Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pátek 29. září 2023 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Jesenická Dyňová slavnost

28.09.2023 - Jesenická Dyňová slavnost - Pobaví celou rodinu

Počasí

29.09.2023 - Pátek

Teplota: 23 / 13 - SkoroJasno

30.09.2023 - Sobota

Teplota: 21 / 10 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Srovnávací test zimních a celoročních pneumatik

05. října 2022 - 11:48

Zpět na seznam článků

Přinesl Autoklub ČR

Srovnávací test zimních a celoročních pneumatik

srovnávací test zdroj foto: AČR

Srovnávací testy funkčních vlastností pneumatik pravidelně přináší výsledky pro různé značky z této oblasti na českém trhu. Letošní navázal na test zimních a také celoročních pneumatik z minulých let, který vznikl na základě podnětů od motoristů. Cílem bylo opět vyhodnotit vlastnosti dezénů v provozu za všech klimatických podmínek, které mohou v průběhu zimy nastat. Celkově bylo zkoumáno osm zimních plášťů rozměru 225/45 R17 a deset celoročních o rozměru 205/55 R16.

Test přináší souhrnnou informaci o vlastnostech testovaných produktů v poměru k referenční pneumatice, která má index 100. Zimní pneumatiky jsou i v nižších oblastech naší republiky stále největší jistotou bezpečného přesunu do cíle. Ovšem i celoroční pneumatiky vykazují podobné hodnoty v testovacích kritériích jako ty zimní a je možné je tedy z pohledu využití v zimě, při hodnotách blíže k nule a bez sněhové pokrývky na silnici, označit za jednu z bezpečných variant. „Tyto pneumatiky by měli využívat ti řidiči, kteří necestují často do hor a v zimě vyrazí na silnice spíše sporadicky. Jeden víkend za lyžařským sportováním do hor lze určitě zvládnout i s celoročními pneumatikami. Stále ale platí, že pro celoroční vášnivé motoristy jsou nejbezpečnější zimní pneumatiky v zimě a letní v létě,“ vysvětlil Libor Budina, ředitel Autoklubu ČR.

Pneumatiky musely obstát v celkem šestnácti disciplínách. Test probíhal za sněhových podmínek na přelomu ledna a února ve Švédsku v polárních podmínkách. Ostatní disciplíny na suchu či mokru během března v Německu.

Kritéria byla nastavena tak, aby bylo možné porovnat zimní i celoroční pneumatiky za stejných podmínek. Prostřednictvím záznamové techniky je objektivně zkoumána reakce při akceleraci, brzdění, mezní hranice vzniku aquaplaningu v podélném i příčném směru. Na suché vozovce se měří hlučnost a valivý odpor. Naopak na sněhem pokryté trati se testuje trakce v prokluzu kol. Na kruhové dráze s mokrým povrchem se měří čas vozu v obou směrech. Na okruzích pak v tzv. handlingu licencovaní zkušební jezdci testují ovladatelnost vozu, posuzuje se čas na kolo. Důležité je i subjektivní hodnocení odezvy vozu na řízení a jeho stabilita. Testovací řidiči pochopitelně nevědí, s jakým obutím startují.

V případě zimního testu se nabízí otázka, proč se pneumatiky nezkoušejí také na ledu? Je to z toho důvodu, že na ledovém povrchu je velmi složité simulovat podmínky s vysokou mírou opakovatelnosti. Tento test je uplatňován při testování pneumatik typu Nordic s měkkou směsí nebo hrotovaných pneumatik. Nicméně vybrané pneumatiky do testu jsou nabízeny pro trh střední Evropy, které nemají tak měkkou směs určenou například pro skandinávské země. „Výsledky testů napomohou spotřebiteli vybrat si takovou pneumatiku, která bude nejvíce vyhovovat jeho potřebám. Spotřebitel by měl sledovat ty parametry, které jsou pro něj klíčové. Jiné preference bude mít řidič, který jezdí povětšinou ve městě, kde panuje spíše mokro nebo suchý mráz, jiné ten, co řídí ve vyšších nadmořských výškách, kde je častěji sníh na vozovkách,“ uzavřel Libor Budina.

Autor: red., Bohumil Pácl, zdroj foto a tabulek AČR

Fotogalerie

srovnávací test  zdroj foto: AČR
Libor Budina zdroj foto: AČR
tabulka       zdroj: AČR
tabulka       zdroj: AČR
tabulka       zdroj: AČR

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Čokoládové Losiny 2023 - III.

Čokoládové Losiny 2023 - III.

Fotek: 45
Přidáno: 28.09.2023

Čokoládové Losiny 2023 - II.

Čokoládové Losiny 2023 - II.

Fotek: 65
Přidáno: 26.09.2023

Čokoládové Losiny 2023 - I.

Čokoládové Losiny 2023 - I.

Fotek: 70
Přidáno: 26.09.2023

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.