Stovky hasičů a dobrovolníků pomáhají na Jesenicku
21. září 2024 - 16:13
Nasazen je sací bagr
Stovky hasičů a dobrovolníků pomáhají na Jesenicku zdroj foto: HZS OLK
Na Jesenicku už od pondělí pracují hasiči s místními obyvateli na odstraňování následků povodní.
V sobotu se přidala zhruba tisícovka registrovaných dobrovolníků, které koordinují neziskové organizace. „Likvidační práce jsou velice náročné, usilovně pracujeme na obnově infrastruktury a území tak, aby se lidé mohli vrátit co nejdříve domů a aby vše fungovalo v co nejkratším možném čase,” vysvětluje Karel Kolářík, ředitel HZS Olomouckého kraje.
Již šestý den je aktuálně na likvidaci následků povodní nasazeno každý den přes 600 hasičů a příslušníků armády. „Pracuje zde asi 240 kusů těžké hasičské i armádní techniky. V sobotu je například v území nasazeno 50 jednotek SDH, na neděli je domluveno dalších 70 JSDH i z jiných krajů. Zasahují i odřady profesionálních hasičů z jiných krajů: HZS Jihomoravského, Plzeňského, Středočeského, Ústeckého kraje a Hlavního města Prahy,“ uvedla tisková mluvčí HZS Olomouckého kraje Lucie Balážová, která upřesnila: „Monitorovat region pomocí dronu přijeli kolegové z HZS Karlovarského kraje. Nedílnou součástí záchranných a likvidačních prací je od počátku Záchranný útvar HZS ČR. Vše na místě řídí a koordinuje krizový štáb ORP Jeseník, v němž zasedají naši příslušníci a členové samosprávy. Spolupracují se štábem HZS Olomouckého kraje.“
Hasiči postupně obnovují území. „Odčerpali jsme například vodu ze zatopené školky ve Velké Kraši, s těžkou technikou jsme na některých místech již vrátili řeku Bělou zpět do svého koryta a zpevnili jsme břehy. V Bělé pod Pradědem jsme využili sací bagr pro odstranění největších nečistot a bláta z některých domů. V okolí Vidnavy se již likvidují poškozené věci a odvážejí se na skládku. Jde o tuny materiálu, zajišťujeme jeho nakládku a odvoz. Na mnoha místech se podařilo provizorně opravit silnice. Od pátku platí omezení dopravy v zasaženém území,“ sdělila mluvčí.
Hasiči zajistili také mobilní volební místnost v České Vsi, kde se využil prostějovský týlový kontejner. Běžně se používá jako zázemí pro štáb velitele zásahu při plošných mimořádných událostech. „Od pondělí poskytujeme v lokalitě psychologickou pomoc. Spolupracujeme s armádními interventy. První psychickou pomoc prozatím potřebovalo 70 lidí, dalším 77 osobám jsme poskytli krizovou intervenci. Monitorovali jsme na 1200 lidí,“ dodala Lucie Balážová.
Autor: red., L. Balážová, zdroj foto: HZS OLK
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.