Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pondělí 17. května 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Pevnost poznání ve znamení ochrany přírody

17.05.2021 - Pevnost poznání ve znamení ochrany přírody - Květnová...

Počasí

17.05.2021 - Pondělí

Teplota: 13 / 10 - obcasny-Déšť

18.05.2021 - Úterý

Teplota: 16 / 9 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Studenti z jesenického „emka“ se připravují na svůj „první krok do vesmíru“

17. dubna 2021 - 09:06

Zpět na seznam článků

Desetičlenný tým projde teoretickou i praktickou částí

Studenti z jesenického „emka“ se připravují na svůj „první krok do vesmíru“

záznam z online workshopu pro studenty zdroj foto: J. Viterna

SPŠ Jeseník se zapojilo do unikátního projektu „Dotkni se vesmíru“. Cílem víc jak půlročního projektu je vypustit svůj vlastní stratosférický balón k hranicím vesmíru a pořídit originální video a fotografie zakřivení Země z výšky až 35 kilometrů. „Jako malý kluk se už teď těším, až vypustíme balón,“ uvádí nadšeně s úsměvem David Pišek, učitel fyziky. „To je ale až finální část projektu. Předtím studenty čeká spousta tvůrčí a zajímavé práce,“ doplňuje Pišek.

Projekt probíhá od 28. března do 12. prosince .  Zapojilo se celkem 42 škol z celé České republiky.

Za emko byl vytvořen desetičlenný tým ve složení sedm kluků a tři holky. Studenti si sami zvolili název týmu „Emko industries“ a název balónu „Apollo M“. Dále si rozdělili role na konstruktéry, programátory, designery, grafika a experimentátory. Dohled nad týmem mají dva učitelé z emka David Pišek a Jakub Senci. Studentům jsou připraveni pomoci pouze v případě, když sami studenti budou něco potřebovat.

Tým bude fungovat samostatně pod vedením velitele letu. Tím byl zvolen Miroslav Juhaňák, student třetího ročníku oboru strojírenství. „To, že mě zvolili jako velitele, mě mile překvapilo. Myslím si, že máme dobrý tým a věřím, že každý přiloží ruku k dílu. Je to skvělá zkušenost. Doufám, že se situace ohledně covidu zlepší, abychom na projektu mohli pracovat v prostorách školy, a ne přes videohovory. Pro začátek nás čeká návrh, programování a pak konstrukce samotné sondy, “ vysvětluje Juhaňák.

záznam z online workshopu pro studenty zdroj foto: J. Viterna

První měsíce projektu jsou zaměřeny na získávání teoretických znalostí. Ke konci dubna má přijít sonda. Snahou bude využít všechny technologie, co škola nabízí např. systém na programování sondy, 3D tisk, 3D model v grafickém editoru.

Přínosem pro studenty je učení základům fyziky, radiotechniky a programování elektroniky. Naučí se komunikovat a programovat sondu jejím jazykem. Změří různé fyzikální veličiny související s lety do vesmíru. Spočítají směr, rychlost a pravděpodobné místo dopadu jejich sondy. Studenti se naučí měřit fyzikální veličiny v reálném čase na konkrétním projektu. Sonda je modulární a dá se po návratu z vesmíru použít na dalších projektech. Pomocí přijímacích stanic bude možné balónové sondy poslouchat při jejich letu a určit tak místo dopadu. Tyto informace se budou přeposílat na server a vizualizovat. Musí se také vést projektový deník, kde budou všechny informace o samotném letu.

Vypuštění balónů proběhne v září. Každý den vypustí svůj balón 2 školy z jednoho místa, kvůli povolení, a to v lokaci Praha – Libuš. Sonda vyletí do výšky až 35 km. Balon pak praskne, sonda někde dopadne a s pomocí přijímače a GPS signálu se sonda bude hledat. Tým vyvodí závěry, co naměřili, co se dařilo, nedařilo. Prezentace výsledků proběhne v prosinci na společné konferenci v Praze. „Tým se naučí vše, co potřebuje znát a vědět, když chce vypustit na okraj vesmíru stratosférický balón. Bude mít zodpovědnost za konečnou podobu a vypuštění stratosférické sondy a komunikaci v týmu. Hodně důležitá je týmová spolupráce. Pro naše studenty je to velká výzva a já věřím, že ji zvládnou,“ dodává na závěr Jana Prokopová, zástupkyně pro teoretickou výuku.

Střední průmyslová škola Jeseník je technicky orientovanou školou, která připravuje studenty na povolání ve studijních oborech strojírenství, stavebnictví a informační technologie. Škola dále nabízí učební obory se zaměřením na strojírenství a stavebnictví.

Autor: red., Jiří Viterna, zdroj foto: J. Viterna

Fotogalerie

záznam z online workshopu pro studenty    zdroj foto: J. Viterna

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.