Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pondělí 20. května 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Děti se mohou letos v Šumperku protančit létem

19.05.2019 - Děti se mohou letos v Šumperku protančit létem -...

Počasí

20.05.2019 - Pondělí

Teplota: 19 / 15 - Přeháňky-Déšť

21.05.2019 - Úterý

Teplota: 18 / 11 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

ROZHOVOR: Tříhlavý drak je skoro v životní velikosti

23. dubna 2012 - 22:52

Zpět na seznam článků

Říká Marie Gronychová - autorka výstavy Z pohádky do pohádky

ROZHOVOR: Tříhlavý drak je skoro v životní velikosti

Z pohádky do pohádky foto:sumpersko.net

Galerie Šumperska se proměnila od  soboty 21. dubna v pohádkový les. V instalovaných scénách ožilo devět českých pohádek: Červená Karkulka, Perníková chaloupka, Smolíček pacholíček, O Budulínkovi, Jak zvířátka stavěla domeček, O Šípkové Růžence, O princezně a drakovi, Čertův švagr, Ošklivé káčátko.

Pracovníci muzea připravili pro děti v rámci otevírání výstavy Z pohádky do pohádky čarodějnické odpoledne, kde se děti nejen symbolicky rozloučily se zimou upálením čarodějnice

pálení čarodějnice v PD

 

ale mohly si zasoutěžit ve střelbě kuší nebo v přetahování. Vyzkoušely si létání na koštěti i jízdu na dřevěném drakovi. Fotogalerie ze sobotního odpoledne ZDE

Zahájená výstava představuje některé známé pohádkové hrdiny hned v několika rovinách. Pro nejmenší návštěvníky jsou v podobě instalovaných scén připraveny pohádkové příběhy. Pro starší děti jsou připraveny informace v části nazvané Mýty a fakta, které jsou umístěny na interaktivních monitorech.

Autorkou výstavy je PhDr. Marie Gronychová, ředitelka Muzea v Šumperku, která odpověděla na otázky, nejen o výstavě.Marie Gronychová

Jste autorka výstavy Z pohádky do pohádky, která byla zahájena v sobotu velkou dětskou show v Pavlínině dvoře. Jak dlouho trvala příprava výstavy?

Marie Gronychová: Příprava větší a náročnější trvá minimálně rok. Od výběru tématu, což je v podstatě základní stavební kámen, přes nástin koncepce výstavy, výběr exponátů, zhotovení textů, popisek, návrh instalace,  výrobu fundu a doprovodných prvků až po otevření výstavy, to vše je poměrně složitý proces, i když to možná není na první pohled zřejmé. 

Kdy se zrodil nápad právě na tuto výstavu?

Marie Gronychová: Výběr tématu výstavy je rok od roku těžší. Navíc musíme vždy brát na zřetel, že jsme muzeum a naším úkolem je mimo jiné i prezentace sbírek. Různé pohádkové výstavy lze občas vidět v našich muzeích a zámcích, ovšem většinou jsou to putovní výstavy např. kostýmů ze seriálu Arabela, což nemá s muzeem mnoho společného. My jsme se rozhodli udělat pohádkovou výstavu tak, aby ukázala také muzejní exponáty a kromě pohádkových příběhů přinesla i další informace o sbírkách, v našem případě zejména o zvířatech. Jak jsem již naznačila, myšlenka se zrodila někdy v létě roku 2011.

Podle prvních ohlasů ze soboty jsou děti i rodiče nadšeni. Maminky oceňují, že výstavou mohou projíždět s kočárky.

Marie Gronychová: Výstavu jsme schválně koncipovali tak, aby zde bylo možné projíždět s kočárky.

Z pohádky do pohádky

Navíc galerie Šumperska je  plně přístupná pro kočárky i invalidní vozíky. Chtěli bychom, aby výstavu mohlo vidět co nejvíce dětí i rodičů a taky doufáme, že nejen ukážeme naše sbírkové exponáty, ale že připomeneme i klasické pohádky. protože na otázku „jaké zvíře vystupuje v pohádce O Červené Karkulce?“ mi jedno z dětí odpovědělo, že medvěd.

Který prvek výstavy byl nejnáročnější k výrobě, zajištění?

Marie Gronachová: Nejnáročnější byl každopádně drak. Na výstavě nesměl chybět, tak jsme našeho tříhlavého draka pojali velkoryse a nechali ho vyrobit v téměř životní velikosti.

Koliká je to Vaše výstava? Co připravujete dalšího.

Marie Gronychová: V podstatě by se dalo říct, že je to moje jubilejní 10. výstava, i když na výstavách Cesta do pravěku a Putování středověkem jsem byla spoluautorkou spolu s naším archeologem Jakubem Halamou. V letošním roce nás čeká ještě jeden významný úkol, a to instalace nové stálé expozice archeologie ve sklepení Muzea v Mohelnici.

Výstava potrvá do 16. září více informací ZDE

 

 

Autor: kik

Fotogalerie

Z pohádky do pohádky foto:sumpersko.net
Z pohádky do pohádky foto:sumpersko.net
Z pohádky do pohádky foto:sumpersko.net
Z pohádky do pohádky foto:sumpersko.net
Z pohádky do pohádky foto:sumpersko.netZ pohádky do pohádky foto:sumpersko.net
Z pohádky do pohádky      foto:sumpersko.net

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Mikulov bavil Šumperk I.

Mikulov bavil Šumperk I.

Fotek: 36
Přidáno: 13.05.2019

Mikulov bavil Šumperk II.

Mikulov bavil Šumperk II.

Fotek: 42
Přidáno: 13.05.2019

Velikonoce na zámku Velké Losiny

Velikonoce na zámku Velké Losiny

Fotek: 23
Přidáno: 20.04.2019

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.