Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 25. dubna 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Zdravotní indispozice řidiče během jízdy

24.04.2024 - Zdravotní indispozice řidiče během jízdy - Skončila...

Počasí

25.04.2024 - Čtvrtek

Teplota: 10 / 3 - Přeháňky-Déšť

26.04.2024 - Pátek

Teplota: 13 / 2 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Šokující zjištění! Diamanty z e-shopu byly falešné

17. září 2013 - 11:42

Zpět na seznam článků

Zákazníci byli podvedeni

Šokující zjištění! Diamanty z e-shopu byly falešné

Diamanty z e-shopu byly falešné zdroj foto:čoi

Nákupy přes internet jsou pohodlné, ušetří spotřebitelům čas a často i peníze, ale nemusí se vždy vyplatit. O tom se přesvědčili kontrolní pracovníci České obchodní inspekce, když si vyžádali odborné posudky na drahé kameny zakoupené přes internet, které prodejce deklaroval jako „nádherné černé přírodní diamanty“.

Po odborném posouzení kamenů v technické laboratoři Generálního ředitelství cel bylo zřejmé, že informace prodávajícího o kamenech byly klamavé. „Zkoušky potvrdily naše podezření, že se v žádném případě nejedná o diamanty, přestože prodejce pravost kamenů dokládal i certifikátem. Místo nich e-shop rozesílá tzv. moissanity, kameny syntetického původu, které mají pouze zlomek hodnoty skutečných diamantů. Prodejce tudíž čeká správní řízení,“ řekla Tatiana Neuhybelová, ředitelka inspektorátu ČOI se sídlem v Brně. 

Inspektoři ČOI ve spolupráci s celníky-celně technickou laboratoří, prověřovali pravost kamenů nabízených internetovým obchodem. „Objednali si dva kameny: jeden kulatého tvaru za tisíc sto korun, který byl deklarován jako „nádherný černý přírodní diamant 7,72 karátů“, a druhý ve tvaru hrušky, nabízený jako „nádherný černý přírodní diamant 11,65 karátů“, za cenu tisíc šest set korun. Tyto „diamanty“ byly po zakoupení dodány spotřebiteli-inspektorovi včetně certifikátu v podobě malé laminované karty,“uvedl tiskový mluvčí ČOI Jan Rotbauer.

falešné diamanty

Oba kameny byly následně předány celně technické laboratoři ke zjištění materiálového složení. „Laboratorními zkouškami bylo zjištěno, že se nejedná o přírodní černý diamant, ale o moissanit syntetického původu. Za přírodní diamant, resp. briliant, o výše uvedené deklarované hmotnosti by spotřebitel zaplatil řádově miliony korun, nikoliv tisíce,“ potvrdil šokující informaci tiskový mluvčí.

Obchodník na internetových stránkách uvedl nepravdivý údaj, čímž uvedl spotřebitele v omyl, použil klamavé obchodní praktiky a bude s ním vedeno správní řízení o uložení sankce.

Co je moissanit?

moissanit kulatýTento minerál v přírodě objevil Dr. Henri Moissan poprvé v roce 1893, a to při zkoumání starého meteoritu v Arizoně. Po svém objeviteli byl nerost také pojmenován. V přírodě se však vyskytuje v nepatrném množství. Moissanity užívané v současnosti ve šperkařském průmyslu místo briliantů jsou synteticky vyrobené. Když byl moissanit v roce 1998 poprvé představen veřejnosti, mnoho klenotníků jej pokládalo za diamant. Jedná se však o karbid křemíku, nejčastěji čirého vzhledu, který může mít i žlutavé nebo zelenkavé zabarvení.

 

Autor: red.,J.Rotbauer, zdroj foto:čoi

Fotogalerie

Diamanty z e-shopu byly falešné   zdroj foto:čoi

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.