Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 19. ledna 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Hasiči Olomouckého kraje závodili v Liberci

18.01.2019 - Hasiči Olomouckého kraje závodili v Liberci - Ukázali,...

Počasí

Jasno

19.01.2019 - Sobota

Teplota: 0 / -7 - Jasno

Oblačno

20.01.2019 - Neděle

Teplota: 1 / -8 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Štěpán Hýbl ze šumperské průmyslovky uspěl v celonárodní soutěži

25. června 2013 - 12:45

Zpět na seznam článků

Historie Jeseníků a technika

Štěpán Hýbl ze šumperské průmyslovky uspěl v celonárodní soutěži

Štěpán Hýbl zdroj foto:VOŠ a SPŠ Šumperk

Nenápadný, skromný a velice pracovitý s obrovským tvůrčím potenciálem. Tak by se dal charakterizovat žák druhého ročníku šumperské průmyslovky oboru technické lyceum Štěpán Hýbl, který v rámci Celostátní přehlídky prací středoškolské odborné činnosti, jež proběhla v areálu Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity v Brně ve dnech 14. až 16. června, získal druhé místo v oboru historie.

Odborné porotě pod vedením profesora Jaroslava Vaculíka z Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity Brno prezentoval svoji práci o historii zaniklé osady Josefová (nacházela se mezi Brannou a vrcholem Vozka). Podrobné informace o zaměření své odborné práce nám ochotně podal sám úspěšný autor: „Prvotní zájem o toto místo ve mně vzbudila novela Vladimíra Körnera Zánik samoty Berhof, jež se v prostoru mezi Brannou a Vozkou odehrává. Analýzou archivních a veřejně dostupných materiálů jsem zjistil, že osada byla v 18. století úspěšnou sklárnou tehdejšího lichtenštejnského panství, později horskou zemědělskou osadou s vlastní školou.  Její obyvatelé nacházeli obživu také jako lesníci a vytěžené dřevo z jesenických svahů dopravovali odvážnými technickými vynálezy, jako byly lesní železnice a svážnice. Součástí práce je z tohoto důvodu i částečný popis těchto dopravních systémů, které z dnešního pohledu působí archaicky, ale zaujaly mne svojí jednoduchostí a účelností. Vidím zde ukázkový příklad šetrného využití techniky, který je ohleduplný vůči přírodě. Při analýze dostupných materiálů o osadě mi velice pomohli paní Jana Lněničková ze Státního okresního archivu v Šumperku a historik Drahomír Polách. V práci bych chtěl ještě pokračovat a dokončit analýzu sčítacích operátů obyvatel uložených v Národním archivu v Praze a s učiteli šumperské průmyslovky bych rád vytvořil i počítačový model, pokud to dochovaná fotodokumentace osady dovolí.“

Ve skvělé umístění v celorepublikovém kole Štěpán nedoufal, zpětně ho hodnotí jako potvrzení dobře zvolených postupů a metod práce, které si poprvé vyzkoušel.

Celostátní přehlídky prací středoškolské odborné činnosti se také zúčastnili žáci oboru elektrotechnika Jiří Doležel a Vojtěch Hamáček, kteří odborné porotě představili své práce z oboru elektrotechnika, elektronika a telekomunikace – Univerzální CNC stolní vrtačka a Čtyřnohý kráčející robot. Jejich práce byly oceněny umístěním na pátém a desátém místě v této kategorii.

práce studentů

Pro šumperskou průmyslovku je umístění v této soutěži naprosto skvělým výsledkem a dokazuje, že v oboru elektrotechnika máme perspektivní talenty a že žáci oboru technické lyceum mohou najít uplatnění nejenom v oblasti technických věd, ale i věd humanitních.

Autor: red.,Pavel Mareš

Fotogalerie

Štěpán Hýbl                    zdroj foto:VOŠ a SPŠ Šumperk

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.