Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 18. září 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Úspěšní sportovci okresu Šumperk

18.09.2021 - Úspěšní sportovci okresu Šumperk - Převzali ocenění...

Počasí

18.09.2021 - Sobota

Teplota: 16 / 11 - obcasny-Déšť

19.09.2021 - Neděle

Teplota: 15 / 7 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Sborník, který umí propojit historii s přítomností

06. září 2012 - 21:46

Zpět na seznam článků

Severní Morava sv. 98

Sborník, který umí propojit historii s přítomností

Konopí seté na obálce sborníku Severní Morava sv. 98 je v současné době předmětem aktuální diskuse odborné i laické veřejnosti vedené kolem návrhu připravovaných změn zákonů o konopí. Ty by měly vést k jeho legalizaci ( zákon by mohl vejít v platnost již roku 2013).

Málokdo však ví, že na Šumpersku se výzkumem konopí, mimo jiné, zabýval  profesor MUDr. Jan Kabelík, DrSc., vynikající lékař a vědec, který žil a pracoval ve Velkých Losinách. V letech 1946-1955 zde vedl Výzkumný ústav léčivých rostlin jako první ústav tohoto druhu v Československu a snad vůbec v Evropě.

Profesor Kabelík mimochodem již před padesáti lety upozorňoval na to, že základem zdraví je správná výživa, ke které přistupoval komplexně. Poukazoval také na  účinky rychle působivých syntetických léků, které mají však řadu vedlejších účinků na lidský organismus. V článku RNDr. Magdy Zmrhalové  K odkazu profesora Jana Kabelíka aneb nejen o konopí se unikátním způsobem prolíná historie s nejaktuálnějšími a  často diskutovanými otázkami, na které hledáme stále odpovědi.

obalka_SM98

Dr. Zmrhalová je také autorkou  článku  o problematice vysazení kamzíka horského, nepůvodního obyvatele našich Jeseníků, ke kterému došlo před 100 lety. Nevím, komu z obyvatel Jeseníků, kromě zasvěcených do problematiky, je známo, že tento nádherný tvor mohl být na konci 20. století  z našich hor definitivně „odstraněn“. O tom, jak to celé dopadlo, se dočtete v článku 100 let od vysazení kamzíků do Hrubého Jeseníku.

Článek PhDr. Mileny Filipové Osudy České čtvrti v Šumperku ve 20. století je určen především pamětníkům, kteří si jistě rádi zavzpomínají, jak Česká čtvrť vznikala, ale i žákům a studentům středních škol. Pohnuté osudy dvou osobností, vojáků a vlastenců, plukovníka Františka Krátkého a majora Jaroslava Evalda, zajímavě líčí Petr Možný.

Severní Morava sv. 98 svými jedinečnými hlavními příspěvky, doplněnými řadou zajímavostí, recenzí a zpráv ze Šumperska, Jesenicka a Mohelnicka, které spolu s perfektní grafickou úpravou Michaely Stuchlé, na kvalitním křídovém papíře, rozhodně značnou měrou přispívá k popularizaci zmíněných lokalit. Ke koupi ho nabízejí  muzea v Šumperku, Zábřehu, Mohelnici, na zámku v Úsově a v knihkupectví DUHA na Opavské ulici v Šumperku  za symbolických 50 Kč.

Autor: Miluše Berková

Fotogalerie

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Dny evropského dědictví v Zábřeze II.

Dny evropského dědictví v Zábřeze II.

Fotek: 54
Přidáno: 14.09.2021

Dny evropského dědictví v Zábřeze

Dny evropského dědictví v Zábřeze

Fotek: 45
Přidáno: 14.09.2021

ŠumpeRun 2021 III

ŠumpeRun 2021 III

Fotek: 77
Přidáno: 12.09.2021

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.