Studenti za tři minuty mohou vyhrát 200 tisíc korun
04. února 2018 - 09:23
Soutěž „Vím proč“ odměňuje nejpovedenější videa ze světa fyzikálních pokusů
Adélka s tabletem v roce 2017 zdroj foto: V. Sobol
Někdo vidí za fyzikou jen hrůzostrašné vzorečky. A jiní báječnou vědu, díky níž jezdíme, lítáme, svítíme, voláme, programujeme, zkrátka zpříjemňujeme a ulehčujeme si náš život. Soutěž „Vím proč“ již pátým rokem láká žáky a studenty základních a středních škol z celé České republiky, aby se na fyziku podívali tím druhým pohledem.
Na webovém portálu mohou žáci a studenti přihlásit své video do31. března. „Za krátké video inspirované nějakým zajímavým pokusem, jevem, či teorií, mohou od Nadace ČEZ získat 200 tisíc korun pro svou školu, nebo vyhrát jiné hodnotné ceny. Učitelé zde zase najdou všech přes 880 doposud natočených videí roztříděných do přehledných kategorií. Mohou se jimi inspirovat pro zpestření výuky v hodinách i v nepovinných kroužcích,“ doporučuje mluvčí Vladislav Sobol.
Na severu Moravy v posledních dvou letech bodovala Anežka Laryšová z karvinské ZŠ U Lesa. Vyhrála dva tablety, přičemž ten druhý darovala kamarádce z pěstounské rodiny, a pro svou školu získala 200 tisíc korun na Oranžovou učebnu. Od září už studuje na karvinském Gymnáziu a do soutěže se chce opět zapojit. „Vyhrát potřetí za sebou se mi asi nepodaří, ale o cenách to není. Natáčení těch fyzikálních pokusů mě prostě baví,“ řekla Anežka na jaře při přebírání ceny a s šibalským úsměvem dodala, že Oranžová učebna by byla skvělým zápisným v novém působišti.
Nejúspěšnější v režii fyzikálních pokusů jsou zatím žáci a studenti ze severní Moravy. Na stupních vítězů stáli v posledních čtyřech ročnících celkem pětkrát, dvakrát získali hlavní cenu 200 tisíc korun. V těsném závěsu sekundují nadšení fyzikáři z Prahy a jižní Moravy. „Známé rčení říká, že jednou vidět je víc, než stokrát slyšet. A my zastáváme teorii, že jednou si vyzkoušet, je víc, než tisíckrát vidět,“ říká Pavel Puff, manažer Útvaru strategický nábor energetické skupiny, která soutěž podporuje. „Chceme, aby fyzika děti bavila. Pokud si mohou samy pokusem ověřit, jak funguje na první pohled nudný vzoreček v praxi, věříme, že si k této nesmírně zajímavé a užitečné vědě cestu najdou,“ doplňuje Puff.
Do natáčení pokusů se letos žáci pouští již popáté. Celkem jich za dobu existence soutěže vzniklo přes devět set. „Na projektu se v roli porotkyně podílím od samého počátku a těší mě, že kvalita videí se rok od roku zvyšuje a je stále těžší vybrat vítěze. Mám radost, že žáci základních i středních škol hledají cestu k fyzice právě tímto způsobem,“ chválí učitelka fyziky a členka poroty Daniela Martincová. Podle porotkyně projekt vytváří prostor rozvíjet silné stránky žáků.
Ať již se žáci účastní soutěžní nebo nesoutěžní části, zažívají svůj menší nebo větší úspěch ve fyzice, z jimi vybraného a pro ně zajímavého tématu. „Domnívám se, že vzájemné sdílení jimi vytvořených videí neformálním způsobem zvyšuje kvalitu vzdělávání ve fyzice a učitelům umožňuje komplexněji ověřit znalosti a dovednosti jejich žáků. Zvláště si vážím komunity nejen žáků, ale i učitelů, rodičů a lektorů, kteří se do projektu pravidelně zapojují,“ doplňuje Martincová.
Odkaz na webové stránky ZDE
Autor: red., V. Sobol,zdroj foto: V. Sobol
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.