Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Neděle 24. října 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Z historie kuchyňských pomocníků

24.10.2021 - Z historie kuchyňských pomocníků - Pozvánka do...

Počasí

24.10.2021 - Neděle

Teplota: 9 / 0 - SkoroJasno

25.10.2021 - Pondělí

Teplota: 11 / 4 - Jasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Stavba prvních železnic bývalého Rakouska-Uherska

29. května 2020 - 15:05

Zpět na seznam článků

Výstava připomíná i podnikatelskou činnost bratří Kleinů

Stavba prvních železnic bývalého Rakouska-Uherska

Od úterý 2. června bude v Malém výstavním sále Muzea silnic ve Vikýřovicích  k vidění výstava zaměřená na první období výstavby a provozu Severní dráhy císaře Ferdinanda a Severní státní dráhy.Výstavu připravila Alena Borovcová z Národního památkového ústavu, která vychází ze svého dlouhodobého výzkumu.

pozvánka na výstavu zdroj: MSV

Stavba prvních železnic bývalého Rakouska-Uherska byla vyvolána soukromou iniciativou a podpořena privátními prostředky. První parostrojní železnicí habsburské monarchie byla Severní dráha císaře Ferdinanda, která směřovala z Vídně na sever přes Moravu a Slezsko k solným dolům u Bochnie v polské Haliči. Program státní železniční sítě schválený v roce 1841 měl také zajistit výstavbu nejdůležitějších tratí na náklady státu. Cílem bylo propojení všech rakouských provincií a významných přístavů s Vídní. Severní státní dráha vytvořila spojení Vídně s Prahou a napojení na saské železnice. Tratě Severní dráhy císaře Ferdinanda a Severní státní dráhy se později staly páteří železniční sítě České republiky.

pozvánka na výstavu zdroj: MSV

Výstava tematicky doplňuje stálou muzejní expozici Po stopách bratří Kleinů, stavitelů silnic, železnic a mostů, rodinná kleinovská firma se významným způsobem na stavbě obou tratí podílela.

Výstavu je možno navštívit do 19. září.

Autor: red., A. Turková, zdroj foto: MSV

Fotogalerie

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.