Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pondělí 15. dubna 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Nová aplikace sdílí informace o zřizovaných organizacích

15.04.2024 - Nová aplikace sdílí informace o zřizovaných...

Počasí

15.04.2024 - Pondělí

Teplota: 15 / 11 - obcasny-Déšť

16.04.2024 - Úterý

Teplota: 12 / 7 - Zataženo

Zde je místo pro Vaši reklamu

Soutěžící „Vesnice Olomouckého kraje 2019" převzali ocenění

02. srpna 2019 - 12:06

Zpět na seznam článků

Zlatá stuha visí v Bělotíně, Štíty získaly cenu naděje pro živý venkov

Soutěžící „Vesnice Olomouckého kraje 2019" převzali ocenění

Zlatá stuha za vítězství v krajském kole soutěže Vesnice roku 2019 už zdobí stěnu kanceláře starosty Bělotína.

Společně s šekem na tři sta tisíc korun ji převzal z rukou hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka během slavnostního vyhlášení výsledků soutěže, které proběhlo v bělotínském kulturním domě ve čtvrtek 1. srpna. „K tomu, aby obec získala titul vesnice roku, je třeba několik kroků. Obyvatelé musí hodnotitelskou komisi přesvědčit o tom, že obecní investice jsou účelné a spějí k dobrému cíli. Počítá se také péče o přírodu, památky nebo zachování kulturních tradic. To hlavní, bez čeho se žádná vesnice roku neobejde, je ale pouto mezi jejími obyvateli, kteří táhnou za jeden provaz,“ uvedl během vyhlášení výsledků soutěže hejtman.

výsledky zdroj: OLK

S místními částmi Kunčice, Lučice a Nejdek je Bělotín třetí největší obcí na Přerovsku. Mezi dominanty vesnice s osmnácti sty obyvateli patří kostel svatého Jiří s bohatým barokním interiérem. Za zmínku stojí také místo na Jelením kopci. Tam v době ledové skončil svou pouť skandinávský ledovec – teď ho připomíná památník Evropského rozvodí. „Vítězství v soutěži přijímám s velkou pokorou. Je to ocenění všech obyvatel obce. Jsem přesvědčen, že mají stejnou radost jako já,“ řekl starosta Bělotína Eduard Kavala.

Druhé místo v soutěži získaly Svésedlice, třetí příčku pak obsadily Partutovice.

I tyto vesnice hejtmanství finančně odměnilo. Do Svésedlic putuje dvě stě tisíc, do Partutovic sto tisíc korun. „Za osmnáct let svého trvání si Vesnice roku vydobyla místo mezi významnými akcemi Olomouckého kraje. Letos se do ní přihlásilo třináct obcí. Všechny se měly čím pochlubit a vybrat tu nejlepší bylo velmi obtížné,“ sdělil náměstek hejtmana pro regionální rozvoj Pavel Šoltys.

Oranžovou stuhou za spolupráci obce a zemědělského subjektu byl oceněn Tištín, modrou stuhu za společenský život získaly Vrchoslavice, zelenou za péči o zeleň a životní prostředí Dobrochov. „Uznání si zaslouží všechny obce, které se do letošního ročníku přihlásily. Věřím, že budou inspirací pro ostatní a příští rok se do soutěže zapojí ještě více vesnic,“ doplnil náměstek Šoltys.

Bělotín se teď zúčastní celostátního kola soutěže. Jeho výsledky pořadatelé oznámí 14. září na Jarmarku venkova v Luhačovicích.

Autor: red., E. Knajblová, zdroj foto: OLK

Fotogalerie

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.