Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 23. ledna 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Kopřivnice vs Draci Šumperk 2:1p

23.01.2020 - Kopřivnice vs Draci Šumperk 2:1p - Reportáž ze zápasu

Počasí

23.01.2020 - Čtvrtek

Teplota: 0 / -3 - Oblačno

24.01.2020 - Pátek

Teplota: -1 / -4 - Sníh

Zde je místo pro Vaši reklamu

Salvador Dalí

15. března 2015 - 11:08

Zpět na seznam článků

Výstava výstředního Katalánce v Olomouci

Salvador Dalí

pozvánka na výstavu zdroj:VM Ol.

Návštěvníci Vlastivědného muzea v Olomouci mohou od pátku 13. března do neděle 31. května nahlédnout do fantastického světa snů, symbolů a metafor jednoho z nejslavnějších umělců 20. století, geniálního a svým exhibicionismem i řadou skandálů proslulého Salvadora Dalího.

Výstřední Katalánec se během více než šedesáti let své umělecké tvorby věnoval malbě, kresbě, plastice i fotografii, navrhoval divadelní scény a kostýmy, ilustroval knihy a zasáhl také do oblasti filmu.

Soubor děl, která pocházejí ze soukromých sbírek, je doplněn fotografiemi Václava Chocholy (1923‒2005), výjimečné osobnosti české fotografie, oscilující mezi výtvarným uměním, dokumentem a prostou žánrovou reportáží, který Dalího zachytil v roce 1969 v Paříži.  „Návštěvníci se na této výstavě mohou ‚zvěčnit’ v originálním fotokoutku a naše edukační oddělení připravilo také doprovodné programy pro základní školy. Díky nim se žáci 7.‒9. ročníku seznámí s principy surrealistického umění, jehož jsem já osobně velkým obdivovatelem. Prostřednictvím zážitkových programů se dotknou tenkých hranic mezi snem, skutečností a optickým klamem a vyzkoušejí si také vlastní tvorbu,“ uvedl k výstavě ředitel VMO Břetislav Holásek.

Mezi díly vystavenými v olomouckém Vlastivědném muzeu zaujme rozsáhlý cyklus Božská komedie vytvořený Dalím podle jednoho z nejslavnějších eposů lidské historie, stejnojmenného díla italského básníka Danta Alighieriho.

Autor: red.,R. Fifková

Fotogalerie

pozvánka na výstavu            zdroj:VM Ol.

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.