Úterý 19. února 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Letošní Preludium nabízí mladé hvězdy

18.02.2019 - Letošní Preludium nabízí mladé hvězdy - A dává...

Počasí

Jasno

19.02.2019 - Úterý

Teplota: 8 / 1 - Jasno

Zataženo

20.02.2019 - Středa

Teplota: 8 / 1 - Zataženo

Nemocnice Šumperk - lnabídka práce

Regionální Den železnice připomene 130 let Slezského Semmeringu

12. září 2018 - 08:25

Zpět na seznam článků

Návštěvníci se mohou těšit na vlakový doprovod v dobových kostýmech.

Regionální Den železnice připomene 130 let Slezského Semmeringu

historická lokomotiva Rosnička zdroj foto: ČD

Regionální Den železnice v Olomouckém kraji proběhne 15. září a bude ve znamení oslav 130. výročí trati Hanušovice – Lipová Lázně – Mikulovice.  Právě po této významné horské železnici se návštěvníci svezou historickým vlakem v čele s parní lokomotivou „Rosnička“.

Vlak bude slavnostně přivítán v Hanušovicích, Jeseníku a Mikulovicích. „Při akci bude možnost prohlédnout si lokomotivu „Rosnička“ a historické vozy, zájemci uvidí zbrojení parní lokomotivy vodou i otáčení lokomotivy na točně ve stanici Lipová Lázně. V Horní Lipové bude zase příležitost k návštěvě železničního Muzea Slezského Semmeringu. Děti se mohou těšit na oblíbeného slona Elfíka, maskota dětského programu Českých drah," zve tisková mluvčí ČD Vanda Rajnochová.

program zdroj:ČD

V Jeseníku pak malé i velké návštěvníky odveze vláček „Lázeňáček“ do centra středověkých slavností, které budou probíhat na Masarykově náměstí. Jejich program začne už ráno a zahrnuje například rytířský turnaj, jarmark, vystoupení kejklířů a chybět nebude ani dobová hudba nebo atrakce.

Tzv. Slezský Semmering, železniční trať z Hanušovic do Jeseníku, byl zprovozněn v říjnu 1888. Své jméno dostal podle první evropské horské železnice v Rakousku přes alpský průsmyk Semmering. A ne náhodou. Cestujícím nabízí úchvatné výhledy na vysoké kopce Jeseníků a Rychlebských hor. Nejvyšší stoupání, téměř jednatřicet promile, musejí vlaky zdolávat mezi zastávkami Nové Losiny a Branná.

Den železnice připomíná datum 27. září 1825, kdy byl zahájen provoz s parní lokomotivou konstruktéra Georga Stephensona mezi anglickými městy Stockton a Darlington na trase dlouhé čtyřicet kilometrů. Byla to revoluční změna, která nahrazovala koňské povozy, začaly se budovat tratě a postupně přecházela přeprava zboží a cestujících na železnici. Na našem území se první železnice objevila v roce 1832, kdy byla vybudována naše první koněspřežka mezi rakouským Lincem a Českými Budějovicemi. První parou tažený vlak pak přijel z Vídně do Břeclavi a následně také do Brna v roce 1839, již před 179 lety.

 
 

Autor: red., V. Rajnochová

Fotogalerie

historická lokomotiva Rosnička           zdroj foto: ČD

Další články z rubriky

Welzlování zve na cestovatelský maraton

Welzlování zve na cestovatelský maraton

I poctu Miroslavu Zikmundovi

Výluka na trati Šumperk – Uničov – Olomouc

Výluka na trati Šumperk – Uničov – Olomouc

Náhradní autobusová doprava platí podle výlukového jízdního řádu

Který šumperský městem spravovaný kulturní produkt nejvíce lákal návštěníky?

Který šumperský městem spravovaný kulturní produkt nejvíce lákal návštěníky?

Loni to byly Expozice čarodějnických procesů v Geschaderově domě a prohlídkové okruhy městem

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.