

Počasí

09.07.2020 - Čtvrtek

Teplota: 17 / 13 - obcasny-Déšť

10.07.2020 - Pátek

Teplota: 28 / 15 - Zataženo

Zde je místo pro Vaši reklamu

ROZHOVOR: Marie a Milan Hrochovi. Proč si koupili zámek Sobotín?

29. července 2012 - 17:03

Zpět na seznam článků

"Rekonstrukce zámku bude taková, aby další generace mohly prožít neopakovatelné chvíle"

ROZHOVOR: Marie a Milan Hrochovi. Proč si koupili zámek Sobotín?

zámek Sobotín foto:sumpersko.net

Posledních téměř pět let se zámek Sobotín neúspěšně prodával. V březnu letošního roku se stali vlastníky zámku manželé Hrochovi, kteří podnikají v gastronomii a ubytovacích službách také v Šumperku. Rychlé tempo započatých rekonstrukcí přineslo již první výsledek počátkem července a motorest Koliba Permoník je otevřen.

Koliba Permoník

Proč si zámek koupili, jak bude postupovat rekonstrukce a čím chtějí veřejnost překvapit, odpověděli manželé Marie a Milan Hrochovi.

manželé Hrochovi

V březnu letošního roku se objevila na veřejnosti informace, že jste se stali vlastníky známého zámku Sobotín. Atraktivní areál roky čekal na svého kupce. Co rozhodlo, že jste se stali vlastníky?

Milan Hroch: Jedním z důvodů proč jsme se pro koupi rozhodli  je jistá spojitost s rodem Kleinů. Kleinové byli známou podnikatelskou rodinou, pocházející z Loučné nad Desnou. Největší slávy dosáhli v 19. století budováním železničních tratí v Rakousku-Uhersku, s využitím železáren v Sobotíně. Několik členů rodu bylo za své zásluhy povýšeno do šlechtického stavu. Vzhledem k tomu, že se moje podnikatelská činnost zaobírá právě prodejem železničního materiálu, zajímal jsem se také o budovy toho rodu v našem regionu. Dalším důvodem byl také obchodní záměr na popud mých synů.

Součástí areálu je i motorest Koliba Permoník, který byl slavnostně otevřen 12. července. Rekonstrukce se stihla v neuvěřitelně krátké době. Co patřilo mezi nejnáročnější části?

Milan Hroch: Nejtěžší částí rekonstrukce bylo vymyslet co s Kolibou provést. Původní záměr po zjištění technického stavu byl srovnat ji se zemí a postavit zbrusu nový motorest. Nakonec jsme se rozhodli původní konstrukci ponechat. Dalším náročným bodem bylo vymyslet koncept motorestu, v jakém stylu jej udělat. Po spolupráci s Mojmírem Langerem jsme se rozhodli ponechat původní styl uhlířské koliby. Výsledek můžete posoudit sami.

interiér Koliby Permoník

Koliba Permoník patřila před lety k vyhledávaným podnikům na Šumperku. Svatby, večírky patřily mezi nezapomenutelné zážitky v mnoha rodinách a u několika generací. Patřili jste také mezi návštěvníky?

Milan Hroch: Ano kolibu jsem několikrát navštívil ať už jako host tak také jako muzikant jsem zde odehrál několik akcí, večírků a svateb.

Marie Hrochová: Na zážitky z koliby v Sobotíně dodnes ráda vzpomínám a samozřejmě jsem ji také několikrát navštívila. Věřím, že v ní po rekonstrukce prožijí spoustu neopakovatelných chvil také další mladší generace.

zámek Sobotín 1

Na co se mohou návštěvníci Koliby Permoník těšit v budoucnu?

Marie Hrochová: V nejbližší době zde vybudujeme dětské hřiště, plánujeme také společenské akce s živou hudbou, různá grilování, moto srazy apod.

Zámecký areál Sobotín je také krásný park, rybníček a samozřejmě zámek. V jakém sledu bude probíhat další rekonstrukce.

Milan Hroch: Park už prošel nákladnou údržbou zeleně a hlavně ošetřením stromů a dřevin. V tuto chvíli probíhá také rekonstrukce zámecké zdi (cca 200 m). Dalším krokem bude zajištění technického stavu bývalého kulturního domu a ubytovny, kde je potřeba provést rekonstrukci střechy ještě před zimou. Následovat bude výstavba bazénu a wellness centra a nakonec se pustíme do samotného zámku, kde vznikne pravděpodobně 4* hotel.

rekonstrukce zámecké zdi

Zámek Sobotín za posledních dvacet let doplatil na změny majitelů. V novodobé historii zažíval zámek Sobotín největší návštěvnost v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století. Váš záměr, jak oslovit zákazníky?

Milan Hroch: Snaha bude oslovit jak místní obyvatele tak zde oživit také turistický ruch a nalákat sem jak tuzemskou tak zahraniční klientelu. Veškeré provozy, které zde vzniknou, budou k dispozici jak turistům, tak také široké veřejnosti. Sázíme na naše zkušenosti, které jsme získali provozem zábavního a gastronomického centra MAJÁK a také plánovanými profesionálními službami, přístupem a vybavením, tak aby se zde všichni návštěvníci a hosté cítili jako na zámku Usmívající se

zámecký park

Sobotínský zámek vznikl ve čtyřicátých letech 19. století přestavbou někdejší Eisenbachovy zbrojovky v romantizujícím historickém pojetí. Přestavbu provedli železniční podnikatelé bratři Kleinové. V osmdesátých letech 19. století došlo k rozsáhlé přestavbě zámku včetně úpravy zámeckého parku. V této podobě sobotínský zámek zůstal zachován až do roku 1945, kdy byl spolu se sobotínským velkostatkem převeden do vlastnictví státu.  V roce 1967 areál převzal Důl Dukla v Ostravě, který uskutečnil v letech 1967 – 68 rozsáhlou rekonstrukci. Vzniklo pohostinské a rekreační zařízení, které se stalo oblíbeným letoviskem celého Šumperska. V roce 1971 byl postaven motorest Koliba a v roce 1976 byla realizovaná poslední větší dostavba areálu – společenský sál.

Autor: kik

Fotogalerie

zámek Sobotín     foto:sumpersko.net
Koliba Permoník        foto:sumpersko.net
Koliba Permoník        foto:sumpersko.net
zámek Sobotín     foto:sumpersko.net

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.