Strategie při sběru hub pro šumperskou výstavu se osvědčila
17. září 2018 - 18:19
„V okolí potoků jsme byli úspěšní,“ v rozhovoru přibližuje botanička Magda Zmrhalová
Šumperk - výstava hub 2018 zdroj foto: sumpersko.net - M. Jeřábek
Výstava hub v první polovině září se stala oblíbenou a hojně navštěvovanou akcí. Od roku 1999 se koná ve Vlastivědném muzeu Šumperk a jejím iniciátorem je profesor RNDr. Bronislav Hlůza, CSc. Devatenáctý ročník se uskutečnil ve dnech 13. – 15. září v předsálí Rytířského sálu.
FOTOREPORTÁŽ: Výstava hub 2018
Jakou strategii v terénu při sběru hub letos použili její organizátoři, přibližuje kurátorka výstavy botanička šumperského muzea Magda Zmrhalová.
Jaký byl počet hub letos v extrémně suchém počasí, které se podařilo shromáždit?
Magda Zmrhalová: Přes dvě stě osmdesát, přesný počet budeme znát po finální korektuře seznamu vystavených druhů hub.
Kdo patřil mezi nadšené sběrače hub a kde se jim je podařilo nasbírat?
Magda Zmrhalová: Sběr hub na výstavu probíhá vždy dva dny před otevřením výstavy. Sběru se zúčastnilo devět lidí, kromě zaměstnanců muzea a mykoložky Terezy Tejklové tradičně i dobrovolní sběrači z Olomouce, kteří tam navštěvují mykologickou poradnu a na sběru hub pro šumperskou výstavu se podílejí už mnoho let. Nadšenými sběrači byli i letos Jiřina a Jan Mertovi z Rudy n. Moravou. Houby jsme sbírali na rýmařovské a jesenické straně Jeseníků, kde přes léto pršelo častěji než na Šumpersku. Se sběrem hub pomáhali také studenti šumperské SOŠ v rámci výuky. Činí tak každoročně od konání první výstavy hub v šumperském muzeu - ta letošní byla devatenáctá. V průběhu výstavy pak sbírali houby dva mykologové, Lucie Zíbarová a Dan Dvořák. Díky tomu bylo možno vyměňovat zaschlé nebo rozložené exponáty za čerstvé. Také mnozí návštěvníci nosili houby přímo do výstavy.
Který exponát letos můžete označit, jako zajímavý – netradiční?
Magda Zmrhalová: Každý rok se na výstavě objeví několik druhů hub, které žádný předcházející rok nebyly vystaveny. Z těch zajímavějších či vzácnějších to letos byla např. vzácná holubinka olšinná, kuřátka křehká (donedávna u nás považovaná za vyhynulá) nebo vláknice špinavá, která je ohroženým druhem naší mykoflóry.
Součástí šumperské výstavy je mykologická poradna. Kdo letos radil houbařům?
Magda Zmrhalová: Střídali se tři mykologové: Bronislav Hlůza, Tereza Tejklová a Lucie Zíbarová. Profesor Hlůza, který stál u zrodu tradice konání mykologických výstav v šumperském muzeu, mi před dvaceti lety navrhl, abychom společně uspořádali výstavu hub v Šumperku, a od té doby se každoročně podílí na její realizaci. Protože jeden rok se výstava nekonala, je ta letošní devatenáctá. Jubilejní dvacátá výstava proběhne příští rok, kdy své životní jubileum oslaví i profesor Hlůza.
Výkyvy počasí ovlivňují přípravu. Co to znamená pro kurátora výstavy?
Magda Zmrhalová: Extrémně mokrých let příliš nebylo. Za deště je sběr hub složitější, plodnice se lepí jedna na druhou a poškozují se, takže je nutno je prokládat - nejlépe alobalem. A letošní extrémně suchý rok vyžadoval jinou strategii sběru hub než předcházející roky. Realizovali jsme více krátkých zastávek v okolí potoků. Na každém sběrném místě rostly jiné druhy hub, a tak se během dvou dnů podařilo nasbírat převážnou většinu vystavených druhů, ale velké množství druhů přibylo ještě během výstavy.
Autor: red., a.č., foto: sumpersko.net - M. Jeřábek
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.