Studijní program připraví nový typ sociálního pracovníka
07. října 2020 - 11:18
Duševně nemocným pomůže v domácím prostředí
Repro zdroj:upol
V reakci na reformu psychiatrické péče nabízí Cyrilometodějská teologická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci (CMTF UP) nový studijní program Aplikovaná psychoterapie a inovace v sociální práci, který nemá v České republice obdoby.
Obor slibuje širokou možnost uplatnění a cílí na uchazeče, kteří se zajímají o duši člověka a chtějí být druhým oporou v těžkých životních situacích. Přihlášky je možné podávat již nyní, a sice do 25. října.
Tříletý navazující magisterský program reaguje na změny v psychiatrické péči, kdy velké a někdy neosobní kliniky nahrazuje osobní péče v domácím prostředí. O pacienty se bude starat odborný tým, jehož součástí je také sociální pracovník nového typu. „Tímto programem máme v úmyslu přispět k plánované reformě psychiatrických zařízení vyšší kvalitou přípravy sociálních pracovníků jak po stránce odborné, tak po stránce osobní. Máme naději, že kompetentní, osobnostně zralí a motivovaní absolventi budou zárukou nové kvality psychiatrické péče. Uvědomujeme si, že nároky kladené na studenty jsou vysoké, ale bez změny myšlení a přístupu pracovníků se reforma v České republice stane jenom formální záležitostí,“ řekl děkan CMTF Peter Tavel.
Program nabídne studentům vhled do tří oblastí: sociální práce, psychologie a zdravotnictví. Absolventi budou schopni analyzovat potřeby klientů, získají také komunikační a manažerské dovednosti.
Na trhu práce budou vyhledávaným „zbožím“ – analýzy totiž ukazují, že v současné době není pro reformu psychiatrické péče dostatek připravených sociálních pracovníků. „Z našich studentů se stanou odborníci na psychoterapeutickou práci s nemocnými, budou také vědět, jak efektivně řídit sociální organizace. Budou umět pracovat s nejrůznějšími diagnózami, s kazuistikami a zvládnou pacienta, aby případně neškodil svému okolí. Spolu s lékařem, psychiatrem a zdravotní sestrou vytvoří vysoce odborný tým, který bude o pacienta pečovat v jeho domácím prostředí. Pro nemocné to bude zásadní změna, která jistě povede k hlubšímu uzdravování a lepšímu fungování v běžném životě,“ věří děkan.
Vyučující jednotlivých předmětů povedou výuku v duchu nového pohledu, nového paradigmatu, jak předpokládá reforma. Student si osvojí holistický pohled na člověka a na péči o něj.„Záměrně jsme volili větší pestrost předmětů v menších skupinách. Zvláště oblasti psychoterapie a psychiatrie vyžadují velkou míru kontaktní výuky – přímý kontakt, nácviky, sebezkušenostní a praktické zaměření. Také novou budovu naší fakulty jsme uzpůsobili komornímu způsobu výuky, což bude základem pro budování komunity studentů i pro osobnostní formování,“ dodává Peter Tavel.
Autor: red., G. Sýkorová Dvorníková, zdroj foto: upol
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.