Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 27. září 2023 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Hasiči zasahující v Řecku převzali ocenění

26.09.2023 - Hasiči zasahující v Řecku převzali ocenění - Z řad...

Počasí

27.09.2023 - Středa

Teplota: 24 / 13 - SkoroJasno

28.09.2023 - Čtvrtek

Teplota: 24 / 14 - Jasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Šumperk chce letos proinvestovat více než čtvrt miliardy korun

22. ledna 2023 - 12:42

Zpět na seznam článků

Představení projektů

Šumperk chce letos proinvestovat více než čtvrt miliardy korun

Šumperk zdroj foto: archiv

Rozpočet města na rok 2023 přijali šumperští zastupitelé loni v prosinci, na investiční výdaje v něm přitom vyčlenili částku 188,79 milionu korun. Na letošním prvním zasedání zastupitelstva, jež je naplánováno na pondělí 30. ledna, by pak měli schválit první rozpočtová opatření, která navyšují výdajovou část rozpočtu v oblasti investic o dvaasedmdesát milionů.

S výjimkou necelých čtrnácti milionů, s nimiž bude hospodařit oddělení komunálních služeb majetkoprávního odboru, jdou peníze na investiční akce odboru strategického rozvoje, územního plánování a investic.

ŠKOLSTVÍ

Více než šedesát osm milionů korun chce město letos proinvestovat ve školách a školských zařízeních. Téměř polovina, konkrétně dvaatřicet milionů, je určena na pokračování realizace projektu Do odborných učeben bez bariér, na který se radnici podařilo získat dotaci a do něhož se zapojily základní školy. Ta ve Vrchlického ulici už prošla rekonstrukcí, dostala rychlý internet, wi-fi připojení ve všech prostorách, odborné učebny vybavené novými technologiemi, a je plně bezbariérová. Zbývá ještě vybudovat výtah k učebnovému pavilonu.

Obdobné úpravy a modernizace se v současnosti realizují ve školách v ulicích Dr. E. Beneše a Sluneční. „Ve škole ve Sluneční bude bezbariérový přístup do pater řešen mobilním schodolezem. Mimo tento projekt zde stavební firma dokončuje rekonstrukci sociálního zázemí, která probíhala po etapách,“ vysvětlil vedoucí oddělení investic Oto Sedlář. Bezbariérové hygienické zařízení bude mít také škola v ulici Dr. E. Beneše, kde se minulý týden rozjel i zmíněný projekt Do odborných učeben bez bariér.

Investovat bude letos město rovněž do škol v ulicích 8. května a v Šumavské. V Základní škole 8. května probíhá poslední etapa sanace vlhkého zdiva vstupního a bočního jihovýchodního křídla objektu, včetně souvisejících stavebních prací. Ve škole v Šumavské ulici nahradí stávající nefunkční systém měření a regulace vytápění nový systém.

Na dokončení loni zahájené rekonstrukce základní umělecké školy je v letošním rozpočtu určeno pět milionů korun a o půl milionu více na pokračující opravu táborové základny v Krásném u Hraběšic. Ta by měla být hotova letos v červnu.

LESOPARK CIHELNA

Revitalizace lesoparku Cihelna, na kterou město obdrželo před dvěma lety dotaci z Operačního programu Životní prostředí, odstartovala loni v červenci první etapou, zaměřenou na obnovu zeleně.

Během ní proběhlo kácení stromů a dalších dřevin, především těch nepůvodních, náletových a z bezpečnostního hlediska rizikových. Firma z Kunovic, která nabídla ve výběrovém řízení nejnižší cenu, 4,3 milionu korun, odstraní do začátku letošního dubna pařezy a dokončí výsadbu. „Kromě dvou set dvaceti stromů, mezi nimiž budou například duby, lípy a tradiční ovocné stromy, zde bude vysázena asi tisícovka různých keřů,“ uvedl vedoucí odboru strategického rozvoje, územního plánování a investic Pavel Volf a dodal, že nejpozději do poloviny května by měly být založeny trávníky.

První etapa rovněž zahrnuje terénní úpravy, vybudování středového mlatového a povalového chodníku přes mokřady, dřevěných chodníků nad tůněmi, úpravu vodních ploch a výrobu a osazení základního mobiliáře. Práce za 4,7 milionu korun má vysoutěžila společnost z Andělské Hory. „Základní mobiliář, jako jsou například lavičky či odpadkové koše, se bude vyrábět z vytěžených stromů. Firma nachystá rovněž stojany na informační tabule, jež se budou realizovat později ve spolupráci s volnočasovým centrem Doris, které se věnuje ekologické výchově,“ upřesnil Pavel Volf a dodal, že vše by mělo být hotovo do konce října letošního roku.

REGENERACE SÍDLIŠTĚ PRIEVIDZSKÁ

V pořadí sedmá a současně poslední etapa regenerace sídliště při Prievidzské ulici se letos zrealizuje za téměř jednadvacet milionu korun. Zahrnuje lokalitu kolem panelových domů v Bludovské ulici a zábřežská firma by ji měla dokončit do poloviny září. „Opraví se zde stávající chodníky a vybudují se nové přístupové spolu s příjezdovou komunikací k panelovým domům. Za domy, jež vyrostly v místech někdejší autoškoly, vznikne nové parkoviště pro třicet osm automobilů a to stávající u paneláků projde rekonstrukcí. Součástí zakázky je i nové veřejné osvětlení a vybudování podzemních kontejnerů na tříděný odpad,“ popsal závěrečnou etapu revitalizace Oto Sedlář.

Vysvětli, že mezi obytnými domy a školkou je nutné stabilizovat „ujíždějící“ svah – počítá se zde s betonovou opěrnou stěnou dlouhou padesát sedm metrů a s novou výsadbou. „V souvislosti s postupem prací dojde k určitým omezením, s kterými seznámíme zástupce občanů bydlících v této lokalitě na schůzce 1. února. Nejvíce se probíhající rekonstrukce samozřejmě dotkne možnosti parkování,“ doplnil vedoucí odboru Pavel Volf.

Do dvanácti etap je rozdělena regenerace sídliště Sever. První z nich, zahrnující území za základní školou v Šumavské ulici směrem k Bratrušovskému koupališti, je hotová. Loni se firma pustila do druhé etapy, jež se dotýká Erbenovy ulice a která zahrnuje rekonstrukci komunikací, chodníků, parkovacích stání, nová místa na ukládání odpadu či sadové úpravy. Neplánovaná přeložka plynové přípojky však posunula termín dokončení na letošní duben. V tomto roce pak chce město vybrat dodavatele další etapy kolem ulice Březinovy a zahájit revitalizaci s tím, že skončit by měla příští rok.

PARKOVACÍ DŮM V GAGARINOVĚ ULICI

Město se letos pustí do dlouho plánované výstavby parkovacího domu v Gagarinově ulici, jenž by měl odlehčit především motoristům z přilehlých sídlišť při ulicích Bratrušovské a Kosmonautů. Součástí projektu bude i smart technologie, která bude řidiče informovat o obsazenosti parkoviště. „Stavba parkovacího domu je provázaná s ulicemi Gagarinovou a Bratrušovskou, které projdou rekonstrukcí. Obě akce chceme soutěžit a realizovat společně,“ sdělil Pavel Volf a dodal, že vše by mělo být hotovo příští rok.

SVĚTELNÉ KŘIŽOVATKY

Světelné křižovatky v Jesenické ulici, jež je jednou z nejdůležitějších dopravních tepen ve městě, a také v ulici Lidické čeká rekonstrukce. Výjimkou je pouze křižovatka vybudovaná před třemi lety u autobusového nádraží a protějšího nového parkoviště s cyklověží. Právě zde použitý systém světelné signalizace dostanou ostatní tři křižovatky v úseku od ulice Žerotínovy po Lidickou a křižovatka ulic Lidické a Jeremenkovy. Semafory budou mít nově zelené směrové šipky pro odbočování vlevo a vpravo a díky koordinaci následných signalizací zlepší průjezd touto stěžejní komunikací tzv. zelená vlna.

S pokládkou nových kabelů budou spojeny poměrně velké výkopové práce, měnit se budou všechny stožáry se semafory a součástí projektu je i kompletní oprava chodníků, přechodů a veřejného osvětlení. „Nyní je projekt podaný k územnímu rozhodnutí. Rekonstrukci chceme zahájit letos a dokončit příští rok,“ uvedl vedoucí odboru Pavel Volf.

Autor: red., mus. S. Singerová

Fotogalerie

Šumperk                   zdroj foto: archiv

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Čokoládové Losiny 2023 - II.

Čokoládové Losiny 2023 - II.

Fotek: 65
Přidáno: 26.09.2023

Čokoládové Losiny 2023 - I.

Čokoládové Losiny 2023 - I.

Fotek: 70
Přidáno: 26.09.2023

Žerotínské slavnosti v Bludově

Žerotínské slavnosti v Bludově

Fotek: 85
Přidáno: 22.09.2023

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.