Čtvrtek 21. února 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Vozidlo po nárazu skončilo na střeše

21.02.2019 - Vozidlo po nárazu skončilo na střeše - Dopravní nehoda...

Počasí

obcasny-Déšť

21.02.2019 - Čtvrtek

Teplota: 9 / 1 - obcasny-Déšť

obcasny-Déšť

22.02.2019 - Pátek

Teplota: 7 / -4 - obcasny-Déšť

Nemocnice oční

Sedm dřevěných soch andělů hlídá Rejchartice

18. července 2015 - 19:23

Zpět na seznam článků

Malá obec se stala známou díky nezvyklé galerii

Sedm dřevěných soch andělů hlídá Rejchartice

Rejchartice - Andělárium 2015 foto: sumpersko.net

Již třetím rokem se pyšní Rejchartice na Šumpersku unikátní uměleckou sbírkou pod širým nebem. Na louce u kostela sv. Michala našly své jedinečné místo dřevěné sochy andělů. Andělárium, jak zní oficiální název od letošního roku, se snaží přilákat milovníky umění a turisty.

Rejchartice - Andělárium 2015 foto: sumpersko.net

Andělárium 2015 foto: sumpersko.net

Poprvé se sochy andělů objevily v Rejcharticích v roce 2013. Kamarádi řezbáři - Romana Krestýnová, Marek Suchan, Tomáš Wurst, Jiří Račák za pomoci místních nadšenců, začali budovat andělský depozitář pod širým nebem. Unikátní projekt má od počátku svého duchovního patrona, jímž se stal Milan Palkovič, farář z Velkých Losin. „Náš společný kamarád nás duchovně i teoreticky vede, abychom netápali v dané andělské symbolice,“ objasnil jeden ze zakladatelů Tomáš Wurst.

Andělárium 2015 - Tomáš Wurst foto: sumpersko.net

Druhým rokem nebeská letka čítala pět andělů. Svá díla zde představili také Jiří G. Prchal, Miroslav Dudycha, Petr Eschler. Právě brněnský umělec Jiří G. Prchal byl v loňském roce autorem největší sochy, která měřila šest metrů. „Kdo louku navštíví, hovoří o pozitivní síle, která z místa vyzařuje. Je to energie vycházející z našich srdcí a z naší tvorby,“ svěřil se Prchal.

Andělárium 2015 foto: sumpersko.net

V červnu „rejchartický depozitář pod širým nebem“ opustily čtyři sochy. Byly instalovány na turistické Andělské stezky, tak zní název nového projektu, který navazuje na šumperský Čarovný les. FOTOGALERIE: Andělárium 2015

Andělárium 2015 foto: sumpersko.net

Počátkem července prostor mezi kapličkou a kostelem sv. Michala v Rejcharticích „obsadilo“ sedm andělů. „Město Šumperk nás již třetím rokem finančně podpořilo a věnovalo také dřevo z městského lesa. Letos to bylo 8,5 kubíku. Prostřednictvím andělů chceme přilákat návštěvníky a zviditelnit region, což sebou přinese vyšší zájem o památky, ubytování a služby,“ soudí Wurst.

Andělárium 2015 - Antonín Suchan člen Svazu výtvarných umělců Olomoucka, zhotovil pro akci sošky malých andělů foto: sumpersko.net

Necelá desítka umělců pracovala v průběhu týdne na projektu Andělárium – galerie pod širým nebem. Spolek Artibi, ve kterém se sdružili zakladatelé, přizval ke spolupráci další výtvarníky z regionu. (Jaroslava Mináře z Postřelmova, Václava Kyselku a Rostislava Župku z Velké Bíteše, Jiří G. Prchala z Brna, Petra Eschlera z Olomouce).

Andělárium 2015 foto: sumpersko.net

Zázemí našli na faře a pochopení a pomoc od četných přihlížejících. „Sochy andělů nemají jména, představují naše vnímání patronů dobroty, krásy a ochránců,“ vysvětluje mluvčí projektu.

Andělárium 2015 - Tomáš Wurst a Antonín Suchan foto: sumpersko.net

Tvůrčí a příjemná atmosféra letos řezbáře, podle jejich hodnocení, provázela po celý týden. „Střídavé počasí nám termín dokončení komplikovalo. Za den jsme se třeba desetkrát museli schovat před deštěm, ale jinak to bylo velmi pozitivní,“ podělila se o své pocity Romana Krestýnová.

Andělárium 2015 - Romana Krestýnová před instalací sochy na louku foto: sumpersko.net

Její anděl z lipového dřeva sedí na křesle z topolu a vše sleduje z výšky bezmála devíti metrů. Sama umělkyně dodala, že přesný počet jí zhotovených andělů neví, ale odhadem atakuje stovku.

Andělárium 2015 - Romana Krestýnová foto: sumpersko.net

Nápad instalovat louku plnou andělů přijali od počátku v Rejcharticích s nadšením a pochopením. Místní těší, když kolemjedoucí zastavují, projdou se až ke kapličce, posedí pod sochami a vyfotí se s nimi.

Andělárium 2015 foto: sumpersko.net

Autor: red., a.č., foto: sumpersko.net

Fotogalerie

Rejchartice - Andělárium 2015         foto: sumpersko.net

Další články z rubriky

Rychle jedoucí řidiči na Šumpersku havarovali

Rychle jedoucí řidiči na Šumpersku havarovali

Dopravní nehoda u přehrady Krásné a v obci Strupšín

Řidič na dálnici D35 přehlédl vozidlo

Řidič na dálnici D35 přehlédl vozidlo

Při dopravní nehodě na Šumpersku byla lehce zraněna jedna osoba

Hejtmanství pomůže záchranným stanicím a čápům bílým

Hejtmanství pomůže záchranným stanicím a čápům bílým

Příjem žádostí o dotace začne v květnu

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.