„Šmejdi“ mají nové fígle, jak okrást seniory
19. října 2014 - 13:05
Nepodceňujte nebezpečí!
ilustrační snímek zdroj foto:archiv
Města a obce po celé republice připravily ve spolupráci s Českou obchodní inspekcí preventivně informační přednášky, besedy a semináře, které jsou určeny zejména spotřebitelům-občanům seniorského věku, kteří jsou nejčastější obětí nekalých obchodních praktik nejrůznějších prodejců, a to včetně agresivních.
Každý spotřebitel má právo na pravdivé informace o nabízeném výrobku nebo službě, ceně, způsobu platby a také právo být informován o možnosti a způsobu odstoupení od smlouvy, včetně práv vyplývajících z vadného plnění. Tato práva však organizátoři převáděcích akcí či podomní prodejci většinou nedodržují a díky tomu se spotřebitelé dostávají do problémů, a často i do dluhových pastí. „Účast na akcích je bezplatná a každý účastník má v jejich průběhu možnost ptát se na věci, které ho z oblasti obchodu a služeb, tj. prodeje, reklamací a spotřebitelských problémů zajímají,“ uvedla tisková mluvčí ČOI Ivana Divišová.
Následující zkušenosti inspektorů České obchodní inspekce popisují, jak postupují někteří prodejci a pořadatelé předváděcích akcí, aby získali podpis spotřebitele na smlouvě…
Vyhráli jste – ale pozvěte nás domů!
Jedním ze způsobů, kterým se snaží pořadatelé předváděcích akcí dostat do soukromí spotřebitelů (a k jejich penězům) a současně se vyhnout nepříjemnostem spojeným s kontrolou ČOI, je „výhra s poradenstvím“. Na začátku je telefonát, kdy volající zná pouze číslo majitele telefonu, takže neví, komu se dovolal. Přesto se volaný doví, že jeho telefonní číslo bylo vylosováno a on „vyhrál prémii“. Aby však tuto „výhru“ mohl dostat, musí uvést svoje jméno, adresu i kontakt, přizvat svého partnera, případně sehnat další pár lidí a spolu s nimi se zúčastnit prý hodinové „poradenské přednášky“, kterou má uspořádat u sebe doma.
Nabídka spotřebitele k převzetí „prémie zdarma“ v sídle firmy je odmítnuta s odůvodněním, že podmínkou získání prémie je právě poradenství, které proběhne u spotřebitele doma za přítomnosti dalších přizvaných účastníků. Pokud s „poradenstvím“ spotřebitel souhlasí, měl by počítat ne s hodinou, ale nejméně se dvěma hodinami času a vymýváním mozku na téma „jak si udržet zdraví“. Spotřebitel sice má právo od smlouvy nebo smluv do 14 dnů odstoupit, ale může se stát, že zjistí, že nemá kde odstoupit, protože na adresách ve smlouvě uvedených společnost nesídlí a pro poštu je adresát neznámý nebo se odstěhoval.
Zveme vás na ochutnávku nových výrobků a výhodný nákup!
Inspektoři ČOI zjišťují, že společnosti ohlašovací povinnost o konaných akcích neplní, na pozvánkách neuvádějí, co budou prodávat, lákají účastníky na dárky fiktivních sponzorů. Slibují spotřebitelům výhodné nákupy, ochutnávky výrobků z nabídky nově otevíraných obchodů (samozřejmě bez vědomí jejich majitelů). Spotřebitele, kteří se nechají zlákat, nečekají žádné speciality, hody nebo výhodný nákup zboží za velkoobchodní ceny, ale klasické předvádění hrnců, lamp, masážních přístrojů a podobných výrobků za přemrštěné ceny.
Podle výpovědí účastníků jsou na těchto akcích uzavírány obchodní smlouvy, na nichž chybí jméno a identifikace prodávajícího, případně nejsou smlouvy vypracovány vůbec, ale jsou požadovány platby. Kupujícím je přislíbeno, že jim bude kupní smlouva předána dodatečně, což se nestane. Pokud spotřebitel na anonymní předváděcí akci podlehne nátlaku prodávajícího a uzavře koupi bez písemné smlouvy, nemá následně možnost od takové koupě odstoupit ani zakoupené zboží reklamovat. Nezná-li spotřebitel ani identitu prodávajícího, bude také v případě následného soudního sporu v nevýhodě, neboť i nesporné porušení zákona nebude komu prokázat a na kom vymáhat plnění.
Jsme zástupci ombudsmana a pomůžeme vám získat zpět peníze!
S velmi nebezpečnou praktikou se mohli spotřebitelé-senioři setkat v poslední době: Zástupci některých předváděcích firem mají informace o spotřebitelích, kteří již nějakou smlouvu na předváděcí akci uzavřeli. Vydávají za spotřebitelského ombudsmana nebo zástupce společnosti, která seniorům pomůže vymoci jejich spotřebitelská práva. Vyzývají seniory k dalšímu setkání pod příslibem, že jim z dotací Evropské unie vrátí přeplatky za předražené zboží. Na začátku je opět telefonát, kterým se snaží prodávající přimět seniora k návštěvě akce.
Česká obchodní inspekce spotřebitele před těmito „rádci“ varuje – jedná se opět o způsob, jak z důvěřivých seniorů vylákat další peníze nebo je znovu zadlužit. Podmínkou „zpětného získání peněz za předražené zboží z předváděcích akcí“ je totiž koupě karty v hodnotě až 25 tisíc korun, na kterou údajně spotřebitel někdy v budoucnu může získat hodnotný zájezd. Podle poznatků ČOI však nikdo peníze zpět nedostal, protože žádný fond Evropské unie pro tyto účely neexistuje, spotřebitelé dostanou jen další přísliby výhod, za které je požadována platba předem.
A co se týče poradenství, jak získat zpět peníze při odstoupení od smlouvy uzavřené na předváděcí akci, to poskytne zdarma celá řada spotřebitelských organizací. Zásadní rozdíl však je v tom, že tyto organizace poškozené spotřebitele aktivně nekontaktují. "První krok musí udělat sám spotřebitel. Může zavolat na poradenskou linku, poslat mail nebo dopis, případně si dohodnout návštěvu v některé z poraden těchto organizací. Totéž platí o kontaktu na spotřebitelského ombudsmana – je třeba se na něho obrátit," vysvětluje Ivana Divišová.
Autor: red.,I.Divišová
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.