Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pondělí 14. října 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Radka Fišarová, Anna Lukášková & Litera

14.10.2019 - Radka Fišarová, Anna Lukášková & Litera - Benefiční...

Počasí

14.10.2019 - Pondělí

Teplota: 19 / 12 - Oblačno

15.10.2019 - Úterý

Teplota: 21 / 14 - PoloJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Silný vítr komplikuje život! Hasiči žádají řidiče, aby nevyjížděli na silnice!

29. října 2017 - 15:28

Zpět na seznam článků

AKTUALIZOVÁNO. Jak se dovolat, když není signál

Silný vítr komplikuje život! Hasiči žádají řidiče, aby nevyjížděli na silnice!

HZS Olomouckého kraje - operační středisko v neděli 29. října zdroj foto: FB HZS OLK

Silný vítr začal zaměstnávat hasiče kolem třetí hodiny ranní v neděli 29. října. Od třetí hodiny ranní, kdy hasiči vyjížděli k následkům větru poprvé, již vyjeli do čtrnácté hodiny více než 4,5 tisíce krát.

Nejhorší situace je zatím v kraji Karlovarském, Plzeňském, Jihočeském, Středočeském a Ústeckém. O situaci v Olomouckém kraji informujeme aktuálně ZDE.

Velmi přetížené jsou tísňové linky a to i přesto, že již od včerejšího večera jsou operátoři na operačních střediscích v maximálním počtu. „Žádáme proto všechny, kteří na tísňové linky volají, aby dnes, když je situace nejkritičtější, nahlašovali pouze události, kdy je ohrožen život, zdraví nebo majetek. Pokud jim na zahradě spadnul například strom, ale v tuto chvíli nikoho neohrožuje, ať nahlásí událost později,“ obrací se na veřejnost tisková mluvčí GŘ HZS Nicole Zaoralová.

HZS Olomouckého kraje - operační středisko v neděli 29. října zdroj foto: FB HZS OLK

Hasiči budou likvidovat následky silného větru ještě řadu dní. Ve valné většině případů se jedná o popadané stromy na silnice, železnici, domy či auta. Stromy spadlé na elektrické vedení mohou na mnoha místech za rozsáhlé výpadky proudu. Hasiči také vyjíždějí k poškozeným střechám, utrženým plechům, plotům a podobně.

Operační střediska, kde jsou odbavovány tísňové hovory, jsou velmi přetížená. „Pokud se nejedná o bezprostřední ohrožení života, zdraví nebo majetku, prosíme, aby lidé byli trpěliví, zbytečně operátory nezatěžovali, pomoci se jim dostane, ale až s určitou časovou prodlevou. Žádáme řidiče, aby pokud možno nevyjížděli na silnice. Situace je velmi nepřehledná, na mnoha místech jsou silnice neprůjezdné kvůli popadaným stromům a větvím. Svou ohleduplností usnadníte práci i stovkám hasičů, kteří jsou právě v terénu nebo na místo zásahu přijíždějí,“ obrací se na širokou veřejnost Nicole Zaoralová.

zásahy hasičů - neděle 29. října zdroj foto: HZS Olk

Hasiči upozorňují, že při silném větru se často stává, že vypadává signál jednotlivým mobilním operátorům. „Pokud se ocitnete bez signálu a potřebujete se dovolat na linku 112. Vyndejte ze svého mobilního telefonu SIM kartu a pak volte číslo 112. Na linku 112 se totiž lze dovolat i bez SIM karty,“ sdělila mluvčí.

AKTUALIZOVÁNO – HZS Olomouckého kraje - Zdeněk Hošák – 18.00 hod. -  během poslední hodiny opět vyjely profesionální i dobrovolné jednotky k dalším několika desítkám událostí, v drtivé většině šlo o popadané stromy, většina jednotek je stále v nasazení a postupně přejíždí od událostí k novým případům. Uvolněné plechy či části střech zůstávají i nadále v souhrnu výjezdů. V Dřevohosticích na Přerovsku hasiči odstraňovali uvolněné plechy na štítu domu. V Přerově ulice U Žebračky rovněž jednotka zajišťovala uvolněné plechy na střeše. V Prostějově v ulici Blahoslavova zasahovaly jednotky u uvolněné celé plechové střechy. V Prostějově na ulici Kostelecká hasiči zajišťují uvolněnou krytinu hrozící pádem na komunikaci. Nakloněnou zídku hrozící pádem řešila jednotka ve Vikýřovicích na Šumpersku. Spadlé dráty elektrického vedení řešili hasiči v Klenovicích na Hané. V Seničce na Olomoucku zasahují hasiči u uvolněného kříže na místní kapličce. V Olomouci na ulici Velkomoravská aktuálně hasiči zajišťují plech nad vchodem budovy. Problémy jsou i na železnici na Jesenicku, mezi zastávkami Lipová-lázně a Lipová-lázně jeskyně je aktuálně několik spadených stromů.

Autor: red., n.z.., zdroj foto: HZS Olk

Fotogalerie

HZS Olomouckého kraje - operační středisko v neděli 29. října   zdroj foto: FB HZS OLK
HZS Olomouckého kraje - likvidace následků silného větru   zdroj foto: HZS Olk
HZS Olomouckého kraje - likvidace následků silného větru   zdroj foto: HZS Olk
HZS Olomouckého kraje - likvidace následků silného větru   zdroj foto: HZS Olk
HZS Olomouckého kraje - likvidace následků silného větru   zdroj foto: HZS OlkHZS Olomouckého kraje - likvidace následků silného větru   zdroj foto: HZS Olk

Související články

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.