Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 24. července 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Olomoucká Rudolfova alej se pyšní jubilejní lípou

24.07.2019 - Olomoucká Rudolfova alej se pyšní jubilejní lípou -...

Počasí

24.07.2019 - Středa

Teplota: 29 / 15 - SkoroJasno

25.07.2019 - Čtvrtek

Teplota: 31 / 14 - SkoroJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Řešení kůrovcové kalamity v příštím roce mění pravidla

15. prosince 2018 - 09:42

Zpět na seznam článků

Připravují se změny zákonů, výraznější podpory i odborná pomoc

Řešení kůrovcové kalamity v příštím roce mění pravidla

Ministerstvo zemědělství připravilo na příští rok balíček mimořádných opatření na řešení kůrovcové kalamity a jejích následků zdroj: MeZ

Ministerstvo zemědělství připravilo na příští rok balíček mimořádných opatření na řešení kůrovcové kalamity a jejích následků. Zároveň zhruba dvojnásobně navýšilo dotace na obnovu lesů z šesti set třiceti milionů na 1,15 miliardy korun.

Chystá se novela lesního zákona a nové podmínky pro využití kalamitního dřeva coby paliva. Ministerstvo jedná s ostatními rezorty o dalších možnostech pomoci. „Měníme pravidla, aby lépe odpovídala současné kalamitní situaci a vlastníci lesů mohli účinněji zasáhnout proti kůrovci. Zásady, kterými se řídili v minulosti, už nejsou dostatečné. Také zvyšujeme podporu na obnovu lesů, aby bylo možné napadené dříví včas likvidovat a lesní holiny rychleji osázet novým a odolným porostem. Hledáme i odbyt pro kalamitní dřevo,“ řekl ministr Miroslav Toman.

Ministerstvo zemědělství rozčlení území republiky na oblasti podle stupně napadení lesních porostů a reálných možností na jejich záchranu. Vlastníci pak dostanou výjimku, aby v nejhůře zasažených oblastech nemuseli dělat taková protikůrovcová opatření, která nejsou efektivní. Jedním z nich může být například možnost odložit těžby suchých stromů, ze kterých už kůrovec vylétl. To majitelům uvolní síly, aby mohli soustředit těžbu do míst, kde ještě lze lesní porost zachránit. Udělení výjimky bude možné po novele lesního zákona, která by mohla začít platit v prvních měsících roku příštího roku.

graf zdroj: MZ

Příspěvky na hospodaření v lesích vzrostou z šesti set třiceti milionů na přibližně 1,15 miliardy korun, což představuje nárůst z pět set padesáti korun/hektar na tisíc korun/hektar. Vlastníci lesa je mohou využít například na zalesnění nebo ochranu a výchovu porostů.

Ministerstvo připravuje pravidla nového dotačního titulu na dorovnání výnosů z lesů, které jsou kvůli snížené ceně dřeva a odbytové krizi výrazně nižší než v minulosti. „Zisky dnes vlastníkům nepokrývají ani nutnou péči o porosty mladší čtyřicet let. Pro nestátní vlastníky lesů by výše podpory mohla dosáhnout přibližně tří miliard korun,“ uvedl tiskový mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý. Jedná o možnostech úpravy daně z přidané hodnoty, která by pro palivové dříví klesla na deset procent.

Kůrovcová kalamita zasáhla zejména Moravskoslezský, Olomoucký, Zlínský, Jihomoravský, Jihočeský, Plzeňský kraj a Kraj Vysočina.

přehled zdroj: MeZ

O rozsahu kalamity svědčí i množství vytěženého dříví, kdy v roce 2017 bylo vytěženo necelých šest milionů metrů krychlových kůrovcového dříví, zatímco letos se předpokládá až čtrnáct milionů metrů krychlových. Kalamitou jsou postiženy jak smrkové porosty, tak na mnoha lokalitách i borovice. Problém se netýká pouze České republiky, ale situace se v různé míře zhoršila v celé střední Evropě. Důsledkem je přebytek kalamitního dříví, který způsobil odbytovou krizi a propad cen, což zpomaluje práce v lesích a tím i samotný boj s kůrovcem.

Autor: red., V. Bílý

Fotogalerie

Ministerstvo zemědělství připravilo na příští rok balíček mimořádných opatření na řešení kůrovcové kalamity a jejích následků  zdroj: MeZ

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.