Pondělí 23. dubna 2018 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Řidička v Sobotíně přehlédla protijedoucího motorkáře

23.04.2018 - Řidička v Sobotíně přehlédla protijedoucího...

Počasí

prehanky-dest

23.04.2018 - Pondělí

Teplota: 21 / 11 - Přeháňky-Déšť

oblacno

24.04.2018 - Úterý

Teplota: 17 / 10 - Oblačno

Rok renesanční šlechty na zámku Velké Losiny

11. dubna 2017 - 11:19

Zpět na seznam článků

Letošní sezóna nabídne nevšední podívanou

Rok renesanční šlechty na zámku Velké Losiny

zámek Velké Losiny foto: šumpersko.net

Zámek ve Velkých Losinách postavil významný moravský rod pánů ze Žerotína. Pozdně renesanční stavba z konce 16. století zde nahradila zchátralou tvrz. Venkovní fasády zdobí psaníčkové sgrafito, ale bosované oblouky arkád na nádvoří již předznamenávají nastupující barok.

zámek Velké Losiny foto: šumpersko.net
Právě v době nastupujícího baroku byl zámek honosně vybaven a bez úhony přežil třicetiletou válku. Díky tomu mohou návštěvníci spatřit ojediněle zachovalé interiéry zdobené výjimečnou kolekcí gobelínů a kožených tapet. Dále za zmínku stojí například nejstarší dvousedadlová nosítka na světě, nebo zámecká knihovna. Jelikož zámek dodnes nepodlehl elektrifikaci, probíhají tu v létě, především u dětí oblíbené, večerní prohlídky s baterkou.

zámek Velké Losiny foto: šumpersko.net

Velmi příjemná je také procházka zámeckým parkem, kde jsou prezentovány vzácné druhy dřevin. Losinský zámek, respektive losinské panství, je spojeno s takzvanými čarodějnickými procesy, které zde probíhaly v letech 1678–1692. 

Prohlídková trasa „Žerotínové na Losinách“ zavede návštěvníky do nevšedních interiérů pozdní renesance a raného baroku. Prohlídka zahrnuje velkou jídelnu s koženými tapetami, dva pokoje s gobelíny, zámeckou knihovnu a galerii předků. Tyto místnosti si udržely podstatnou část svého vzhledu ze 17. století. Velkým zážitkem je prohlídka pozdně barokní kaple.

zámek Velké Losiny foto: šumpersko.net

Druhá prohlídková trasa „Liechtensteinové na Losinách“ zavede návštěvníky do tzv. nízkého zámku. Expozice představuje tři rokokové pokoje vybavené původním historickým nábytkem. Součástí prohlídky jsou také dvě koupelny z konce 19. století a počátku 20. století, které sloužily Liechtensteinům. V dalších šesti místnostech zámecké galerie jsou instalovány cenné obrazy, sochařské i uměleckořemeslné práce ze sbírek velkolosinského zámku.

zámek Velké Losiny foto: šumpersko.net

zámek Velké Losiny foto: šumpersko.net

Rok renesanční šlechty - pozvánka na akce:

Od 1. dubna je na první prohlídkové trase ve velké jídelně instalovaná ukázka renesanční hostiny (vztahuje se ke svatbě stavitele zámku Jana Losinského z roku 1585) a italský renesanční příborník z poloviny 16. století. Jedná se o jeden z nejlepších kusů nábytkového umění renesanční Itálie v České republice. 

FOTOREPORTÁŽ: Zahájení sezóny na zámku Velké Losiny

zámek Velké Losiny foto: šumpersko.net

15. dubna - Mezinárodní den památek - mimořádné prohlídky běžně nepřístupných částí zámku (márnice, pokoj Pramáti, šatna divadla a zámecké divadlo)  

1. května - 1. října - výstava na zámeckém letohrádku: Archeologické nálezy z areálu zámku Velké Losiny

27. května - koncert Vientomarero duo - kytara a flétna (koncert se koná v zámeckém letohrádku) 

10. června - v rámci víkendu otevřených zahrad proběhne v sobotu komentovaná prohlídka zámeckého parku zaměřená na historii a současnou podobu parku

5. července - Rok renesanční šlechty - komentované podvečerní prohlídky s tématem renesančního stolování "Od ruky k vidličce, od korbele ke skleničce"

zámek Velké Losiny foto: šumpersko.net

6. července - Rok renesanční šlechty - Večerní prohlídky zámku s ukázkou benátského karnevalu v podání skupiny historického a scénického tance "Perchty von Bladen"

17. července - večerní prohlídky zámku s vystoupením skupiny EXULIS s komedií "Kordu a pláště"

akce na zámku Velké Losiny foto: archiv šumpersko.net

19. července - Rok renesanční šlechty - Večerní prohlídky zámku s ukázkou benátského karnevalu v podání skupiny historického a scénického tance "Perchty von Bladen"

29. července - Rok renesanční šlechty - Renesanční inscenované příběhy se souboji, divadlem, tancem, hudbou a přehlídkou kostýmů

9. srpna - Rok renesanční šlechty - Večerní prohlídky zámku s ukázkou benátského karnevalu v podání skupiny historického a scénického tance "Perchty von Bladen"

16. srpna - Rok renesanční šlechty - Večerní prohlídky zámku s ukázkou benátského karnevalu v podání skupiny historického a scénického tance "Perchty von Bladen"

akce na zámku Velké Losiny foto: archiv šumpersko.net

26. srpna - Hradozámecká noc - kostýmované večerní prohlídky s baterkou

2. září - rozloučení s prázdninami - soutěže pro děti s odměnou (dobový tábor, řemeslné dílničky, soutěže)

9. září - Dny evropského dědictví - sleva na vstupné a mimořádné prohlídky běžně nepřístupných částí zámku (márnice, pokoj Pramáti, šatna divadla a zámecké divadlo)

28. - 29. září - rozloučení s návštěvnickou sezónou - kostýmované prohlídky

zámek Velké Losiny foto: šumpersko.net

21. října - Mezinárodní den archeologie - komentovaná prohlídka vybranou částí zámku, prohlídka archeologických nálezů v zámeckém letohrádku, seznámení s archeologií a archeologickými nálezy z areálu zámku (nutná pevná obuv a baterka)

9. prosince - Vánoční dílničky pro děti i dospělé v zámeckém letohrádku

Autor: red., J. Doupal - zámek Velké Losiny

Fotogalerie

zámek Velké Losiny           foto: šumpersko.net

Další články z rubriky

FOTO: Ceny města Šumperka za rok 2017 byly předány

FOTO: Ceny města Šumperka za rok 2017 byly předány

Slavnostní večer se konal v šumperském divadle

Mincovní poklady v srdci Hedvábné cesty

Mincovní poklady v srdci Hedvábné cesty

Legendární spojnici Západu a Východu

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama a inzerce   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.