Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 21. února 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Vozidlo po nárazu skončilo na střeše

21.02.2019 - Vozidlo po nárazu skončilo na střeše - Dopravní nehoda...

Počasí

obcasny-Déšť

21.02.2019 - Čtvrtek

Teplota: 9 / 1 - obcasny-Déšť

obcasny-Déšť

22.02.2019 - Pátek

Teplota: 7 / -4 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

„Rusice byly všude,“ říká výtvarník Václav Roháč

07. června 2013 - 09:34

Zpět na seznam článků

Šumperský výtvarník zahájil výstavu

„Rusice byly všude,“ říká výtvarník Václav Roháč

„Rusice byly všude,“ říká výtvarník Václav Roháč zdroj foto:V.Roháč

Třináct výjevů z fiktivní obce Rusice představuje v Galerii U lékárníka v areálu pražské Psychiatrické léčebny Bohnice výtvarník a ilustrátor Václav Roháč.

Výstava Ladění Rusic byla zahájena ve středu 5. června a bude k vidění až do 3. července. „Rusice je smyšlená vesnice, která Roháčovi posloužila k reflexi traumatických okamžiků novodobé české historie. Naléhavost jeho výpovědi umocňuje to, že se opřel o výtvarný rukopis Josefa Lady. Vnějšková idyla obrázků tak ostře kontrastuje s obsahem nesoucím v sobě kritický až satirický náboj,“ řekl na zahájení výstavy básník Ivosh Krejzek. Podle jeho slov dal Roháč vzniknout svérázným ladovským variacím, kterým zároveň dokázal vtisknout svébytný autorský ráz.

Mezi obrazy zachycujícími scény z let 1948 až 1989 nechybí odjezd milicionářů do Prahy v době únorového puče, zatýkání sedláka označeného za kulaka, návštěva úspěšného emigranta či okupace v srpnu 1968. Vedle těchto dramatických událostí se objevují poklidné výjevy z časů normalizace, kdy se nacvičovala Spartakiáda, diskutovalo se o televizních seriálech, sousedé záviděli zazobanému zelináři a věčně přeskakovali příkopy nikdy nekončící rekonstrukce cest.

JZD

„Rusice jsou protikladem Hrusic Josefa Lady. Neodrážejí žádné konkrétní místo, každý si je může promítnout do toho, co sám zažil. Rusice byly všude,“ vysvětlil výtvarník, který ve svém nejnovějším výtvarném cyklu nezpracovávám pouze vlastní zážitky, ale také události, o nichž se běžně mluvilo.

„Dějiny ovlivnily osudy mnoha lidí a trvale uvízly v kolektivní paměti, odkud jsem je převzal a zpracoval po svém. Prvotní inspiraci mi poskytl Ladův obrázek zachycující příjezd traktoru na náves. Přemýšlel jsem o tom, jak by Lada při své schopnosti ostře satirického náhledu tvořil, kdyby prožil čtyřicet let socialismu a industrializace vesnice. Napadlo mě opřít se o Ladův výtvarný rukopis, ovšem tak, abych nekopíroval. Proto i v tomto cyklu zachovávám vše, co je typické pro mou dosavadní tvorbu,“ objasnil Roháč.

Listopad

Výtvarník, spisovatel a nakladatel Václav Roháč dosud ilustroval více než dvě desítky knih a věnuje se také volné tvorbě. Je známý především jako ilustrátor populární dětské edice Děsné české dějiny, podpořil i řadu neziskových a humanitárních projektů. Pochází z Břeclavska, v současné době žije střídavě v Praze a v Šumperku.

Autor: red.,V.Krejčí, zdroj foto:V.Roháč

Fotogalerie

„Rusice byly všude,“ říká výtvarník Václav Roháč   zdroj foto:V.Roháč

Související články

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.