Sedmdesátiletá „Šlechtična“ v čele historického vlaku do Jeseníku
11. května 2017 - 12:06
170. zahájení lázeňské sezóny a oslavy 750 let města

Sedmdesátiletá Šlechtična v čele historického vlaku do Jeseníku zdroj foto: archiv ČD
V sobotu 13. května vypraví České dráhy zvláštní historický vlak s parní lokomotivou, který nabídne atraktivní jízdu z olomouckého hlavního nádraží přes Zábřeh na Moravě a Hanušovice do Jeseníku a zpět. Nevšední svezení do hor mohou zájemci využít pro cestu na 170. zahájení lázeňské sezóny v Priessnitzových léčebných lázních a už od pátku 12. května má přichystaný program i město Jeseník, které oslaví 750 let od první písemné zmínky o osídlení. Informovali jsme ZDE
Nejmladším oslavencem pak bude parní lokomotiva Šlechtična, která má letos sedmdesátileté jubileum.
Zvláštní parní vlak bude doprovázen váženým panem Priessnitzem s chotí v dobových kostýmech. „Nejen milovníci parních lokomotiv uvidí zbrojení parní lokomotivy vodou ve stanici Zábřeh na Moravě, kde k dotvoření atmosféry bude hrát i muzika. Během jízdy se mohou občerstvit v bufetovém voze, který bude součástí soupravy. Na nádraží v Jeseníku si mohou zblízka prohlédnout strojovnu parní lokomotivy,“ přiblížila průběh jízdy tisková mluvčí Monika Bezuchová, která upřesnila: „Děti se mohou těšit na slona Elfíka, který jim rozdá balónky a drobné upomínkové předměty. K dispozici bude i pamětní razítko.“
Vlak bude odjíždět za doprovodu muziky už z olomouckého hlavního nádraží pět minut po půl deváté ráno. Přivítán hudbou bude i v cílové stanici Jeseník, kde je očekáván ve čtvrt na jednu.
Jízdenky je v předprodeji možné koupit ve stanicích Olomouc hl. n. a Zábřeh na Moravě, v den odjezdu pak i u vlakového personálu. „Kapacita soupravy je ovšem omezená. Jízdné Olomouc – Jeseník přijde dospělého na 180 korun. Ze Zábřehu cestující zaplatí 130 korun a děti od šesti do patnácti let zaplatí polovinu,“ informovala mluvčí.
Lokomotiva „Šlechtična“, nebo také Pětasedma, Komár či Štokr
Opustila bránu plzeňských Škodových závodů v prosinci 1947. Její cena byla tehdy vyčíslena na více než tři miliony korun. Celkem bylo od roku 1947 do listopadu 1951 vyrobeno 172 těchto lokomotiv řady 475 (do dneška se dochovaly čtyři kusy). Prvním jejím domovem se stala Česká Třebová, postupně však sloužila také v Košicích, Žilině, Přerově, Nových Zámcích, až v roce 1958 zakotvila nadobro v Brně. V depu na dolním nádraží setrvala celý pracovní život (kromě let 1961 – 1964, kdy byla převedena do Horních Heršpic). Od února 1980 začala sloužit jako vytápěcí kotel. O 9 let později byla ale lokomotiva dílnou brněnského depa opět zprovozněna. V rámci volného času se na tom podílelo přes 10 bývalých i tehdejších zaměstnanců. Novou "první jízdu" úspěšně vykonala 13. června 1989 v úseku Brno – Břeclav. Od té doby odveze každoročně několik zvláštních vlaků. 18. května 1995 byla „Šlechtična“ Ministerstvem kultury ČR prohlášena kulturní památkou, aby i pro další generace dokumentovala vyspělost našeho lokomotivního stavitelství ve své době.
Autor: red., M. Bezuchová
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.