Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Neděle 23. ledna 2022 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Druhý parkovací dům v Šumperku

22.01.2022 - Druhý parkovací dům v Šumperku - Má stát na...

Počasí

23.01.2022 - Neděle

Teplota: 1 / -8 - Oblačno

24.01.2022 - Pondělí

Teplota: 0 / -3 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Řidiči „Vidíš skvěle?“

19. listopadu 2019 - 14:17

Zpět na seznam článků

Vyhodnocení testování zraku řidičů ve 14 krajích na 28 veřejných akcích

Řidiči „Vidíš skvěle?“

ilustrační snímek zdroj foto: archiv

V rámci projektu „Vidíš skvěle?“ proběhlo od půlky srpna do půlky listopadu testování zraku veřejnosti na akcích spojených s osvětou a vzděláváním veřejnosti. Otestováno bylo 3319 osob (tj. na každé akci bylo v průměru otestován zrak 119 osobám).

Odborným garantem je Mezinárodní sdružení optiků a optometristů a měření provádí jejich členové –optometristé působící v okolí pořádaných akcí.

Z celkového počtu 3319 otestovaných bylo 52 procent mužů a 48 procent žen.

tabulka zdroj: BESIP

Osoby s ostrostí zraku pod padesát procent by neměli usednout vůbec za volant či řídítka! „Z našeho terénního testování je to plných osm procent testované populace. Ze vzorku 3319 řidičů je to plných 267 osob, 36 procent řidičů a řidiček (ostrost zraku v rozmezí 51-90 procent) by nemělo vyjíždět bez oční korekce tj. bez použití odpovídajících brýlí či očních čoček," uvedl vedoucí odboru BESIP Tomáš Neřold.

Korekce zraku v ŘP - 1 320 864 osob je uvedena u řidičů dosud. „Což značí, že přes dvacet dva procent řidičů, kteří mají podchycenu oční vadu,“ upřesnil Tomáš Neřold. Držitelé platného ŘP  – 5 947 108 osob.

Projekt Vidíš skvěle - doporučení zdroj: BESIP

Z výsledků terénního měření však vyplývá, že oční korekci má nesprávnou nebo žádnou čtyřicet čtyři procent. Tj. dvacet dva procent nemá změnu/vadu zraku a tudíž neužívá korekční pomůcky (brýle, kontaktní čočky či jiné) v ŘP podchycenu! A s největší pravděpodobností ani netuší, že špatně vidí.

Projekt Vidíš skvěle - doporučení zdroj: BESIP

Uvědomme si - Auto jedoucí rychlostí 90km/h urazí za vteřinu 25metrů. Pokud rozdíl reakční doby mezi řidičem, který vidí špatně a řidičem, který vidí dobře, bude pouhé 0,1 - 0,2 vteřiny, jedná se o 2,5 - 5 metrů brzdné dráhy navíc. To je rozdíl, který může mít fatální následky. Test německého ADAC ukázal, že podíl automobilových nehod způsobených špatnou zrakovou ostrostí je srovnatelný s počtem nehod zapříčiněných alkoholem.  Co je screening zraku? Jedná se o jednoduchý test zraku na speciálním screeningovým přístroji Visiotest, který odhalí, zda dotyčný dobře vidí na dálku na levé, pravé a obě oči současně. Měření ostrosti zraku je metoda, která vede ke zjištění, zda je třeba korekce zraku. Korekce zraku se pak vyjadřuje velikostí dioptrií. Dioptrie je jednotka optické mohutnosti sférické čočky, definovaná jako převrácená hodnota ohniskové vzdálenosti.

Autor: red., T. Neřold, zdroj příloh: BESIP

Fotogalerie

ilustrační snímek               zdroj foto: archiv

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Zima v Jeseníkách 2021

Zima v Jeseníkách 2021

Fotek: 18
Přidáno: 19.12.2021

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Fotek: 73
Přidáno: 11.11.2021

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Fotek: 74
Přidáno: 11.11.2021

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.