Srdce mladého řidiče autobusu hlídá monitor využívající k intepretaci dat rozšířenou AI
26. dubna 2024 - 14:27
Poprvé v České republice
využití biomonitoru s umělou inteligencí ve FN Olomouc zdroj foto: FNOL
Váží čtyři gramy, na výšku má zhruba pět milimetrů a na délku necelých pět centimetrů. Jako první zařízení svého druhu spolupracuje s umělou inteligencí a poskytuje tak lékařům mnohem přesnější výsledky monitorování srdeční činnosti. Řeč je o Biomonitoru IV - nejnovější generaci implantabilního EKG záznamníku, který byl teprve před dvěma týdny oficiálně prezentován na kardiologickém kongresu v Berlíně. A už tento týden jej poprvé v České republice využil tým I. interní kliniky - kardiologické Fakultní nemocnice Olomouc.
Monitoruje srdce dvaatřicetiletého muže a lékaři jsou přesvědčeni, že poskytnutá data zásadně přispějí k jeho léčbě. „Náš pacient pracuje jako řidič autobusu a několikrát utrpěl ztrátu vědomí, což je pochopitelně pro jeho profesi velmi limitující a nebezpečné. Absolvoval kompletní neurologické vyšetření, které vyloučilo epilepsii, cévní mozkovou příhodu a další neurologické příčiny. Žádné abnormality neprokázalo ani EKG vyšetření, echokardiografie nebo holterovský EKG záznam. Příčina jeho potíží je tedy zatím nejasná,“ přibližuje přednosta I. interní kliniky - kardiologické profesor Miloš Táborský anamnézu prvního českého pacienta, jehož srdeční činnost sleduje a vyhodnocuje Biomonitor IV.
Nejnovější generace implantabilního EKG záznamníku využívá k vyhodnocení některých klinických parametrů umělou inteligenci, což významně zvyšuje přesnost a spolehlivost výsledků měření. „Algoritmus je naprogramován tak, aby minimalizoval zobrazování falešných pozitivních epizod, tedy epizod, které se tváří jako arytmie, a přitom arytmiemi nejsou. Očekáváme, že poskytnutá data budou naprosto exaktní a klinicky správná. My pak na základě relevantních údajů můžeme vyvodit příslušný medicínský závěr,“ vysvětluje výjimečnost Biomonitoru IV lékař Marián Fedorco, který první výkon provedl.
Implantace přístroje je velmi jednoduchá a rychlá. Pacient ráno přichází a po zhruba desetiminutovém výkonu a dvou hodinách klidu může jít domů. „Pacienta při odchodu vybavíme domácí monitorovací jednotkou, jednoúčelovým mobilním telefonem, který každý den vysílá data z přístroje do nemocnice. Veškeré arytmie jsou přenášeny a lékař je vidí a systém jej na ně upozorní. A systém navíc za lékaře eliminuje falešná varování,“ popisuje fungování záznamníku přednosta I. interní kliniky - kardiologické.
Od získaných údajů si jeho tým slibuje zásadní posun při stanovení diagnózy a následné léčby mladého pacienta. „Věříme, že v řádu měsíců přijdeme na příčinu jeho synkopálních stavů a budeme moci vyřešit jeho léčbu. Je totiž vysoce pravděpodobné, že se v jeho případě jedná o málo frekventní epizody poruch srdečního rytmu,“ uzavírá renomovaný kardiolog.
Autor: red., A. Fritscher, zdroj foto: FN OL
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.