Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 21. prosince 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Skauti rozváží Betlémské světlo

21.12.2024 - Skauti rozváží Betlémské světlo - Vlaky jej rozvezou...

Počasí

21.12.2024 - Sobota

Teplota: 3 / 1 - Zataženo

22.12.2024 - Neděle

Teplota: 2 / 1 - Sníh

Zde je místo pro Vaši reklamu

Rozmanitosti šperků se věnuje první samostatná výstava v šumperském muzeu

22. února 2015 - 13:16

Zpět na seznam článků

Nejstarší vystavený pravěký náhrdelník je z 2. pol. 4. tisíciletí př. n. l. a pochází z Moravičan

Rozmanitosti šperků se věnuje první samostatná výstava v šumperském muzeu

Filigránový stříbrný náhrdelník z 19. století zdroj foto:VM

Touha člověka zdobit se je stará téměř jako lidstvo samo. Lidé však nevytvářeli šperky pouze z estetických důvodů. K čemu sloužily, z jakých materiálů se vyráběly, a nejen to představí výstava Šperkovnice šumperského muzea. Od 5. března budou v Galerii Šumperska k vidění náhrdelníky, náušnice, přívěsky a řada dalších ozdob z archeologických a historických sbírek muzea.

Poprvé v historii Vlastivědného muzea v Šumperku se rozmanitému fondu šperků a bižuterie bude věnovat samostatná výstava. „Ačkoliv vybrané předměty zastupují poměrně široký časový úsek od eneolitu až po současnost, cílem výstavy nebyla chronologická prezentace jednotlivých předmětů, ale snaha přiblížit různorodé obměny šperků podle jejich typu. Vedle sebe tak jsou vystaveny pravěké i novověké ozdoby osobního charakteru – náhrdelníky, korále a korálky, brože, medailony, přívěsky, prsteny, náušnice a náramky – a není opomenut ani účesový šperk,“ přiblížila záměr výstavy historička umění Lenka Kirkosová.

Návštěvníci si budou moci prohlédnout i ozdoby tvořící součást oděvu, tedy spony, šatové jehlice, brože, řetízky, závěsky, knoflíky a nášivky, ale i růžence, křížky a hodinky. Ke šperkům patří rovněž šperkovnice, do kterých byly cennosti ukládány, i „poklady“ – tzv. depoty, v nichž byly klenoty záměrně uschovány do země. I ty budou po několik následujících měsíců k vidění v šumperském muzeu. „Vystaven bude i nejnovější objev, depot bronzových nákrčníků a honosné štítové spony z pozdní doby bronzové, který byl dva týdny před otevřením výstavy nalezen pomocí detektoru kovu,“ prozradil archeolog šumperského muzea Jakub Halama.

Bronzový přívěsek v podobě plastiky beránka, milodar v žárovém hrobě z Mohelnice, starší doba železná (8. – 5. stol. př. n. l.). zdroj foto: VM

Nejstarším vystaveným předmětem, který je zároveň nejstarším dokladem kovového šperku na severomoravském území, je náhrdelník vytvořený z mramorových korálků, měděných drátků svinutých do trubiček a plechových perel. Pravěký náhrdelník z 2. pol. 4. tisíciletí př. n. l. byl objeven při záchranném archeologickém výzkumu na eneolitickém sídlišti na severním okraji Moravičan, který byl v roce 1979 vyvolán stavbou vodojemu v areálu tehdejšího JZD.

Převážná část vystavených šperků a bižuterie byla nalezena při záchranných archeologických výzkumech, nebo je muzeum získalo darem. Doposud však byly prezentovány veřejnosti spíše jako doplňková záležitost jiných výstavních projektů a nebyla jim věnována taková pozornost jako nyní. Výstava, která bude zahájena 5. března v 17 hodin vernisáží, potrvá až do 7. června.

Autor: red.,M. Buchtová

Fotogalerie

Filigránový stříbrný náhrdelník z 19. století    zdroj foto:VM

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Zpívání koled u klavíru Bonifáce

Zpívání koled u klavíru Bonifáce

Fotek: 48
Přidáno: 15.12.2024

Zabíjačkové hody na Pralince

Zabíjačkové hody na Pralince

Fotek: 61
Přidáno: 13.12.2024

Mikulášská nadílka v KD Rapotín

Mikulášská nadílka v KD Rapotín

Fotek: 58
Přidáno: 08.12.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.