Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 09. března 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Opilý řidič otočil auto na střechu

08.03.2021 - Opilý řidič otočil auto na střechu - Dopravní nehoda...

Počasí

09.03.2021 - Úterý

Teplota: 3 / -5 - Oblačno

10.03.2021 - Středa

Teplota: 5 / -5 - Jasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Studijní program připraví nový typ sociálního pracovníka

07. října 2020 - 11:18

Zpět na seznam článků

Duševně nemocným pomůže v domácím prostředí

Studijní program připraví nový typ sociálního pracovníka

Repro zdroj:upol

V reakci na reformu psychiatrické péče nabízí Cyrilometodějská teologická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci (CMTF UP) nový studijní program Aplikovaná psychoterapie a inovace v sociální práci, který nemá v České republice obdoby.

Obor slibuje širokou možnost uplatnění a cílí na uchazeče, kteří se zajímají o duši člověka a chtějí být druhým oporou v těžkých životních situacích. Přihlášky je možné podávat již nyní, a sice do 25. října.

Tříletý navazující magisterský program reaguje na změny v psychiatrické péči, kdy velké a někdy neosobní kliniky nahrazuje osobní péče v domácím prostředí. O pacienty se bude starat odborný tým, jehož součástí je také sociální pracovník nového typu. „Tímto programem máme v úmyslu přispět k plánované reformě psychiatrických zařízení vyšší kvalitou přípravy sociálních pracovníků jak po stránce odborné, tak po stránce osobní. Máme naději, že kompetentní, osobnostně zralí a motivovaní absolventi budou zárukou nové kvality psychiatrické péče. Uvědomujeme si, že nároky kladené na studenty jsou vysoké, ale bez změny myšlení a přístupu pracovníků se reforma v České republice stane jenom formální záležitostí,“ řekl děkan CMTF Peter Tavel.

Program nabídne studentům vhled do tří oblastí: sociální práce, psychologie a zdravotnictví. Absolventi budou schopni analyzovat potřeby klientů, získají také komunikační a manažerské dovednosti.

Na trhu práce budou vyhledávaným „zbožím“ – analýzy totiž ukazují, že v současné době není pro reformu psychiatrické péče dostatek připravených sociálních pracovníků. „Z našich studentů se stanou odborníci na psychoterapeutickou práci s nemocnými, budou také vědět, jak efektivně řídit sociální organizace. Budou umět pracovat s nejrůznějšími diagnózami, s kazuistikami a zvládnou pacienta, aby případně neškodil svému okolí. Spolu s lékařem, psychiatrem a zdravotní sestrou vytvoří vysoce odborný tým, který bude o pacienta pečovat v jeho domácím prostředí. Pro nemocné to bude zásadní změna, která jistě povede k hlubšímu uzdravování a lepšímu fungování v běžném životě,“ věří děkan.

Vyučující jednotlivých předmětů povedou výuku v duchu nového pohledu, nového paradigmatu, jak předpokládá reforma. Student si osvojí holistický pohled na člověka a na péči o něj.„Záměrně jsme volili větší pestrost předmětů v menších skupinách. Zvláště oblasti psychoterapie a psychiatrie vyžadují velkou míru kontaktní výuky – přímý kontakt, nácviky, sebezkušenostní a praktické zaměření. Také novou budovu naší fakulty jsme uzpůsobili komornímu způsobu výuky, což bude základem pro budování komunity studentů i pro osobnostní formování,“ dodává Peter Tavel.

Autor: red., G. Sýkorová Dvorníková, zdroj foto: upol

Fotogalerie

Repro                  zdroj:upol

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Policie hodnotí první týden opatření

Policie hodnotí první týden opatření

Fotek: 43
Přidáno: 08.03.2021

Jeseníky

Jeseníky

Fotek: 28
Přidáno: 06.01.2021

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.