Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 13. června 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Draci oznamují velký comeback!

12.06.2024 - Draci oznamují velký comeback! - Po dlouhých deseti...

Počasí

13.06.2024 - Čtvrtek

Teplota: 18 / 7 - Oblačno

14.06.2024 - Pátek

Teplota: 20 / 7 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Sochaři letos dokončí opravu hrobky na šumperském hřbitově

16. dubna 2023 - 12:47

Zpět na seznam článků

Rodiny Oberleithnerovy

Sochaři letos dokončí opravu hrobky na šumperském hřbitově

šumperský hřbitov zdroj foto: archiv

V letošním roce bude dokončena záchrana další ze zajímavých historických hrobek na centrálním hřbitově v Šumperku. Jde o hrobku rodiny Oberleithnerovy, která se nachází v dolní části hřbitova nalevo od vstupní brány. Oprava, již provádí olomoucká firma Sochaři, si vyžádá zhruba šest set šedesát tisíc korun.

Rekonstrukce začala loni v červnu a je rozložena do dvou etap. „V té první proběhla demontáž jednotlivých částí, které odvezla dodavatelská firma do své dílny a pustila se do jejich restaurování. Na hřbitově tak zůstala pouze základová konstrukce,“ přiblížila loňskou etapu Eva Nádeníčková, vedoucí oddělení komunálních služeb, z jehož rozpočtu je investice hrazena. Upřesnila, že na první etapu opravy bylo vyčleněno tři sta čtyřicet dva a půl tisíce korun, tři sta sedmnáct tisíc pak pokryje náklady na etapu letošní. „Letos firma vybuduje novou základovou konstrukci, vymění zkorodované spojovací prvky za nové z nerezu a očistí celý povrch architektury. Zrestaurované části poté přiveze zpět do Šumperka a znovu osadí,“ uvedla Eva Nádeníčková. Dodala, že vše by mělo být hotové do konce srpna.

Hrobka byla ve velmi špatném stavu, na kterém se podepsaly i prorůstající kořeny nedaleko rostoucích stromů, zatékání a rovněž poškození vandaly. „Hrobka je zajímavá především svým architektonickým a řemeslným pojetím. Jde o kamennou architekturu složenou z ústředního pilonu, před nímž je umístěna kovová plastika dívky. Její další část tvoří dvě trojdílné lavice, umístěné po stranách zákrytové desky a pilonu. V minulosti zřejmě sloupky lavic zdobily kovové vázy či lucerny, tyto prvky se ale nedochovaly,“ popsala památku vedoucí oddělení státní památkové péče Monika Paulová. Podotkla, že jednotlivé části hrobky byly již silně rozestoupeny a hrozilo jejich zřícení.

Na centrálním hřbitově v Šumperku je ve špatném stavu zhruba desítka hrobek významných šumperských osobností a rodů. Město má záměr je postupně opravit, vše ale závisí na stavu financí. Do někdejší krásy se již loni proměnilo místo posledního odpočinku rodiny Weissovy, před třemi lety pak město opravilo hrobku šumperského stavitele Antona Schwestky na temenickém hřbitově.

Hrobka Familie Oberleithner patřila jedné z větví této významné podnikatelské rodiny, která přesídlila do Šumperka po roce 1800. Až do konce 2. světové války byla úzce spjata s vývojem textilního průmyslu na severní Moravě a její působení ve městě i v okolních obcích zásadně ovlivnilo rozvoj celého regionu. Oberleithnerové stáli například u zrodu první mechanické přádelny lnu na Moravě, jež se nacházela v Šumperku, a jejich výrobky sbíraly pravidelně ocenění na světových výstavách. Zástupci rodiny se také významně angažovali v místní politice a byli členy moravského zemského sněmu.

Autor: red., mus. S. Singerová

Fotogalerie

šumperský hřbitov           zdroj foto: archiv

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

VESELENÍ šumperské školky

VESELENÍ šumperské školky

Fotek: 93
Přidáno: 24.05.2024

Gastro festival Jídlo na ulici

Gastro festival Jídlo na ulici

Fotek: 65
Přidáno: 18.05.2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Fotek: 109
Přidáno: 11.05.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.