Studenti z Moravy soutěží na matematické olympiádě v Portugalsku
23. července 2018 - 15:17
Jsou součástí českého týmu na mezinárodní soutěži
Reprezentace České republiky na 48. Mezinárodní fyzikální olympiádě v Indonésii v roce 2017 zdroj foto: V. Sobol
Dva talentovaní středoškoláci z Moravskoslezského a Olomouckého kraje stráví příští prázdninový týden počítáním náročných příkladů a sestavováním fyzikálních pokusů. Šimon z Gymnázia Havířov bude na Mezinárodní fyzikální olympiádě v Lisabonu obhajovat loňský bronz, Jindřich z Gymnázia Olomouc-Hejčín dokonce stříbrnou medaili.
Český pětičlenný tým chce navázat na loňský úspěch, kdy se ve tvrdé konkurenci asijských zemí umístil v první třetině bodování. Fyzikální olympiáda v Lisabonu začala v sobotu a potrvá do 29. července.
Šimon i Jindřich si nominaci do světového ringu pojistili druhým a třetím místem v celostátním kole fyzikální olympiády letos v březnu. Oba zároveň patří mezi matadory mezinárodní soutěže: loni reprezentovali Českou republiku v indonéské Yogyakartě, kde dosáhli na medailové pozice.
Český tým bude chtít v Lisabonu navázat na loňský úspěšný ročník, kdy všichni členové českého týmu dosáhli na medaile, a Česko tím pádem obsadilo 29.-35. místo z šestaosmdesáti států. „Čeští studenti patří na mezinárodním poli k uznávaným soupeřům, pravidelně vozíme domů stříbrné a bronzové medaile. Když vezmeme v potaz, že soupeříme s týmy ze zemí, kde vybírají z desítek až stovek milionů uchazečů, máme být na co hrdí. Jen ta zlatá se nám od roku 2010 vyhýbá, tak třeba to letos zlomíme,“ doufá vedoucí české výpravy Jak Kříž z Katedry fyziky Přírodovědné fakulty Univerzity v Hradci Králové. Ta pro finalisty mezinárodní olympiády zajistila přípravné soustředění.
Podle Kříže je pro české studenty rovněž velkým hendikepem nedostatek příležitostí k fyzikálním pokusům v rámci běžného studia. „Možnost ověřit si vlastnoručně, jak teorie funguje v praxi, je k nezaplacení. Zároveň tvoří základní předpoklad pro to, aby žáci sami začali přemýšlet nad tím, jak nějaký fyzikální jev pomocí pokusů dokázat. Proto prostřednictvím programu Oranžová učebna Nadace ČEZ podporujeme školy v tom, aby do svých laboratoří a učeben zakoupily potřebné vybavení pro pokusy,“ říká manažer útvaru strategický nábor Skupiny ČEZ Pavel Puff.
Autor: red., V. Sobol
Fotogalerie
Související články
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.