Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pátek 27. ledna 2023 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Začíná demolice nejstarší budovy v areálu FN Olomouc

26.01.2023 - Začíná demolice nejstarší budovy v areálu FN Olomouc -...

Počasí

27.01.2023 - Pátek

Teplota: 1 / -1 - prehanky-Sníh

28.01.2023 - Sobota

Teplota: 2 / -2 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

ROZHOVOR: Milan Hulík:" Dosloužilé politiky je třeba zaorat"

17. ledna 2013 - 00:25

Zpět na seznam článků

Od Nového roku jsou ho především díky Klausovu postsilvestrovskému překvapení plná média.

ROZHOVOR: Milan Hulík:" Dosloužilé politiky je třeba zaorat"

Milan Hulík, právník, historik, novinář zdroj foto:archiv sumersko.net

Advokát, člen výboru iniciativy Veřejnost proti korupci (VPK) a legislativní poradce ANO 2011 Milan Hulík inicioval spolu s Hanou Marvanou (VPK) ústavní stížnost proti amnestii a chystá i další právní kroky. Těsně před prvním kolem volby navíc podal žalobu na Miloše Zemana kvůli neprůhlednému financování kampaně. Má tedy i docela jasno, koho podpoří v kole druhém.

Jak byste charakterizoval to, co se kolem nás především v politice děje. Blíží se i z vašeho pohledu konec jedné éry?

Milan Hulík:"Asi bych to charakterizoval jako stav politické schizofrenie. Stávající pan prezident lituje porážky pravice, varuje před vítězstvím levice, a přitom podporuje Zemana. Rozumíte tomu? Já ne. Ale jsou tu i další příklady. Hejtman, poslanec a jeden z největších bojovníků proti korupci, nosí domu v krabici od vína miliony. Politici jsou odváděni ze svých kanceláří v klepetech a nikdo už ani neví, kdo je vlastně kdo. Ono je to totiž už asi jedno. Jedna éra už každopádně skončila. Vy ještě nemáte nový mayský politický kalendář? Začíná rokem ANO 2011

Co je podle vás potřeba, aby ta nová éra byla, řekněme, společensky přívětivější? Máte pocit, že se společnost aktivizuje a začíná měnit k lepšímu?

Milan Hulík:"V moderní české historii, ať už šlo o 19. či 20. století, se rozhodující změny vždy udály po obdobích 20 až 25 let. Teď se na konci jednoho takového období nacházíme. Tahle zlomová období vždy přinášela nové politiky, nové myšlenky. S pomocí nových myšlenek a politiků je potřeba udělat v opačném gardu to, co udělali komunisté v 50. letech. Tehdy rozorávali meze, když chtěli kultivovat půdu, my musíme kultivovat politiku zaoráním těch, kteří jsou pro to dobré, co se jim snad někdy podařilo nebo mělo podařit udělat, už v politice příliš dlouho. Musí odejít, půda načerpá nové síly a my novou energii."

Je pravda, že se něco děje, lidé se angažují, vy sám v poslední době také. Můžete nějak srovnat dnešní dobu s léty, kdy jste jako advokát obhajoval členy Plastic People a přední české disidenty?

Milan Hulík: "Každý by se měl angažovat, i když to slovo zní vlastně hrozně. Francouzský spisovatel, letec a autor Malého prince Antoine de Saint-Exupéry řekl: Abych byl, musím se angažovat. Čím bych byl kdybych se neangažoval? A „angažoval“ se vlastně i Malý princ. Ten říkal, že svět je třeba poznávat srdcem, ne očima. Ano, společnost se skutečně aktivuje, vznikají nové iniciativy, občanská společnost přestává být statickou. Neangažují se už jen zahrádkáři, společenský život silně ovlivňují iniciativy proti korupci, proti lhostejnosti, proti blbosti... A to je pozitivní. Nechci se vracet před Listopad. To byla doba totality, šedá beznaděj. Dnes máme svobodu a demokracii (bohužel i korupci…), takže máme pořád také naději, že tyto základní kategorie doplníme ještě o právní stát a spravedlnost."

Jak odhadujete aktuální šance ústavní stížnosti, kterou s pomocí vaší a Hanky Marvanové chtějí senátoři zrušit část amnestie, která stopla kauzy, jako byly třeba podvody soudce Berky, manažerů H-Systému nebo Union banky?

Milan Hulík: "Nemyslím si, že by ty šance byly nějak velké. Jak se ukázalo, amnestie není vůbec teoreticky v našem právním řádu zakotvena. Ale i když neuspějeme, tak se zamítnutá stížnost stane jakousi chartou – třeba Chartou 2013. Stane se manifestem dalšího úsilí o naplnění hodnot, o nichž jsem mluvil výše."

Co nám chtěl podle vás odcházející prezident touto amnestií vlastně vzkázat? A na koho myslíte, že mířil onen sarajevský vzkaz "jedeme dál"?

Milan Hulík: "Nevím, co nám chtěl vzkázat, ale vzkázal nám, že jsme dojeli do depa. Že jsme na konečné a že tudy dál cesta nevede. A co znamená jeho vzkaz, že jedeme dál? Zase nevím, jak to myslel pan prezident, ale já to chápu jako vzkaz, abychom dali do tendru (teď myslím, do toho za lokomotivou…) nové uhlí, kotel doplnili vodou, vyměnili mašinfíru a vyrazili po nově položených kolejích. Rádi pak našemu bývalému prezidentovi z toho vlaku zamáváme…!"

Vy jste také podal žalobu na Miloše Zemana kvůli zatajování dárců v jeho kampani. Miloš Zeman ale má velkou šanci stát se prezidentem. To už by se na něj vaše žaloba nevztahovala. Nebylo to tedy zbytečné gesto?

Milan Hulík: "Jenom jestli tím prezidentem fakt bude... Volíme přece Karla. A i kdyby, gesto volající po spravedlnosti nikdy není zbytečné. Vždyť z gest se skládá pantomima a moudrý klaun jí řekne víc než politik tisíce slovy."

Neobáváte se toho, že občanská aktivita skončí spolu s tím, až na Hradě zasedne nový prezident, ať už to bude kdokoli?

Milan Hulík:"Já věřím, že nynější politická aktivita už neskončí. Stačí se poučit u našich sousedů. Jejich hymna začíná „ještě Polsko nezahynulo a nezahyne, dokud my žijeme."

Politicky jste vsadil na aktivní spolupráci s hnutím ANO, kde máte dohlížet na vytváření programu. Myslíte, že toto hnutí a jeho předseda Andrej Babiš mají reálnou šanci propojit iniciativy a osobnosti, které proti dnešnímu marasmu vystupují?

Milan Hulík

Milan Hulík: "Na to je jediná odpověď o třech slovech: Ano, ano a ano!"

 

Autor: L. Petránková

Fotogalerie

Milan Hulík, právník, historik, novinář   zdroj foto:archiv sumersko.net

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.