Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pondělí 25. května 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Hejtmanství pomohlo trenérům

25.05.2020 - Hejtmanství pomohlo trenérům - Podpořilo také mladé...

Počasí

25.05.2020 - Pondělí

Teplota: 13 / 8 - Přeháňky-Déšť

26.05.2020 - Úterý

Teplota: 15 / 8 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Slavnosti města Šumperka letos připravily novinku

22. května 2017 - 12:17

Zpět na seznam článků

Konají se v prostorách Pavlínina dvora

Slavnosti města Šumperka letos připravily novinku

Slavnosti města 2016 foto: archiv šumpersko.net

Začátkem června si v Šumperku opět připomeneme významnou historickou událost – tzv. Šumperský sněm z roku 1490, kterou oslaví 19. ročník Slavností města Šumperka.

Ten se letos protáhne do tří dnů (1. až 3. června), první večer proběhne open-air divadelní představení, druhý večer bude věnován hudbě a třetí den se ponese v duchu tradičních oslav s historickou tematikou.  Největší novinkou je místo konání slavností, které se letos uskuteční v prostorách Pavlínina dvora, nedaleko od původního místa konání v parku Sady 1. máje.

VM Šumperk - uvniř je Pavlínin dvůr, kde budou slavnosti letos probíhat foto: šumpersko.net

Ve čtvrtek 1. června od osmé hodiny večerní proběhne divadelní představení pod otevřenou oblohou. „Divákům se představí místní soubor Divadla Šumperk se svou hrou Cyrano z Bergeracu, kde v hlavní roli exceluje Matěj Kašík,“ upřesňuje Bohuslav Vondruška z kulturního oddělení šumperské radnice. Pokud nebude přát počasí, představení bude odehráno v hlavním sále Divadla Šumperk. Představení je zdarma.

pozvánka divadlo zdroj: DŠ

Páteční večer 2. června bude věnován hudbě. Od osmnácté hodiny se představí písničkářka Anna Lukášová a regionální skupiny Trocha klidu, Zutroy a Corouhave.

Mezinárodní obsazení večera pak zajistí skupina Horyzont z polského partnerského města Nysa. „Návštěvníci se mohou těšit na mladou a talentovanou písničkářku Annu Lukášovou z Loučné nad Desnou. S českým zpěvným pop-rockem se předvede šumperská parta Trocha klidu. Ze Šumperka pochází i kapela Zutroy, ta nabídne melodickou hudbu na pomezí rocku a popu. Naproti tomu Corouhave zahraje  rock-bigbeatové skladby s vlastními texty s příběhy z běžného života. Polská skupina Horyzont přiveze také rockovou muziku, s většinou autorských songů se představí v angličtině, několik jich však zahraje i ve své mateřštině,“ říká Bohuslav Vondruška a dodává, že večerem provede moderátor Lukáš Kobza z Rádia Haná.

Koncerty se uskuteční za jakéhokoliv počasí a vstupné se rovněž vybírat nebude.

pozvánka zdroj: mus.

Sobotní veselí 3. června započne o půl desáté dopolední, kdy z Pavlínina dvora vyrazí do města malý průvod, aby oznámil kolemjdoucím zahájení historického programu.

V deset hodin bude na hlavní scéně odehrána pohádka Perníková chaloupka opět v podání šumperského divadla. Následovat bude vystoupení dětí z místních tanečních a pohybových kroužků. „Mezi účinkujícími nebude chybět Tornádo Šumperk, Folí de la Fúl, MŠ Veselá školka, Angel’s Tribe a další,“ vyjmenovává Vondruška.

Slavnosti města 2016 foto: archiv šumpersko.net

Úderem druhé hodiny odpolední již začne program s dobovou tematikou. „Návštěvníkům Pavlínina dvora se představí Šermířský spolek Šumperk, rytíři Barbaři, Páni z Bludova a další místní šermířské skupiny,“ upřesňuje Vondruška a pokračuje: „diváci zjistí, jaké to bylo v Šumperku za třicetileté války a jak se provádělo právo útrpné.“ Od půl osmé večerní zahraje skupina Clamortis se svým středověkým pojetím rockové muziky.

Večer už na návštěvníky bude čekat oblíbený velký kostýmovaný průvod městem mířící z Pavlínina dvora přes Hlavní třídu k radnici a zpět. „Kdokoliv se může aktivně průvodu účastnit, vítány jsou masky a kostýmy s historickým vzhledem,“ dodává Vondruška.

Slavnosti města 2016 foto: archiv šumpersko.net

Následovat bude tradiční ceremonie přijetí moravských a slezských stavů v Šumperku. Slavnosti města Šumperka završí ohňová show a výpravný ohňostroj, který bude odpalován na prostranství v bezprostředním sousedství Pavlínina dvora, takže jej bude možné pohodlně sledovat přímo z místa konání akce.

Slavnosti města 2016 foto: archiv šumpersko.net

Na návštěvníky čeká také pestrý doprovodný program s bohatým výběrem občerstvení, které bude zahrnovat i představení místních pivovarů, jako jsou Holba Hanušovice, Zlosin Velké Losiny, Albert Sobotín a Kvasslav Loučná nad Desnou. „Pro děti budou připraveny tvořivé dílničky Střediska volného času Doris Šumperk a také tradiční soutěž Patero her o ceny, kdy děti za splnění pěti různých úkolů mohou vyhrát zajímavé ceny,“ říká Bohuslav Vondruška.

Slavnosti města 2016 foto: archiv šumpersko.net

Pro příznivce řemesel bude nachystán jarmark lidových řemesel, který připraví Spolek řemesel ručních ze Štěpánova. „Ten bude doplněn o jarmark s produkty označenými certifikátem Jeseníky originální produkt®, který připravujeme ve spolupráci s MAS Horní Pomoraví,“ upřesňuje Vondruška.  V Pavlínině dvoře dále návštěvnicí najdou rytířská ležení, fotokoutek s kostýmy a mincovnu.

Slavnosti města 2016 foto: archiv šumpersko.net

Část programu se odehraje i před Pavlíniným dvorem v parku U sovy. „Pro děti zde budou nachystány atrakce jako skákací hrad a dřevěný kolotoč či malování na obličej. Část jarmarku a občerstvení bude k dispozici také na tomto místě,“ doplňuje Vondruška. Společnost Elektrowin zabývající se recyklací elektrospotřebičů v této části parku nachystá pro děti zábavnou recyklační hru Přelez, přeskoč, recykluj.

Slavnosti města 2016 foto: archiv šumpersko.net

Ve spolupráci s Českými drahami bude v sobotu 3. června milovníkům nostalgických jízd k dispozici k svezení historický motorový vlak Věžák, který bude cestující vozit do Šumperka i ze Šumperka podle speciálního jízdního řádu.motorový vůz Věžák foto: šumpersko.net

jízdní řád - 3. června zdroj: mus

Jelikož se slavnosti konají v sídle Vlastivědného muzea v Šumperku, bude také po celý sobotní den možné navštívit Muzejíčko za zvýhodněné vstupné.

Slavnosti města Šumperka pořádá město Šumperk. Akce se bude konat za jakéhokoliv počasí, a kromě jízd historickým vlakem a návštěvy Muzejíčka je vstupné na veškerý program zdarma.

Slavnosti města 2016 foto: archiv šumpersko.net

Autor: red., O. Hajduková

Fotogalerie

Slavnosti města 2016           foto: archiv šumpersko.net

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.