Pondělí 16. července 2018 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Seniorka jedoucí na elektrokole nepřežila střet s vozidlem

16.07.2018 - Seniorka jedoucí na elektrokole nepřežila střet s...

Počasí

Jasno

16.07.2018 - Pondělí

Teplota: 28 / 13 - Jasno

Přeháňky-Déšť

17.07.2018 - Úterý

Teplota: 26 / 14 - Přeháňky-Déšť

Severní Korea očima Milana Bureše

12. ledna 2018 - 12:20

Zpět na seznam článků

ROZHOVOR s cestovatelem

Severní Korea očima Milana Bureše

Severní Korea očima Milana Bureše zdroj foto: DK

Na úterý 16. ledna v Domě kultury Šumperk připravují přednášku s fotoprezentací pod názvem Severní Korea očima Milana Bureše, která se nedá srovnávat s besedami o krásách Kanady, národních parcích USA nebo cestování po Skandinávii. „Přednáška je velice nestandardní, v každém případě však zajímavá. Je o ní velký zájem, což dokazuje i to, že měla již více jak šedesát repríz,“ přibližuje produkční Michaela Horáková.

pozvánka na besedu zdroj: DK

Co Vás vedlo podívat se do této země?

Milan Bureš: Důvodů bylo více. Tím hlavním byla skutečnost, že jsem tam ještě nebyl. Je to jedna z nejhůře dostupných zemí světa. O KLDR se toho moc neví, ani nepíše a našinců tam bylo velmi málo. Rizika spojená s návštěvou Severní Koreje jsou značná a málokdo si je vůbec dokáže představit. Chtěl jsem to zkrátka poznat na vlastní kůži.

Můžete popsat, jak to tam podle Vás vypadá?

Milan Bureš: Na první dojem je to naprosto čistá, moderní, bezpečná země, kde se člověku nemůže nic stát. Při bližším pozorování vám však přijde minimálně zvláštní chování tamních lidí. Jako turista se s místními obyčejnými lidmi setkat nesmíte. Jdete-li po ulici, automaticky přecházejí na druhý chodník, ani oční kontakt s nimi není možný. Stále se dívají do země, neusmívají se, jsou jakoby bez ducha, zkrátka úplně odevzdání se  režimu. Že by vás někdo přepadl nebo okradl je téměř nemožné.

Setkal jste se během své cesty s nějakými zásadními překážkami?

Milan Bureš: V Severní Koreji se setkáte pouze s prověřenými lidmi loajálními k režimu, kteří vás neustále hlídají a zodpovídají za Vás. Vy musíte zase dodržovat zásadní pravidla, jako že musíte vzdávat hold vůdcům, fotit dle jejich pokynů, nesmíte např. přeložit noviny, kde jsou fotky velkých vůdců, a mnoho dalších. Dostanete se pouze do míst, která oni určí, celý program je fakticky naplánován a určen přesně na minuty. Pokud toto dodržujete, nemělo by se vám nic stát. Dalším rizikem je zdravotnictví. Pokud třeba zakopnete na schodech a narazíte si nebo zlomíte žebro, musíte to v bolestech přetrpět na brufenech a ibalginech, které si s sebou vezete. Postihne-li Vás však nějaká vážnější nemoc, např. zánět slepého střeva, kýla apod., kde potřebujete okamžitou lékařskou pomoc, je to pro vás skoro konečná. Zdravotnictví je v Severní Koreji na téměř nulové úrovni, a pak s kartičkou pojišťovny si můžete leda tak utřít čelo.

Je něco, co Vás na této zemi obzvlášť zaujalo?

Milan Bureš: Těch věcí je mnoho. Například jsme bydleli v hotelu, který měl více jak padesát pater. Říkalo se mu Alcatraz. V kabince výtahu jsme si všimli, že na škále tlačítek chybí páté patro. No a při odjezdu jsme se dozvěděli, že všechny pokoje jsou odposlouchávány a na pátém patře se jednotlivé záznamy analyzují. Když přijdete na přednášku v Šumperku, dozvíte se mnohem více zajímavostí…

A vrátil byste se tam znovu?

Milan Bureš: Ještě minulý rok na jaře jsem přemýšlel, zda se tam znovu vrátit, prohlédnout si pečlivěji některá místa, kterým jsem měl věnovat více pozornosti a měl být důslednější. To si člověk uvědomí až po návratu. Když jsem si však přečetl aktuální vývoj politických událostí, rozhodl jsem se od toho upustit. Ale kdo ví.

Severní Korea zdroj foto: DK

Co chystáte do budoucna?

Milan Bureš: Mám dokonale projetý Vietnam a letos se tam chystám již po šesté. O zážitcích z Vietnamu dopisuji knihu a připravuji ke konci roku další přednášky - jednu o severním Vietnamu a druhou o Vietnamu jižním. 

Na přednášku naváže beseda s dotazy diváků. Vstupné v předprodeji 50 korun, v den akce 80 korun. Rezervace vstupenek ZDE

Autor: red., M. Horáková, zdroj foto: DK Šumperk

Fotogalerie

Severní Korea očima Milana Bureše     zdroj foto: DK

Další články z rubriky

Začátek žní s sebou nese i první polní požáry

Začátek žní s sebou nese i první polní požáry

V kraji shořel kombajn a oheň se rozšířil i na pole

Města a obce mohou do konce července požádat o granty na výsadbu stromů

Města a obce mohou do konce července požádat o granty na výsadbu stromů

Maximální výše příspěvku je sto padesát tisíc korun

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.