fitnesskotelna
šumpersko PF
FOTO
Sobota 07. prosince 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Starosta a první místostarostka navštívili šumperský hokejový klub

06.12.2019 - Starosta a první místostarostka navštívili šumperský...

Počasí

07.12.2019 - Sobota

Teplota: 1 / -2 - Sníh

08.12.2019 - Neděle

Teplota: 5 / 2 - obcasny-Déšť

šumpersko.net PF 2018

Ředitel Podniků města Šumperka Šperlich končí

13. prosince 2014 - 10:35

Zpět na seznam článků

Bývalý nájemce hotelu Sport dluží miliony

Ředitel Podniků města Šumperka Šperlich končí

tajemník MÚ Petr Holub, ředitel Luděk Šperlich zdroj foto:archiv

Ve funkci ředitele společnosti Podniky města Šumperka (PMŠ) končí k 31. prosinci letošního roku dosavadní šéf Luděk Šperlich. Zkušenému manažerovi, který firmu řídil už od roku 1996, zlomily vaz milionové pohledávky PMŠ vůči bývalému nájemci hotelu Sport. „Aktuální výše dluhu po započtení kupní ceny movitých věcí pořízených odkoupením do vlastnictví PMŠ od společnosti JIRDOS ve výši 1.302.154 korun činí 5.070.162 korun,“ upřesnil starosta Šumperka Zdeněk Brož.

hotel Sport Šumperk zdroj foto:pmš

Do 15. prosince má bývalý nájemce uhradit vyúčtování za loňský rok ve výši 846 tisíc korun. Odhad fakturace za služby spojené s užíváním prostor za období od ledna do srpna letošního roku, které budou vyúčtovány v květnu 2015, se pohybuje kolem 400 tisíc korun.

Redakce Sumpersko.net nabídla jednateli společnosti JIRDOS Jiřímu Doskočilovi možnost vyjádřit se, ale nevyužil jí. Nájemce, jenž hotel provozoval od sklonku 90. let, měl už delší dobu problémy s placením spotřebovaných energií, což se s nárůstem jejich cen stále zhoršovalo. „V roce 2009 žádal snížení plateb za energie a upozornil na vadu v systému rozúčtování nákladů za teplou vodu,“ uvedl Brož. Po úpravě rozúčtování nájemce slíbil, že dluhy doplatí. Nájemní smlouva mu pak byla prodloužena. „V dalších letech náklady opět rostly a dlužné částky se dále zvyšovaly. Po výzvách ředitele PMŠ byla vždy nějaká částka doplacena, nájemce projevil vůli splácet, ale dluh celkově narůstal,“ přiblížil starosta.

Situaci komplikovalo, že provoz hotelu a zimního stadionu je těsně propojen. „Oddělení služeb či zajištění měření všech dodávek energií pro jednotlivé provozovatele v hotelu Sport je nemožné,“ připustil Brož. Například toalety používala veřejnost, ale náklady se účtovaly provozovateli hotelu. Při havárii vodovodu se voda z hotelu používala pro provoz zimního stadionu. Nevýhodou pro hotel je i to, že zimní stadion ochlazuje celou jeho zadní stěnu. Nájemní smlouva vypršela letos v srpnu, od září hotel provozuje PMŠ a má při tom zhruba stejné, nebo dokonce vyšší ztráty, než vykazoval bývalý provozovatel. „Vzniká tak otázka, zda je vůbec možné provozovat tento komplex s jakýmkoliv ziskem,“ připouští starosta Brož.

Podniky města Šumperka teď hledají nového nájemce hotelu. Nabídky lze předkládat ještě do 16. prosince. S bývalým provozovatelem právníci vyjednávají o splacení dluhu. Zpracovává se energetický audit, který má zajistit správnost rozúčtování energií a navrhnout úsporná opatření.

nabídka zdroj:pmš

Šumperští zastupitelé se na svém zasedání ve čtvrtek 11. prosince dozvěděli o odstoupení ředitele Šperlicha, jenž podle starosty Brože doplatil na shovívavost k nájemci. „Víra v to, že nájemce své dluhy uhradí, se přes veškerá ujištění nenaplnila,“ připomněl Brož.

Svou rezignaci Šperlich představenstvu PMŠ nabízel už v srpnu. „Představenstvo vzalo jeho stanovisko na vědomí s tím, že mu uložilo provést kroky, které by vedly k tomu, aby byly minimalizovány škody. Prioritou bylo zachování provozu hotelu, minimalizace ztrát v následujících měsících a také vypsání nového výběrového řízení na provozovatele. Představenstvo vyhodnotilo kroky ředitele v posledních třech měsících jako pozitivní. Podařilo se zajistit majetek ve výši 1,3 milionu korun, první kolo výběrového řízení ukázalo, že hotel není za současných podmínek při veškerém úsilí možné provozovat se ziskem. Další možnosti provozování ukáže budoucnost,“ domnívá se Brož.

Objekty zimního stadionu a hotelu Sport slouží veřejnosti od přelomu 60. a 70. let minulého století. Počátkem 90. let byl hotel vydražen v rámci malé privatizace, vlastník ho pak přestal provozovat. Nefunkčnost hotelu omezovala provoz stadionu, proto ho Podniky města Šumperka v roce 1997 koupily. Začala jeho postupná rekonstrukce a po vystřídání dvou provozovatelů se v srpnu 1999 hotelu ujal Jiří Doskočil starší, který později vytvořil se synem společnost JIRDOS. V roce 2010 z firmy odešel a jediným jednatelem se stal Jiří Doskočil mladší.

Společnost PMŠ vznikla v roce 1996 pro zajišťování hospodářské činnosti města Šumperka, které je jejím jediným akcionářem. Majetek společnosti přesahuje hodnotu 240 milionů korun.

Autor: Vladimíra Krejčí

Fotogalerie

tajemník MÚ Petr Holub, ředitel Luděk Šperlich   zdroj foto:archiv

Další články z rubriky

Nominujte na Ceny města Šumperka za rok 2019

Nominujte na Ceny města Šumperka za rok 2019

Své návrhy můžete zasílat do 31. prosince

Opilý anonym oznámil uložení bomb na Jesenicku

Opilý anonym oznámil uložení bomb na Jesenicku

Chtěl se prý pomstít zdravotníkům

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.