Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Neděle 01. října 2023 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

BK Havlíčkův Brod vs Draci Pars Šumperk 5:1

01.10.2023 - BK Havlíčkův Brod vs Draci Pars Šumperk 5:1 - Reportáž...

Počasí

01.10.2023 - Neděle

Teplota: 17 / 7 - Oblačno

02.10.2023 - Pondělí

Teplota: 20 / 9 - SkoroJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Šest zásahů Horské služby během jediného víkendového dne

11. září 2023 - 12:14

Zpět na seznam článků

Na Dolní Moravě

Šest zásahů Horské služby během jediného víkendového dne

Ze zásahu na Dolní Moravě 9. září zdroj foto: HS

Horská služba na Dolní Moravě v Jeseníkách vyjížděla v sobotu 9. září k šesti zásahům. „Ačkoliv prázdniny už skončily, slunečné počasí láká do hor stále velké počty turistů i cyklistů. S tím souvisí také typy úrazů. Převážně ošetřujeme zranění z trailových tratí a zranění po pádech v horském terénu. Desítka zásahů za den není výjimkou,“ komentuje pokračující náročné dny horských záchranářů Vítězslav Kaller, náčelník HS Jeseníky.

Někteří turisté a cyklisté dorazí na stanici Horské služby na Dolní Moravu sami s žádostí o ošetření. „Tato zranění obvykle nevyžadují přivolání záchranné zdravotnické služby. Z takových lehčích zranění to v sobotu byla například odřená záda, odřeniny horních či dolních končetin z pádů na cyklotrailech, lehká odřenina na hlavě či tržná ranka na hlavě u dítěte, které spadlo z odrážedla,“ uvedl tiskový mluvčí HS Marek Fryš.

Jeden ze zásadnějších úrazů se stal okolo jedenácté hodiny dopoledne. Horská služba dostala výzvu z aplikace Záchranka a vyrazila ke zraněné cyklistce, která spadla na trailové trati v pasáži skoku. „Žena byla zraněná na hlavě a záchranáři pojali podezření na poranění pánve. Pacientce záchranáři poskytli základní ošetření a zafixovanou ve vakuové matraci ji převezli terénním autem ke stanici HS na Dolní Moravě, kde už čekala posádka ZZS Pardubického kraje. Ženu nakonec do nemocnice transportoval vrtulník, který přistál na heliportu v těsné blízkosti stanice Horské služby,“ informoval mluvčí.

Další zranění na singltrailu na sebe nenechala dlouho čekat. Nejdříve to byl zásah u zranění horní končetiny a patnáct minut po patnácté hodině vyráželi horští záchranáři opět na singltrail. „Žena spadla v místě, které bylo ve velmi strmé části trati. Záchranáři se k ní museli spustit s nosítky a v těch ji pak vytáhnout lanovou technikou zpět k terénnímu autu, kterým ji transportovali na stanici Horské služby Dolní Morava, kde už čekala záchranka zdravotnické služby,“ sdělil Marek Fryš.

Téměř ve stejné chvíli byl nahlášen úraz dolní končetiny u čtyřletého chlapce na Kralickém sněžníku. Zde zasahovali záchranáři ze stanice Staré Město. „Chlapce ošetřili, zafixovali nohu, svezli ho spolu s matkou k jejich zaparkovanému vozu odkud pokračovali do nemocnice po vlastní ose. Hned potom záchranáři zasahovali v dětském parku na Dolní Moravě u čtyřletého dítěte, které spadlo z výšky a stěžovalo si na bolest zad a horní končetiny,“ upřesnil mluvčí.

Těsně před setměním pak den zakončil zásah u polské turistiky, která si při pádu v terénu poranila dolní končetinu. Po ošetření Horskou službou a fixaci dolní končetiny byla žena propuštěna do péče svých kamarádů, kteří ji k dalšímu ošetření zavezli do polské nemocnice. „U všech adrenalinových aktivit je klíčová opatrnost a také využití všech dostupných ochranných prvků. Helma na kole je nutností, doporučujeme i chrániče páteře, kloubů a určitě rukavice,“ uzavírá náčelník Horské služby Jeseníky Vítězslav Kaller.

Autor: red., Marek Fryš - HS

Fotogalerie

Ze zásahu na Dolní Moravě 9. září        zdroj foto: HS

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

BASKET: TJ Šumperk vs BK Příbor 79:45

BASKET: TJ Šumperk vs BK Příbor 79:45

Fotek: 70
Přidáno: 30.09.2023

Čokoládové Losiny 2023 - III.

Čokoládové Losiny 2023 - III.

Fotek: 45
Přidáno: 28.09.2023

Čokoládové Losiny 2023 - II.

Čokoládové Losiny 2023 - II.

Fotek: 65
Přidáno: 26.09.2023

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.