ROZHOVOR: Tříhlavý drak je skoro v životní velikosti
23. dubna 2012 - 22:52
Říká Marie Gronychová - autorka výstavy Z pohádky do pohádky
Z pohádky do pohádky foto:sumpersko.net
Galerie Šumperska se proměnila od soboty 21. dubna v pohádkový les. V instalovaných scénách ožilo devět českých pohádek: Červená Karkulka, Perníková chaloupka, Smolíček pacholíček, O Budulínkovi, Jak zvířátka stavěla domeček, O Šípkové Růžence, O princezně a drakovi, Čertův švagr, Ošklivé káčátko.
Pracovníci muzea připravili pro děti v rámci otevírání výstavy Z pohádky do pohádky čarodějnické odpoledne, kde se děti nejen symbolicky rozloučily se zimou upálením čarodějnice
ale mohly si zasoutěžit ve střelbě kuší nebo v přetahování. Vyzkoušely si létání na koštěti i jízdu na dřevěném drakovi. Fotogalerie ze sobotního odpoledne ZDE
Zahájená výstava představuje některé známé pohádkové hrdiny hned v několika rovinách. Pro nejmenší návštěvníky jsou v podobě instalovaných scén připraveny pohádkové příběhy. Pro starší děti jsou připraveny informace v části nazvané Mýty a fakta, které jsou umístěny na interaktivních monitorech.
Autorkou výstavy je PhDr. Marie Gronychová, ředitelka Muzea v Šumperku, která odpověděla na otázky, nejen o výstavě.
Jste autorka výstavy Z pohádky do pohádky, která byla zahájena v sobotu velkou dětskou show v Pavlínině dvoře. Jak dlouho trvala příprava výstavy?
Marie Gronychová: Příprava větší a náročnější trvá minimálně rok. Od výběru tématu, což je v podstatě základní stavební kámen, přes nástin koncepce výstavy, výběr exponátů, zhotovení textů, popisek, návrh instalace, výrobu fundu a doprovodných prvků až po otevření výstavy, to vše je poměrně složitý proces, i když to možná není na první pohled zřejmé.
Kdy se zrodil nápad právě na tuto výstavu?
Marie Gronychová: Výběr tématu výstavy je rok od roku těžší. Navíc musíme vždy brát na zřetel, že jsme muzeum a naším úkolem je mimo jiné i prezentace sbírek. Různé pohádkové výstavy lze občas vidět v našich muzeích a zámcích, ovšem většinou jsou to putovní výstavy např. kostýmů ze seriálu Arabela, což nemá s muzeem mnoho společného. My jsme se rozhodli udělat pohádkovou výstavu tak, aby ukázala také muzejní exponáty a kromě pohádkových příběhů přinesla i další informace o sbírkách, v našem případě zejména o zvířatech. Jak jsem již naznačila, myšlenka se zrodila někdy v létě roku 2011.
Podle prvních ohlasů ze soboty jsou děti i rodiče nadšeni. Maminky oceňují, že výstavou mohou projíždět s kočárky.
Marie Gronychová: Výstavu jsme schválně koncipovali tak, aby zde bylo možné projíždět s kočárky.
Navíc galerie Šumperska je plně přístupná pro kočárky i invalidní vozíky. Chtěli bychom, aby výstavu mohlo vidět co nejvíce dětí i rodičů a taky doufáme, že nejen ukážeme naše sbírkové exponáty, ale že připomeneme i klasické pohádky. protože na otázku „jaké zvíře vystupuje v pohádce O Červené Karkulce?“ mi jedno z dětí odpovědělo, že medvěd.
Který prvek výstavy byl nejnáročnější k výrobě, zajištění?
Marie Gronachová: Nejnáročnější byl každopádně drak. Na výstavě nesměl chybět, tak jsme našeho tříhlavého draka pojali velkoryse a nechali ho vyrobit v téměř životní velikosti.
Koliká je to Vaše výstava? Co připravujete dalšího.
Marie Gronychová: V podstatě by se dalo říct, že je to moje jubilejní 10. výstava, i když na výstavách Cesta do pravěku a Putování středověkem jsem byla spoluautorkou spolu s naším archeologem Jakubem Halamou. V letošním roce nás čeká ještě jeden významný úkol, a to instalace nové stálé expozice archeologie ve sklepení Muzea v Mohelnici.
Výstava potrvá do 16. září více informací ZDE
Autor: kik
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.