Šeherezáda. Poslední tramvaj z Parsu opustí Šumperk a zamíří do Turecka
16. března 2015 - 00:19
Před ní odcestovaly Aladinka nebo Koňka
Aladinka, Šeherezáda nebo Koňka. To jsou jen některé z přezdívek, které pracovníci šumperského závodu Pars nova dali tramvajím vyráběným pro dopravní podnik tureckého města Konya. V podhůří Jeseníků se tyto kolejové krásky montovaly od loňského května.
Vzniklo tak 15 zbrusu nových souprav, až na dvě všechny už slouží obyvatelům sedmého nejlidnatějšího města Turecka. Čtrnáctá souprava se vydala na dlouhou a náročnou cestu ve středu 11. března, poslední tramvaj ji bude následovat o týden později. „Z areálu závodu vyjede na tahači do Žerotínovy ulice, potom kruhovým objezdem kolem zušky, přes světelnou křižovatku u Koruny a po Zábřežské ulici ven z města. Ze Šumperka poputuje do Terstu, odtud pak trajektem i s návěsem po moři do přístavu Mersin. Potom bude následovat poslední etapa do města Konya. Cesta potrvá devět dní,“ přiblížil Petr Driml, projektový manažer Pars nova.
Přepravu zajišťuje specializovaná firma a dosud s ní nebyly potíže, ačkoliv 14 tramvají projelo přes Šumperk za plného provozu. Přeprava nezpůsobila výraznější komplikace, avšak řidiči byli zaskočeni pohledem na neobvyklý náklad. „Jsem u Zábřeha a jede kolem mě tramvaj,“ konstatovala překvapená řidička, která směřovala z Olomouce do Šumperka. Aladinky budily zájem motoristů po celé délce trasy až do Terstu a potom na tureckých silnicích, dokud nedorazily do místa svého určení.
Konya je správním centrem stejnojmenné provincie ve Střední Anatolii, české tramvaje tam jezdí na tratích dlouhých 21 kilometrů. „Ve městě je i tunel dlouhý čtyři a půl kilometru, kterému musela být uzpůsobena celková konstrukce, výsledkem jsou vozy typu metro. Škoda Transformation dodala pro Konyu šedesát souprav, patnáct z nich jsme vyrobili v Šumperku,“ upřesnil Aleš Měrka, výrobně-technický ředitel Pars nova.
Obyvatelé tureckého města teď zakoušejí pohodlí cestování v nových nízkopodlažních tramvajích. Soupravy dlouhé více než 32 metrů jsou vybavené moderní elektronikou a klimatizací s vysokou výkonností přizpůsobenou tureckým podmínkám. Cestující mohou při jízdě využívat wifi připojení, k jejich komfortu přispívá také informační systém s hlášením v turečtině i s cedulkami v tomto jazyce.
Už na první pohled tramvaje zaujmou unikátním designem. Zdrojem inspirace návrhářům byly totiž motivy islámské architektury a tančící derviši. „Koncepce nového vozidla vychází z tramvaje ForCity Classic určené pro maďarskou Miskolc. Soupravy jsou pětičlánkové a obousměrné, mohou se pohybovat rychlostí až 70 kilometrů v hodině. Střední podvozek disponuje parkovacím typem brzdy a zpětná přední zrcátka jsou na obou stranách kabin,“ uvedl Měrka.
Tramvaj splňuje nejnovější evropské bezpečnostní normy a díky zpětnému využívání energie při brzdění dosahuje nízkých provozních nákladů. „Elektrická výzbroj je umístěna na střeše vozidla, takže vnitřek je prostorný a umožňuje přepravit až 364 cestujících. Úplná nízkopodlažnost a nízká nástupní hrana umožňují snadný nástup a výstup i pro osoby se sníženou pohyblivostí,“ dodal Měrka.
Česká Škodovka zakázku získala, když ve výběrovém řízení porazila pět firem, mezi nimi i kanadský Bombardier, polskou Pesu nebo čínský podnik CNR Tangshan Railway Vehicles. Celková hodnota zakázky přesáhla 2,6 miliardy korun.
Česká firma uspěla především díky vysoké kvalitě technického provedení, vstřícné ceně a schopnosti splnit termíny dodávky, s nimiž vypomohl také šumperský závod. „Pars nova dokázala vždy pružně reagovat na požadavky trhu. Vedle tradičního železničního opravárenství se v průběhu posledních dvaceti let rozvinula oblast celkových modernizací a přestaveb řady typů kolejových vozidel, v současnosti se ve společnosti dokonce vyrábějí zcela nová kolejová vozidla, zatím naposledy to byly tramvaje pro tureckou Konyu. Vypovídá to o šikovnosti a vysokých technických dovednostech zaměstnanců, o rozsáhlých technologických investicích, ale také o tom, že se společnost dokázala dobře začlenit do silné skupiny Škoda Transportation,“ říká Tomáš Ignačák, předseda představenstva Pars nova a generální ředitel Škoda Transportation.
Jednou z Aladinek se v Šumperku projel také ministr Andrej Babiš. Příležitosti využil při návštěvě závodu Pars loni v září. Tramvaj se už tehdy líbila, zaujala svou prostorností a pohodlím pro cestující, zato politik se stal terčem vtípků ze strany příznivců hnutí ANO, kteří ho doprovázeli. Jakmile se Aladinka rozjela, ozvala se hláška, že řídí Babiš. Odpovědí byl huronský smích, a dokonce i srdceryvný výkřik. To vtipálek z doprovodu volal, že chce vystoupit.
Autor: red., Vladimíra Krejčí, zdroj foto: Pars, sumpersko.net
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.