Šumperk četl knihu
13. listopadu 2014 - 23:25
Literární festival oslavil desáté narozeniny
Město čte knihu 2014 foto:sumpersko.net
Jak se baví knihomolové? Obvykle mají nos zabořený do stránek a louskají písmenka, verše, sloky i odstavce básní a také románů nebo třeba odborných textů. Ale jednou v roce milovníci literatury v Šumperku opustí své pelíšky a vydají se na setkání, kde společně čtou a diskutují nad vybranou knihou.
Za deset let existence festivalu Město čte knihu už není Šumperák, který by jej neznal. Kniha O kamnech na jižní točně se v uplynulých dvou týdnech četla v knihovně, na základních i středních školách, v klubu důchodců, muzeu, divadle i v kostele. „Pohádky nejen pro dospělé“ nastudovali herci šumperského divadla, ochotníci i studenti. FOTOGALERIE: Město četlo knihu v divadle
Povídky Ilji Hurníka četl jeho syn Lukáš, známý hudební skladatel, moderátor a rozhlasák. „Na přípravě festivalu se nepodílí jen knihovna a středisko Doris, ale desítky nadšenců, jejichž jedinou odměnou je výtisk knihy,“ vysvětlila organizátorka Zdeňka Daňková.
Kromě čtení a besed festival nabídl také divadelních představení, filmový maraton, koncerty, společenská setkání i happening. Na zahájení výstavy v muzeu dorazila ilustrátorka a spisovatelka Markéta Vydrová. Šumperští školáci ji překvapili, když v duchu autorčiny knihy Můj skřítek Šalvěj přišli na besedu ve fialovém oblečení s elfími čepičkami na hlavách. „V Šumperku jsem zažila invazi rozkošných skřítků Šalvějíčků. Bylo to krásné a dojalo mě to,“ svěřila se výtvarnice, jež dětem vyprávěla o svých profesních začátcích.
Na čtenářskou štafetu základními školami vyrazila ve čtvrtek 6. listopadu spisovatelka Petra Braunová. Autorka i její doprovod oblékli kostýmy pohádkových postav a cestovali v historickém autobuse značky Praga z roku 1948. O den později tentýž automobilový skvost rozvážel šumperské knihovnice po středních školách, kde čtenářská štafeta pokračovala. FOTOGALERIE: Město četlo knihu v kině Oko
V sobotu festival pokračoval v kině Oko, kde přivítal malíře Libora Vojkůvku. Více ZDE. V neděli následoval happening pro nejmenší čtenáře a posluchače, spojený s pohádkovou cestou po divadle.
Děti plnily úkoly s krtečkem, pod vedením čerta házely dušičky do kotle, prošly zámkem Ledové královny, ozdobily perníčky a prohlédly si výstavu marionet. Malí divadelníci z Oskavy pobavili nastudováním pohádky O čertovi a Káče.
Šikovní malíři se připojili k vytváření obrovského leporela. „Měří více než 150 metrů, složeno je z osmi stovek obrázků. Do jeho výroby se zapojily přes tři desítky knihoven, mateřských a základních škol i družiny od Loštic až po Bratrušov,“ upřesnila Alena Laštůvková ze šumperské knihovny Sever. „Malování obrázků doprovodilo akci Babičky a dědečkové čtou dětem, kterou jsme se obrátili na nejširší veřejnost. Děti byly na své prarodiče náležitě hrdé a věříme, že i doma si řeknou o pohádku,“ uvedla knihovnice Jitka Sopperová.
V úterý festival vyvrcholil adaptací posledních dvou povídek v nastudování herců šumperského divadla a setkáním s autory Františkou Vrbenskou, Annou Šochovou, Jaroslavem Mosteckým a s ilustrátorkou Věrou Kovářovou. „V Šumperku dvě stě let pršelo,“ touto větou moderátor Petr Konupčík vyprovokoval autorskou štafetu a tvůrci, kteří mají v oblibě fantasy i horor, v mžiku vymysleli příběh o přemnožení masožravých leknínů a statečné rusalce zachraňující svět.
Desátý ročník literárního festivalu završil ve středu a ve čtvrtek cyklem přednášek Anny Šochové, Františky Vrbenské a nakladatele Pavla Ševčíka. V šumperských středních školách a v knihovně hovořili o literární tvorbě z pohledu autora i ekonoma, přiblížili posluchačům žánr fantasy a také pohádkový svět dětí.
Autor: red.,V.Krejčí, foto:sumpersko.net
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.