Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pátek 03. února 2023 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Horská služba vyhlásila v Jeseníkách 3.stupeň lavinového nebezpečí

03.02.2023 - Horská služba vyhlásila v Jeseníkách 3.stupeň...

Počasí

03.02.2023 - Pátek

Teplota: 3 / -1 - Sníh

04.02.2023 - Sobota

Teplota: 3 / -2 - Sníh

Zde je místo pro Vaši reklamu

Scénický koncert o činu a oběti

02. ledna 2019 - 12:55

Zpět na seznam článků

Jana Zajíce

Scénický koncert o činu a oběti

Scénický koncert o činu a oběti zdroj foto: DŠ

25. února to bude přesně padesát let od chvíle, kdy vzplála další pochodeň.

V pátek 21. prosince se uskutečnila v Divadle Šumperk premiéra scénického koncertu s názvem Pochodeň č. II, který je věnován památce Jana Zajíce, studenta střední průmyslové škole v Šumperku, který se před padesáti lety upálil.

Divadlo zve na reprízu, která se koná v sobotu 5. ledna od devatenácti hodin. Scénář: Kolektiv divadla Šumperk; režie: Štěpán Gajdoš; účinkují: Nela Štefanová, Kryštof Grygar, Martin Zahálka

pozvánka na scénický koncert zdroj: DŠ

Slovo režiséra Štěpána Gajdoše: Inscenací Pochodeň č. II jsme se zaměřili na osobnost Jana Zajíce a jeho čin v kontextu tehdejší i současné doby. Ve chvíli, kdy se u nás i v zahraničí koná demonstrace za demonstrací a naše demokracie se zdá být ohrožena, je třeba stále víc myslet na hrdiny, kteří za ni bojovali a uvědomili si, že má smysl vytrvat a nevzdát se. Často nám uniká, že postavy, o kterých se učíme ve školách, byly skuteční lidé a žily skutečné životy. Stává se z nich jakýsi pojem, který je pak skloňován ve všemožných, mnohdy i nevhodných, případech. S tímto problémem se potýká i jméno Jana Zajíce a Jana Palacha. Jan Zajíc to má poněkud složitější, protože na ty druhé se tak trochu zapomíná… Proto také název Pochodeň č. II, což je dnes již skoro pseudonym Zajícova jména. Je v něm jakási rozmlženost, anonymita, odosobnění. Cílem této inscenace je vytrhnout postavu Jana Zajíce z učebnic dějepisu a postavit ji na jeviště jako člověka z masa a kostí, jako člověka, který opravdu žil. Vždyť, nebudeme-li si uvědomovat svoji minulost, jak můžeme věřit v lepší budoucnost?“

Autor: red., T. Mládková - DŠ

Fotogalerie

Scénický koncert o činu a oběti            zdroj foto: DŠ

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.