ROZHOVOR:Vlastimil Klajbl"Počet krádeží stoupá. Není rozumné čekat, ale hned začít konat!"
14. října 2013 - 12:40
S.O.S.Olomouc dává stopku zlodějům
Vlastimil Klajbl zdroj foto:sumpersko.net
Útoky zlodějů na náš majetek se v posledních měsících neustále zvyšují. S nadsázkou se dá říci, že každou minutu je někdo okraden. Pokud se nacházíme v davu, tak si podvědomě hlídáme kapsy, v obchodech nesmíme spustit nákupní vozík s kabelkou z dohledu. Na parkovištích před nákupními centry nás čeká upozornění, že auto není výloha, tak musíme dohlédnout na to, aby zůstaly sedačky v autech bez cenných věcí.
Bohužel nejhorší situace nastane, pokud zloděj „navštíví“ naši domácnost. Ukradnou a zničí, co jim přijde pod ruku, ale hlavně naruší soukromí a pocit bezpečí, které máme ve svých domovech.
Ostravským policistům se v posledních týdnech podařilo dopadnout skupinu zlodějů s celorepublikovou působností. Podle slov kriminalistů, za posledních čtyřicet let, podobný případ, nenajdete ani v policejních archívech.
Trojice zlodějů s bohatou kriminální minulostí se zaměřila na rodinné domy. Každý člen gangu měl svůj specifický úkol. Jeden vytipovával objekty přes internet, kde neměli nainstalované zabezpečovací zařízení, nebo kamerový systém. Aby informace pro komplice byla úplná, přidal popisek, jak se k objektu nejlépe dostat. Druhý člen zločineckého gangu vyrobil „na míru“ prostředek na nehlučné otevírání oken. Třetí v pořadí měl začlenění, jako „hlídací pes“, tedy zajišťoval, aby jeho kumpáni nebyli při krádeži vyrušeni.
Zloději u vytipovaného domu vyčkali ve skrýši do té doby, než jeho obyvatelé ulehli ke spánku. Po nehlučném otevření okna se dostali do objektu, kde sebrali, co jim přišlo pod ruku. Trojice mužů vůbec nezahálela a dosud jim bylo sděleno obvinění kvůli prokázaným padesáti vloupání do rodinných domů. Policie však zadokumentovala dosud přes sto třicet případů, kdy škoda se vyšplhala téměř k pěti milionům. Nejvíc spadeno měl tříčlenný gang na Olomoucký kraj, kde vykradli třiačtyřicet rodinných domů.
Tiskový mluvčího policie Olomouckého kraje, Josef Bednařík, poskytnul čísla, která v žádném případě nenaplňují optimismem. V loňském roce bylo za období leden – srpen vykradeno v Olomouckém kraji šedesát čtyři bytů a přes sto třicet rodinných domů. Výše škody dosáhla za uvedené období sedmi milionů korun. V letošním roce za stejné období došlo k podstatnému nárůstu a policie již eviduje sto čtyři vykradené byty a přes dvě stě padesát vykradených domů.
Výše škody dosahuje v letošním roce již osmnácti milionů korun. „Na Šumpersku došlo také ke vloupání do rodinného domu, který byl vybaven zabezpečovacím zařízení, které ale nebylo napojeno na pult centrální ochrany. Pachateli se podařilo odcizit z domu doklady, finanční hotovost,“ uvedla komisařka Marie Šafářová z Územního odboru PČR Šumperk. Okradených a poškozených lidí přibývá, tím se samozřejmě navyšuje práce policie. Bohužel ji v některých případech sami poškození komplikují. „Poměrně často se nám v poslední době stává, že místo činu je do našeho příjezdu uklizené. Poškození pak na dotaz policistů, proč uklidili, odpoví, „abyste neřekli, že tady mám bordel“. Policisté pro svou práci právě nepořádek, který pachatel po sobě zanechá, potřebují! Vloupání je třeba neprodleně oznámit na nejbližší služebnu Policie ČR, nebo tísňovou linku 158. Poté vyčkejte do příjezdu policie a zajistěte, aby do objektu nikdo nevstupoval. V žádném případě se nesnažte zjišťovat způsobenou škodu tím, že vstoupíte do objektu. Ani se nepouštějte do uklízení po pachateli, protože tím znehodnotíte případné stopy, které po sobě každý pachatel na místě činu zanechá. Stopy zajištěné na místě jsou důležité pro další šetření případu, mohou policisty případně dovést až k pachateli a odcizeným věcem,“ vysvětluje komisařka Marie Šafářová.
Mezi těmi, kteří se snaží eliminovat tento nepříznivý trend je také jedna z největších bezpečnostních firem na území Olomouckého kraje, poskytující služby v oblasti ochrany majetku a osob. Člen představenstva společnosti, Vlastimil Klajbl, v krátkém rozhovoru přiblížil, jak se společnost rozhodla pomoci.
Jaké je Vaše první doporučení, jako odborníka v situaci, kdy strmě stoupá počet vloupání?
Vlastimil Klajbl: Přirovnal bych to ke zdraví, pokud se už necítíte dobře, jdete za odborníkem – lékařem, který vám pomůže. Mnohem výhodnější ale je, nezapomínat na prevenci. Úplně stejně je to i v případě zajištění rodinného majetku. Pokud denně se setkáváme s informacemi, že počet krádeží stoupá, tak není rozumné čekat, jako při ruské ruletě, jestli se na druhý den nedočtu zrovna o vlastním vykradení. V této situaci je nejlepší neodkládat návštěvu odborníků a co nejlépe majetek a s tím spojené i soukromí zabezpečit.
Firma S.O.S. Olomouc přes dvacet provozuje pult centrální ochrany. Můžete přiblížit, co pult umí pohlídat?
Vlastimil Klajbl: Pult centrální ochrany znamená vyšší stupeň domácí bezpečnosti. Samozřejmě jedna z možností, která je dnes také využívána je nechat si nainstalovat zabezpečovací zařízená, které mi v případě narušení pošle SMS zprávu. Nyní musíme uvažovat dál, co s tou zprávou uděláme – vloupal se k nám někdo nebo se jedná o planý poplach? Já osobně jsem přesvědčen a dlouholeté zkušenosti mne v tom utvrzují, že nejvhodnější je mít zabezpečovací systém, který je přímo napojen na pult centrální ochrany bezpečností služby. Ta je smluvně zavázána na provedení zákroku v případě, že na pult centrální ochrany dorazí poplachový stav. Objekt zkontroluje a dle poplachu provádí samotný zákrok. Zabezpečovací systém chrání náš majetek nejen proti zlodějům, ale také nám může hlídat případný únik plynu, zvýšenou hladinu kysličníku uhličitého, zvedání hladiny spodních vod ve sklepě, vznik požáru atd. Investice do zabezpečovacího zařízení má evidentní přínos a návratnost v podobě klidu. Navíc vhodné a dobré zabezpečení domu zohledňují i pojišťovací ústavy, které v případě, že máte objekt připojený na pult, poskytují slevy z pojistného, případně nijak nekrátí pojistné plnění.
Jaká je pořizovací zabezpečovacího systému a kolik zákazník zaplatí za připojení na pult centrální ochrany?
Vlastimil Klajbl: Cenu stanovíme na základě bezpečnostního prohlídky objektu a je přímo odvislá od velikosti objektu a nainstalovaných komponentů a zvoleném systému přenosu dat. Provedeme bezplatné posouzení každého objektu a na jeho základě předložíme cenovou nabídku. Proto nemohu uvést konkrétní částku. Ze zkušeností jen mohu obecně říct, že pořizovací cena elektronického zabezpečovacího systému k zabezpečení bytu se pohybuje od deseti tisíc a u systému rodinného domu se pohybujeme v částce od patnácti tisíc korun. Přesná cena bezpečnostního systému je však stanovena až po posouzení našim bezpečnostním technikem. Dálkový dohled, mezi veřejností rozšířený výraz – připojení na pult, nabízíme za pět set korun měsíčně.
S.O.S. Olomouc reaguje na nepříznivou situaci, která v důsledku nárůstu počtu vykradených bytů a domů nastala. „Nabízíme občanům i podnikatelským subjektům včasnou prevenci proti krádežím. Z toho důvodu ceny, za které nabízíme služby, se snažíme držet v co nejnižší cenové hranici, aby byly dostupné široké veřejnosti,“ vysvětluje Vlastimil Klajbl.
Autor: kik
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.