Čtvrtek 17. října 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Nové střední školy na Jesenicku

17.10.2019 - Nové střední školy na Jesenicku - Hejtmanství...

Počasí

17.10.2019 - Čtvrtek

Teplota: 16 / 8 - PoloJasno

18.10.2019 - Pátek

Teplota: 17 / 11 - Zataženo

Spotřebitel zaplatí za originál, dostane padělek

10. července 2019 - 13:58

Zpět na seznam článků

ČOI uložila přes tři sta padesát pokut

Spotřebitel zaplatí za originál, dostane padělek

ilustrační snímek zdroj foto: čoi

Česká obchodní inspekce pravidelně kontroluje, zda se na tuzemském trhu nevyskytují výrobky, které by porušovaly některá práva duševního vlastnictví. Z celkového počtu 433 kontrol, které provedla v prvním čtvrtletí letošního roku, bylo zjištěno porušení právních předpisů ve 304 případech. Z tohoto počtu u 91 kontrol bylo zaznamenáno porušení zákazu nabízení za účelem prodeje, prodeje a skladování výrobků porušujících některá práva duševního vlastnictví, což v procentuálním vyjádření představuje 21 procent.

Z hlediska sortimentu nejčastěji docházelo k porušení některých práv duševního vlastnictví u oděvů, textilních výrobků, audio-video a obuvi. U zajištěných výrobků byl nejvyšší objem u ochranných známek značek Crocs, Tangle Teezer, Tommy Hilfiger, Lego a Gucci. „Česká obchodní inspekce provádí tyto kontroly nejen na základě vlastních poznatků, ale také na základě spotřebitelských podání a podání majitelů práv duševního vlastnictví. Vzhledem k tomu, že poptávka a nabídka v oblasti padělaného zboží i nadále trvá, ČOI bude v těchto kontrolách důsledně pokračovat,“ říká ke kontrolní akci ústřední ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný.

Inspekce při akci spolupracovala s dalšími orgány státní správy. „Ve dvaceti osmi případech kontroly probíhaly v součinnosti s Celní správou ČR, Policií České republiky nebo živnostenskými úřady,“ uvedl tiskový mluvčí Jiří Fröhlich.

ČOI na základě zjištěných porušení právních předpisů v tomto období pravomocně uložila 358 pokut v částce přesahující čtyři miliony korun. „Kromě sankčních opatření zajistila a uložila mimo dosah kontrolovaných osob přes pět tisíc kusů padělků v hodnotě originálů v částce přesahující třináct milionů korun. Výrobky, které neodpovídají zvláštním právním předpisům a bude o nich pravomocně rozhodnuto ve smyslu jejich propadnutí anebo zabrání, budou následně zničeny nebo využity k humanitárním účelům,“ upřesnil mluvčí.

Autor: red., J. Fröhlich, zdroj foto: čoi

Fotogalerie

ilustrační snímek               zdroj foto: čoi

Další články z rubriky

Den zdraví v Šumperku

Den zdraví v Šumperku

Festival se zaměří na minimalismus

Litovelským hasičům posvítí na zásahy v noci osvětlovací balón

Litovelským hasičům posvítí na zásahy v noci osvětlovací balón

Samospráva přispívá na vybavení hasičů pravidelně každý rok

Energetický nápoj téměř bez deklarovaných vitamínů

Energetický nápoj téměř bez deklarovaných vitamínů

Zajistila na trhu potravinářská inspekce

Exkluzivní Fotogalerie

Skřítkova cesta I.

Skřítkova cesta I.

Fotek: 46
Přidáno: 16.10.2019

Skřítkova cesta II.

Skřítkova cesta II.

Fotek: 77
Přidáno: 16.10.2019

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.