Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 09. května 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Grafenový inkoust pro levný a dostupný tisk senzorů

09.05.2024 - Grafenový inkoust pro levný a dostupný tisk senzorů -...

Počasí

09.05.2024 - Čtvrtek

Teplota: 19 / 6 - SkoroJasno

10.05.2024 - Pátek

Teplota: 19 / 5 - Zataženo

Zde je místo pro Vaši reklamu

Rozeznávání genů, které ovlivňují konkrétní vlastnosti rostlin

04. června 2022 - 15:41

Zpět na seznam článků

Nová metoda vědců z Přírodovědecké fakulty UP

Rozeznávání genů, které ovlivňují konkrétní vlastnosti rostlin

ilustrační snímek zdroj foto: archiv upol

Šlechtění rostlin usnadní v budoucnu nová metoda, kterou vytvořili vědci z katedry biochemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Díky ní je totiž možné snadněji rozpoznávat konkrétní geny zodpovědné za určité vlastnosti rostlin. Metoda pomůže výzkumným týmům zefektivnit analýzu vzorků rostlin a zároveň snížit náklady spojené s pořizováním vzorků. Olomoučtí vědci se ve svém výzkumu zaměřili na zvýšení využitelnosti informací o genomech rostlin a také na přesnější vyhodnocení takto získaných dat.

Experti při zkoumání genetické struktury rostlin už delší dobu používají analýzu GWAS, která slouží k odhalování oblastí genomu zodpovědných za vybranou vlastnost rostlin. Identifikace konkrétních genů, ke kterým lze přiřadit zkoumanou vlastnost rostliny, ale byla dosud velmi neefektivní.

Odborníkům z katedry biochemie se podařilo složitou analýzu zpřesnit a zrychlit. Zavedli do ní další hodnoticí parametr takzvané přesnosti. „Díky parametru přesnosti lze zjistit, která mutace v oblasti genomu nejvíce souvisí se zkoumanou vlastností rostliny neboli fenotypem. Bez zavedení tohoto nového parametru měl výsledek dosavadní analýzy často podobu dlouhého seznamu čítajícího stovky genů, mezi kterými bylo takřka nemožné rozlišit, který je ten pravý. My jsme nyní analýzu obohatili o možnost rychle najít v pomyslné kupce sena onu příslovečnou jehlu,“ podotkla Mária Škrabišová z katedry biochemie olomoucké přírodovědecké fakulty.

Dosud používané výzkumné metody jsou buď drahé, zdlouhavé a náročné na vyhodnocování dat, nebo odhalí často pouze zlomek informací o genetické variabilitě rostliny, případně limitují vědce při výzkumu množstvím využitelných vzorků a jejich kvalitou. Díky parametru přesnosti mohou nyní odborníci využít výsledky mnoha už dříve publikovaných experimentů, které jsou v současnosti ve šlechtitelství veřejně dostupné a dosud byly využívány jen velmi omezeně. „Unikátním způsobem jsme umožnili propojení dvou přístupů získávání genotypizačních dat a zároveň jsme pomohli výzkumným týmům s rozhodnutím, do jakých výzkumných postupů mají dále při své vědecké práci investovat peníze,“ doplnila Mária Škrabišová.

Na výzkumu v oblasti genomiky vědci z olomoucké katedry biochemie dlouhodobě spolupracují s kolegy z University of Missouri ve Spojených státech amerických. Genomika je obor, který se zabývá studiem genomů organismů. Spadá sem především získávání sekvencí DNA organismů, její analýza a stanovení variability v rámci populace organismu nebo mezi druhy za účelem lepšího porozumění procesu evoluce nebo například vzniku nových geneticky podmíněných onemocnění.

Autor: red., E. Havrlant

Fotogalerie

ilustrační snímek                              zdroj foto: archiv upol

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.