Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 24. srpna 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Mikolas Josef zpíval na Šumpersku

23.08.2019 - Mikolas Josef zpíval na Šumpersku - Překvapení ke...

Počasí

24.08.2019 - Sobota

Teplota: 28 / 15 - Zataženo

25.08.2019 - Neděle

Teplota: 30 / 17 - Přeháňky-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

ROZHOVOR:Petreček+Šinkovský:Prvenství v extrémním závodě obhájíme

26. listopadu 2013 - 13:54

Zpět na seznam článků

Vítězové prvního ročníku Zimní výzvy mají smělé plány

Nejextrémnější zimní závod dvojic v České republice, Rock Point – Zimní výzva, se intenzivně připravuje na druhý ročník. Náročnost prvního ročníku jasně ukázal i počet dvojic, které dorazily do cíle.

Start závodu byl na Krakonošově náměstí v Trutnově a končil v Karlově Studánce. Ze šestnácti týmů, které se odvážily postavit na start, jich do cíle dorazily pouze čtyři. Vítězem se stali Tomáš Petreček a Roman Šinkovský, kteří závěrečný sjezd na skialpových lyžích do Karlovy Studánky si užili za doprovodu televizních kamer a projeli cílem ve vítězném čase 50:59:30hodin.

Zimní výzva 2013

Jak se připravují v současné době, jaké mají nejbližší sportovní cíle a s jakým záměrem se zúčastní druhého ročníku Horské výzvy, prozradili v rozhovoru s Pavlem Zittou úspěšní závodníci Tomáš Petreček a Roman Šinkovský.

Šinkovský-Petreček

Hned na úvod si nemohu odpustit otázku na aktuální téma a tím je pro vás Mistrovství Světa v Adventure race v Kostarice, které se uskuteční v termínu od 29.listopadu do 12.prosince.Jak se cítíte před odletem a jaké umístění by pro vás bylo ve Střední Americe úspěchem?

Petreček: Společně s týmem OpavaNet-Salomon-Accom ve složení Barbora Válková,Tomáš Vaněk,Jaroslav Krajník a já (Roman jede s druhým týmem) jsme v rámci přípravy absolvovali společné soustředění v Jizerských horách a Krkonoších. Tam se ukázalo, že jsme, myslím, slušně připraveni, poprat se s nástrahami velmi náročné trasy. Jen doufám, že tamní prostředí s vlhkostí kolem osmdesát procet nebude až tak velkou překážkou. Pro mne bude umístění do desátého místa super výsledek.

Šinkovský: Nervozita, očekávání, mírné obavy z hadů a pralesa….Vzhledem k obrovské konkurenci nejlepších týmů z celého světa, k velmi obtížnému a pro nás nezvyklému reliéfu Kostariky a k celkové náročnosti bude úspěch dokončit závod v plném rozsahu osm set kilometrů. Pokud vše půjde podle plánu, tak umístění do dvacátého místa by bylo více než úspěch.

V prvním ročníku závodu Rock Point – Zimní výzva 2013 jste zvítězili velmi suverénně, jak jste se na závod připravovali a věděli jste, do čeho jdete?

Petreček: Já jsem se v přípravách soustředil hlavně na dlouhé trekové tréninky v horách, kde mne to nejvíce baví. Zařazoval jsem i vícehodinové noční výběhy s mapou. Díky zkušenostem z jiných zimních závodů jsem zhruba tušil, co nás může čekat. Ale jedno mne opravdu překvapilo a to, že jsem si závod maximálně užil a bavil mne. Rád na něj vzpomínám!

Šinkovský: Připravujeme se průběžně během celého roku, takže to pro nás byl jen jeden z několika podobných závodů. Z části jsme tušili, co očekávat, ale samozřejmě některá specifika Zimní výzvy nás také překvapila. Např. používání běžek v těžkém terénu bylo hodně náročné. Ale obecně tento závod zapadl do náročnosti závodů adventure race, které během roku absolvujeme.

Co si zpětně myslíte, že jste při prvním ročníku Zimní výzvy, ať už v technice, či přípravě podcenili a budete se snažit pro rok 2014 vylepšit?

Petreček: Zpětně hodnotím veškeré přípravy a taktiku jako povedenou a proto velké změny určitě nechystáme.

Šinkovský: Vylepšit lze vždy spoustu věcí, ale na to si stejně musí každý přijít sám. Sdílená zkušenost je jen poloviční zkušenost, ale vlastní zkušenost je dvojnásobná zkušenost.

Zimní výzva 2013 - Petreček - Šinkovský

Jak hodnotíte novinku v podobě rozdvojení trasy na „hardcore“ LONG a přeci jen o něco kratší SHORT?

Petreček: Myslím, že je to dobrý nápad. Hlavně pro týmy, které toho nemají tolik natrénováno, nebo pro ty, které baví spíše kratší závody

Šinkovský: Je to naprosto logická snaha přitáhnout na tento závod i účastníky s jinými ambicemi než tři až čtyři dny závodění  non-stop. Nevidím v tom žádný problém, naopak může to přitáhnout větší počet účastníků a pro někoho, kdo s podobnými závody nemá zkušenosti, je to dobrý odrazový můstek na delší akce.

V prvním ročníku jste absolvovali převážnou část postupu na běžkách, myslíte, že tomu tak bude při dostatku sněhu i ve druhém ročníku?

Petreček: To je pravda, sněhové podmínky nám k tomu loni hodně nahráli. Pokud budou letos podobné, určitě zvolíme zase běžky. Mám rád, když to z kopce sviští a já si mohu v rámci možností i odpočinout.

Šinkovský: Budeme se rozhodovat podle aktuálních sněhových podmínek. Ale určitě jsme připraveni velkou část trasy odběhnout „nalehko“.

Jakou radu by jste dali těm, kteří zvažují start ve druhém ročníku Zimní výzvy?

Petreček: Základ je dobře se připravit, bez tréninku to strašně bolí a může dojít i k vážnějším zraněním. Neříkám, že člověk musí pořád jen dřít, ale jít tento závod bez pravidelné přípravy, nedoporučuji. Dále je velmi důležitá celková strategie stravování, postupů a volby vybavení.

Šinkovský: Nebát se pohybu v zimním terénu a v noci. Nepodceňovat české hory, jít do toho s pokorou, ale s odhodláním. Mysl je daleko silnější než tělo.

Tipnuli byste si vítězný - možná opět váš:) čas trasy LONG?

Petreček: Toto si vůbec netroufám odhadnout, jednoznačně závisí na podmínkách a počasí, které budou panovat… Může to být daleko rychlejší, v případě nedostatku sněhu. Ale taky mnohem pomalejší, to když nasype metr sněhu a na hřebenech bude řádit sněhová vichřice, která nejenže zpomalí postup, ale může i znemožnit orientaci.

Šinkovský: Takový odhad nelze vůbec dělat. Může napadnout čerstvý sníh a celý závod se protáhne klidně i o deset -patnáct hodin. Naopak při ideální souhře okolností lze závod zvládnout pod padesát hodin.

Děkuji za rozhovor, přeji mnoho úspěchů v Kostarice a budu se těšit na startu Rock Point – Zimní výzvy 2014!

Autor: red.,P.Zitta, zdroj foto:P.Zitta

Fotogalerie

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.