Sto let kamzíků v Jeseníkách 1913 - 2013
04. listopadu 2012 - 16:12
Kniha, která ohromí snímky zvěře a jesenických hor
kamzíci foto:E.Čelustka
Kamzíci v Jeseníkách 1913-2013, tak nazval autor textu Jiří Pecháček a vedoucí redakční přípravy Magda Zmrhalová téměř sto stránkovou publikaci, kterou vydalo na podzim letošního roku Vlastivědné muzeum v Šumperku jako 32. svazek edice Knihovnička Severní Moravy.
V únoru 2013 uplyne 100 let od chvíle, kdy bylo do Jeseníků z Alp poprvé přivezeno pět kamzíků, kteří se stali základem celého pozdějšího chovu. Kniha provází historií chovu kamzičí zvěře od roku 1913 až do současnosti. Málokdo asi ví, že osud tohoto v Jeseníkách nepůvodního druhu byl často v ohrožení, dokonce se spekulovalo i o jeho vyhubení.
"První část publikace popisuje mezníky v historii kamzíků v Jeseníkách, novější údaje z období 2000-2012 jsou výsledkem činnosti Petičního výboru pro záchranu kamzíka horského v Hrubém Jeseníku a Občanského sdružení Jesenický kamzík. V druhé části publikace, kromě informací čerpajících z knihy Kamzíčia zver a údajů získaných z dalších výzkumů, byla použita také autorova vlastní pozorování," přibližuje publikaci tisková mluvčí Vlastivědného muzea v Šumperku Miluše Berková.
Smyslem vydání této knihy je vzbudit větší zájem o kamzičí zvěř mezi mysliveckou veřejností, ochránci přírody a také návštěvníky Jeseníků. Grafické zpracování v pojetí Michaely Stuchlé je originální a kniha rovněž ohromí množstvím a kvalitou snímků této nádherné zvěře i jesenických hor.
Fotografie k publikování poskytli Milan a Pavel Ballo, Tomáš Bělka, Eva Beníšková, Milíč Blahout, Milena Hamerská, Josef Kubát st. a Josef Kubát ml., Štěpán Mikulka, Jana Mlčoušková, Zdeněk Pavlíček, Tomáš Pospíšil, Jozef Radúch, Antonín Říha, Libor Stirad, Petr Šaj, Libor Školoud, David Štěpán, Drahomír Vrba a Martin Žatka. Kniha dále nabízí reprodukce historických listin, dokumentů, grafických náčrtů a dalších zajímavých materiálů.
Ve Vlastivědném muzeu v Šumperku ji lze koupit za 90 Kč, stejně tak v muzeích v Mohelnici, Zábřehu, Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích a od dubna 2013 na zámku v Úsově. Pro milovníky jesenické přírody může být kniha milým a hodnotným dárkem.
Autor: red.M.Berková, zdroj foto:v.m.
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.