Sobota 16. února 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Horská služba, hasiči a policie evakuovala na Jesenicku lidi z lanovky

16.02.2019 - Horská služba, hasiči a policie evakuovala na Jesenicku...

Počasí

Jasno

16.02.2019 - Sobota

Teplota: 10 / 0 - Jasno

Jasno

17.02.2019 - Neděle

Teplota: 10 / 0 - Jasno

Nemocnice oční

Školák Jakub založil na šumperské Jedničce společnost J&G

10. listopadu 2014 - 09:22

Zpět na seznam článků

Rád baví děti, pomáhá opuštěným psům a vydává časopis

Školák Jakub založil na šumperské Jedničce společnost J&G

Jakub Gloza foto.sumpersko.net

Z práce do práce jde Šumperák Jakub Gloza. Ve středu 11. listopadu předá v zábřežském útulku pro psy granule a jiné laskominy z právě končící sbírky. Potom se bude věnovat přípravě výstavy k oslavě výročí vzniku Společnosti J&G, kterou založil před sedmi lety, aby mohl pořádat zábavné akce pro děti. Vernisáž se odehraje v úterý 18. listopadu a na čtvrtek 20. listopadu Jakub chystá den plný zábavy v tělocvičně První základní školy v Šumperku. Mezi tím také vyjdou dvě nová čísla časopisu Smíchoviny, který vydává už dva roky.

Jakub Gloza je vytížený mladý muž, ale na jeho pracovním nasazení by nebylo nic mimořádného, kdyby se nejednalo o žáka deváté třídy základky. Patnáctiletý hoch by teď měl především rozvažovat, na jakou střední školu v příštím roce zamíří. Toto rozhodnutí ovlivní celou jeho budoucnost, Jakuba však ze všeho nejvíc trápí, zda i v novém prostředí bude mít podmínky k tomu, aby rozvinul své široké aktivity. „Pořádání zábavných akcí se věnuji už od třetí třídy. Vzniklo to spontánně, když jsem spolu s kamarády připravil vánoční představení pro spolužáky. Paní učitelce se tak líbilo, že nám zařídila vystoupení i v dalších třídách. Úspěch mě vedl k myšlence, že by bylo dobré pokračovat,“ vzpomíná mladý producent a organizátor na skromné začátky.

Jan Šefl a Jakub Gloza před informační tabulí společnosti

Předvánoční akce od té doby pořádá pravidelně. Pojmenoval je Český Ježíšek a chce jejich prostřednictvím upozornit na neúměrný komerční tlak importovaného Santa Clause. Vousatého mužíčka v červeném plášti lemovaném bílou kožešinou vnímá jako cizorodý prvek a bojuje za návrat zavedeného Ježíška. Další nepůvodní tradici však vzal na milost a každoročně pořádá Veselého Valentýna. „Vytváříme se spolužáky papírové srdce plné básniček a citátů, které mohou posloužit jako inspirace pro valentýnská přání. Cílem je předat lidem pozitivní energii,“ vysvětluje mladý organizátor zábavy na Jedničce. Před Velikonocemi tradičně připravuje jarní tvůrčí dílny, potom vycházku za čarodějnicemi a nakonec i Den dětí.

To vše pod hlavičkou vlastní Společnosti J&G, která dokonce měla vlastní stánek na letošní Bambiriádě. „Nedělám veškerou práci sám. Důležité je obklopit se týmem lidí a usměrnit jejich kreativitu. Nápadů je vždycky spousta, ale musejí se zpracovat. Snad mám talent vybrat si ty správné pomocníky a vést je,“ umí také pojmenovat své přednosti.

Jakub Gloza představuje sídlo společnosti

Nejbližším Jakubovým spolupracovníkem je kamarád z 9. A Jan Šefl. Tento výborný matematik dokáže rychle spočítat, že za sedm let fungování Společnosti J&G se na přípravě akcí pro mladší spolužáky podílely asi čtyři desítky pomocníků, kteří pobavili dohromady stovky dětí.

Jan Šefl v sídle společnosti

Pracovní itinerář mají kluci plný až do konce roku. Nejdříve je třeba dotáhnout do úspěšného konce sbírku laskomin pro psí útulek, kterou Jakub pořádá pravidelně už od roku 2011. „Podařilo se nashromáždit množství psích granulí, piškotů, salámů i konzerv, míčků a nejrůznějších hraček,“ pochvaluje si organizátor.

Jakub Gloza

Sbírka pro psí nalezence je především jeho dílem. Je tvůrcem grafiky plakátu, sám domluvil s vedením školy i střediska Doris dvě sběrná místa, oslovil média s žádostí o propagaci a také sehnal sponzory. „Obvolával jsem tiskárny, jestli by nám nemohli dodat plakáty zdarma. Všude mě odmítli, už jsem nevěřil v úspěch, nakonec mi v jedné firmě přece jen pomohli,“ líčí organizátor. Jakmile byly plakáty hotové, osobně je roznesl po městě. Podařilo se domluvit výlep na reklamních plochách a přesvědčit řadu obchodníků, aby plakáty vyvěsili ve výlohách. Sponzora nalezl i ve vlastní rodině, o odvoz psích laskomin do zábřežského útulku se postará Jakubův táta.

sběrné místo na Jedničce

Po listopadové výstavě a narozeninové party Společnosti J&G se Jakub s Honzou chystají 1. prosince do Brna na celostátní kolo soutěže o nejlepší školní časopis. „Milým překvapením bylo, když Smíchoviny zvítězily v krajském klání. Následoval workshop, ve kterém jsme se učili, jak se ještě zlepšit. Tvůrčí dílna by měla být také v Brně,“ vysvětluje Jakub, jenž je autorem většiny článků a také grafikem listu.

Šéfredaktorskou a vydavatelskou činnost však považuje jen za jakési doplnění svého hlavního zaměření, jímž je produkování zábavných programů pro děti. „Kdybych se těmto aktivitám jednou mohl věnovat profesionálně, byl bych nejšťastnějším člověkem na světě,“ svěřil se nadaný školák z Jedničky.

Autor: red.,V.Krejčí, foto:sumpersko.net

Fotogalerie

Jakub Gloza                   foto.sumpersko.net

Další články z rubriky

„Věříme, že dárci budou chtít, aby jejich krev zůstala v šumperském regionu,“ říká primářka Marie Urbánková

„Věříme, že dárci budou chtít, aby jejich krev zůstala v šumperském regionu,“ říká primářka Marie Urbánková

Nemocnice Šumperk spustila ve svém areálu provoz nového plazmaferetického centra

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.