Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 14. dubna 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Vrcholí revitalizace parku Knížecí sady Zábřeh

13.04.2021 - Vrcholí revitalizace parku Knížecí sady Zábřeh -...

Počasí

14.04.2021 - Středa

Teplota: 6 / 2 - Sníh

15.04.2021 - Čtvrtek

Teplota: 5 / 1 - Sníh

Zde je místo pro Vaši reklamu

ROZHOVOR:Tomáš Polák: Změní Radečci svůj název?

25. března 2013 - 23:39

Zpět na seznam článků

Opičí turné má domácí zastávku v Šumperku

Hudební skupina O5 a Radeček vyrazila počátkem března na koncertní šňůru, kterou pojmenovala Opičí turné podle své nové desky Pozdrav z Opičích hor. Šumperští muzikanti zahájili netradičně, na jejich naturel, v rozhlasovém studiu.

O5 a Radeček

Před svým domácím publikem v Šumperku pak Radečci zahrají a zároveň pokřtí nové cédéčko v pátek 29. března v H-clubu. Skupina O5 a Radeček vydala pátou řadovou desku v září 2012. Nové album dostalo název Pozdrav z Opičích hor podle místa, odkud pocházejí. Na otázky, nejen o turné, odpovídal zpěvák Tomáš Polák - Tomino.

Tomino Polák

Proč jste si vybrali pro start Opičího turné studio v rozhlase?

Tomino: To byla náhoda, že koncert v rádiu vyšel zrovna na začátek turné. Dostali jsme nabídku z Českého rozhlasu, abychom zahráli v přímém přenosu a my jsme souhlasili, protože nás tyhle přenosy baví. Koncert má úplně jiný náboj, zažíváme během nich něco, co už moc často nezažijeme, a to pocit trémy. Na to jak jsme to zvládli, se můžou čtenáři kouknout na youtube, kde je z koncertu tv záznam. Link je na našem facebooku nebo webu.

V září byla pokřtěna deska Pozdrav z Opičích hor, která skladba zatím u posluchačů vede?

Tomino: Každému se líbí něco jiného a to je samozřejmě úplně nejlepší, když si každá písnička na desce najde svého fanouška. Ale asi nejčastěji nám lidi říkají nebo píšou, že se jim líbí Ripápá, Dokud vítr fouká a Sára.

Na zahajovacím koncertu s Radečky vystoupil i klavírista Zdeněk Dočekal. Plánujete nějakou další spolupráci?

Tomino: Se Zdeňkem spolupracujeme už dlouho. Problém je trošku v tom, že má coby skvělý muzikant spoustu jiných závazků a ne vždy je možné sladit dohromady jeho termíny s termíny našich vystoupení. Jsou však koncerty, které si bez jeho účasti neumíme představit, k těm patřil právě i akustický koncert v rozhlase, kde hrál jeho klavír dominantní roli.

V loňském roce uplynulo 20 let od založení vaší kapely. Proběhly nějaké oslavy?

Tomino: Slavili jsme povedeným turné, které k tomuto výročí proběhlo, a také jsme naše věrné fanoušky obdarovali tím, že jsme na internet pověsili všechny nahrávky, které jsme za těch dvacet let natočili. Kvalita i muzikantská úroveň samozřejmě odpovídá stáří nahrávek, je to sranda Usmívající se

Kolik let hrajete ve stávající sestavě?

Tomino: Od roku 1994 hrajeme ve stejné sestavě Ondra, Přemek, Radeček a já. Bubeníka jsme tehdy ještě neměli. Až v roce 1997 se k nám přidal Kamil Navrátil, kterého v roce 2007 vystřídal za bicíma Mejla Lečko.

Radečci - archivní snímek

Můžeme čekat od dalších let existence O5 a Radeček nějakou zásadní změnu?  Změnu hudebního stylu, personální proměnu nebo změnu názvu, o kterém jste už tolikrát prohlásili, že je „úplně debilní“?

Tomino:V současné době prožíváme období, ve kterém jsme hodně spokojeni. Kapela nás dokonale baví, čeká nás spoustu krásných koncertů, pomalu chystáme další desku, všichni jsme spokojeni v osobním životě, takže asi k žádné zásadnější změně není důvod. Ale bůhví…Úžasný

Opičí turné 2013 má zastávky převážně na Moravě a poslední koncert je plánován na 3. května v Bludově. Při některém z rozhovorů jste uvedli, že na každém koncertu chcete mimo jiné představit i staré pecky. Máte tedy připravené pro každé město nějaké překvapení?

Tomino: Nevím, jestli je to překvapení, ale na každém koncertu Opičího turné zahrajeme i písně, které jsme ještě nikdy naživo nehráli. Došli jsme k názoru, že přišla jejich doba, nebo si je vyžádali fanoušci. Už se těšíme, až tyhle starší věci předvedeme na koncertech, protože ve zkušebně zní dobře. Jinak ale samozřejmě je každý koncert svým způsobem jedinečný a přináší spoustu, ať už menších nebo větších překvapení, které vyplývají z jiskření mezi kapelou a publikem.

Co Radečci připravují na léto? Uvažujete o nějakém letním festivalu?

Tomino: Na jarní turné plynule navážeme koncerty, které letní sezóna tradičně přináší – spousta festivalů, slavností, párty atd. Něco je opravdu zatím jen v oblasti úvah, ale některé akce jsou již jasné. Z těch můžu jmenovat festivaly Jamrock, Votvírák, Benátská noc, Natruc, nejblíže Šumperka zahrajeme v Bludově a v Dolních Studénkách na akci Hudba bez hranic.

Nejlepší ale bude, když se čtenáři kouknou na stránky naší kapely www.o5.cz a tam si určitě najdou tu “svou“ akci.

Pozdrav z Opičích hor

Autor: kik.,zdroj foto:O5 a Radeček

Fotogalerie

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Policie hodnotí první týden opatření

Policie hodnotí první týden opatření

Fotek: 43
Přidáno: 08.03.2021

Jeseníky

Jeseníky

Fotek: 28
Přidáno: 06.01.2021

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.