Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 20. února 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

FOTO: Pyrotechnici a hasiči cvičili s výškovou technikou

20.02.2024 - FOTO: Pyrotechnici a hasiči cvičili s výškovou technikou...

Počasí

20.02.2024 - Úterý

Teplota: 8 / 4 - Zataženo

21.02.2024 - Středa

Teplota: 8 / 3 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Ředitel ČOI varuje:Nebezpečná laserová ukazovátka jsou na českém trhu

10. dubna 2013 - 21:31

Zpět na seznam článků

Mohou způsobit trvalé poškození zraku

Ředitel ČOI varuje:Nebezpečná laserová ukazovátka jsou na českém trhu

Výrobků s laserem je na trhu stále více a jejich snadná dostupnost, zejména pro děti a mládež, zvyšuje potenciální riziko jejich nesprávného používání.

Spolu s dalšími dozorovými orgány členských zemí EU se Česká obchodní inspekce podílí na řadě mezinárodních kontrolních projektů. Jedním z nich je kontrola bezpečnosti laserových ukazovátek.

Ing.Vladimír Velčovský„V souladu s pokyny provedli inspektoři u distributorů těchto výrobků celkem osmnáct kontrol a porušení stanovených povinností zjistili v jedenácti případech. Do informačního systému RAPEX byly v průběhu akce jako nebezpečné nahlášeny čtyři typy laserových ukazovátek a dalších šest výrobků bylo nahlášeno mimo jeho rámec,“ řekl k výsledkům kontrol Vladimír Velčovský, ústřední ředitel ČOI.

Ve většině případů nedostali spotřebitelé povinné informace o vlastnostech prodávaných laserových ukazovátek, o způsobu jejich použití a údržbě. Zejména nebyli informováni o vážném riziku – poškození zraku nebo ohrožení bezpečnosti oslněním laserem, které hrozí při nesprávném používání těchto výrobků.

Laser ukazovatko se zelenym laserem

Kromě toho prodávající nezajistili označení prodávaných výrobků údajem o výrobci, dovozci či dodavateli. Vladimír Velčovský dále sdělil, že k úspěchu akce přispěla metoda přesného měření výkonu laserů s použitím vlastního zařízení OL 756, kterou v průběhu akce vyvinul jeden z odborných pracovníků ČOI.

 „Vzhledem k četnosti a dostupnosti laserových ukazovátek na trhu pro děti a mladistvé, a zejména rizikům, které anonymní výrobky při nesprávném způsobu používání představují, považuji za nutné v kontrolách tohoto sortimentu pokračovat i po ukončení mezinárodního projektu,“ rozhodl po vyhodnocení kontrolní akce ústřední ředitel ČOI.

Zeleny laser 200mW extremne vykonny

Předmětem kontroly byly přenosné bateriové lasery pro držení v ruce určené pro spotřebitele, laserová ukazovátka, zbraně a napodobeniny střelných zbraní s laserovým zaměřovačem, přívěsky na klíče s laserem, laserové vodováhy, další nářadí s laserem a ostatní „laser gadgets“.Další pravidelné kontroly jejich nabídky a prodeje nezbytné.

"Závěrečná zpráva PROSAFE k mezinárodnímu společnému projektu Laserová ukazovátka bude k dispozici až po jejím schválení Evropskou komisí, kdy bude zveřejněna na webu České obchodní inspekce," doplnila tisková mluvčí Jana Jelínková.

Autor: red.,J.Jelínková, zdroj foto:ČOI

Fotogalerie

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Silvestr s otužilci v Bludově

Silvestr s otužilci v Bludově

Fotek: 99
Přidáno: 31.12.2023

Vánoce na zámku Velké Losiny

Vánoce na zámku Velké Losiny

Fotek: 49
Přidáno: 28.12.2023

Zabíjačkové hody

Zabíjačkové hody

Fotek: 30
Přidáno: 16.12.2023

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.