Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Neděle 29. ledna 2023 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Draci Pars Šumperk vs HC Baník Sokolov 4:0

28.01.2023 - Draci Pars Šumperk vs HC Baník Sokolov 4:0 - Reportáž ze...

Počasí

29.01.2023 - Neděle

Teplota: -1 / -6 - Oblačno

30.01.2023 - Pondělí

Teplota: 1 / -3 - Sníh

Zde je místo pro Vaši reklamu

Šternberk má své dějiny

08. září 2022 - 15:09

Zpět na seznam článků

Publikace olomouckých historiků poprvé mapuje pestré osudy významného moravského města

Šternberk má své dějiny

Šternberk má své dějiny - křest knihy zdroj foto: upol

Píšou se od roku 1296, ale v češtině jsou přehledně zkompletovány poprvé až nyní. Po šesti letech intenzivní práce dokončil tým olomouckých historiků vedený Davidem Papajíkem výpravnou publikaci Dějiny Šternberka. Křest knihy, která vznikla ve spolupráci města Šternberk a Univerzity Palackého v Olomouci (UP), se uskutečnil ve středu 7. září na Státním hradě Šternberk za účasti rektora UP Martina Procházky a starosty Šternberka Stanislava Orsága.

Dějiny Šternberka k vydání připravilo Vydavatelství Univerzity Palackého, které zvítězilo ve veřejné soutěži. Bohatě ilustrovaná, vizuálně i fotograficky pestrá publikace detailně dokumentuje dobu, rozvoj i proměnu Šternberka v jeho více než sedmi set leté historii. Na přání města je kniha zpracována tak, aby oslovila jak odbornou veřejnost, tak laické čtenáře a šternberské patrioty.

Orientaci jim usnadňuje například i ilustrovaná časová osa, která prostupuje napříč celou knihou. „S přípravou knihy o dějinách Šternberka bylo započato již v roce 2017, vydání díla tak završuje šest let práce. Výsledná podoba knihy jak ve své textové, tak obrazové části splňuje ta nejpřísnější kritéria kladená na tento typ publikací. Je prvním moderním komplexním podáním dějin zajímavého místa na Moravě, které prošlo velmi složitým vývojem, do něhož se propsal mimo jiné odsun většiny obyvatel po roce 1945,“ uvedl David Papajík z katedry historie Filozofické fakulty UP, který vedl autorský kolektiv čítající na dvacet dalších jmen.

Právě etapa Šternberka po odsunu v roce 1945 a německo-české vztahy jsou oblastmi, kterým se dosud podrobněji nikdo nevěnoval. Publikace rovněž uvádí na pravou míru hned několik domnělých nebo nesprávně interpretovaných historických faktů, které se napříč Šternberkem tradují. „V knize se nám podařilo vyvrátit a poopravit mnoho starších tvrzení a mýtů spojených se šternberskými dějinami. Například jsme zjistili, že údajný zakladatel hradu a zachránce Moravy před vpádem Mongolů Jaroslav ze Šternberka vůbec neexistoval,“ doplnil Papajík.

„Bylo skvělé, že jsme mohli od začátku na knize spolupracovat s celým autorským týmem. Velmi oceňuji, jak autoři operativně a vstřícně reagovali a pomáhali nám realizovat nápady, které jsme postupně při přípravě publikace měli. Na výsledku je tato úzká kooperace pozitivně znát,“ ocenil ředitel Vydavatelství UP Aleš Prstek. Se svými kolegy a dvorním grafikem Radimem Měsícem se formální a vizuální přípravě knihy věnovali přes rok.

Přestože kniha čítá na osm set stran, díky využití unikátního a lehkého papíru mohla publikace vyjít v jednom svazku. Typ potahu na obálce pak symbolicky odkazuje k německy psané publikaci Geschichte der Stadt Sternberg z roku 1934, která jako první shrnula tehdejší dějiny Šternberka.

Vznik knihy kvitoval také rektor Univerzity Palackého Martin Procházka. „Považuji za velmi důležité, aby univerzita spolupracovala na projektech, díky nimž se daří popsat a popularizovat historii krásných a zajímavých míst, k nimž město Šternberk bezesporu patří. Díky našim odborníkům a zázemí pro badatelskou práci jsme pro města a obce v regionu vyhledávaným partnerem. Jsme zároveň garantem kvality od začátku přípravy publikace až po její vydání, na němž se vedle našich historiků podílí i Vydavatelství UP,“ prohlásil rektor minulý rok v červnu při podpisu smlouvy o vydání knihy.

Spolupráci města a univerzity si pochvaloval rovněž starosta Šternberka Stanislav Orság. „Spolupráce s Univerzitou Palackého v Olomouci si cením. Těší mě, že naše město má nyní odborně, detailně a kvalitně zpracované dějiny. Podobná publikace tu dosud chyběla a věřím, že potěší nejen šternberské rodáky, ale všechny milovníky historie,“ doplnil.

Jak dodal vedoucí autorského kolektivu David Papajík, kniha Dějiny Šternberka vznikla také díky spolupráci s historiky Státního okresního archivu v Olomouci, Vlastivědného muzea v Olomouci, Archeologického centra v Olomouci a Masarykovy univerzity v Brně. Tato kooperace umožnila prvotní rozsáhlý výzkum pramenů, jejich rozbor i analýzu, bez nichž by konečný rukopis nemohl být finalizován.

Dějiny Šternberka se budou prodávat za symbolickou cenu 1296 korun, což je současně rok odpovídající první doložené historické zmínce o městě.

Autor: red., E. Havrlant, foto: T. Franta, E. Havrlant

Fotogalerie

Šternberk má své dějiny - křest knihy        zdroj foto: upol
Šternberk má své dějiny - křest knihy        zdroj foto: upol

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.