Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pondělí 14. října 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Radka Fišarová, Anna Lukášková & Litera

14.10.2019 - Radka Fišarová, Anna Lukášková & Litera - Benefiční...

Počasí

14.10.2019 - Pondělí

Teplota: 19 / 12 - Oblačno

15.10.2019 - Úterý

Teplota: 21 / 14 - PoloJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Šumperk má svého vítěze soutěže TechnoChallenge

18. června 2019 - 08:09

Zpět na seznam článků

Finále se zúčastnilo dvacet žáků

Šumperk má svého vítěze soutěže TechnoChallenge

Šumperk má svého vítěze soutěže TechnoChallenge zdroj foto: škola

Již popáté pořádala Univerzita Palackého v Olomouci soutěž pro žáky základních škol, ve které předvedli svou manuální zručnost, kreativní technické myšlení a inovační schopnosti. Vítek Skala, žák základní školy na Šumavské ulici, vytvořil v prvním kole, které neslo téma „Můj vysněný dům“, objekt, ve kterém využil dřevo, plast i kov.

Šumperk má svého vítěze soutěže TechnoChallenge zdroj foto: škola

Vítkům dům měl malinké čerpadlo, malou funkční kašnu, dveře domu se otevíraly, nechyběla pouliční lampa, která v různých intervalech svítila a komín, ze kterého se opravdu kouřilo. Práce na objektu trvala asi dva měsíce a vytvářel ji s podporou vyučující Jolany Papouškové jak doma, tak ve škole po vyučování.

Šumperk má svého vítěze soutěže TechnoChallenge zdroj foto: škola

Finále soutěže se v Olomouci zúčastnilo dvacet žáků, kteří téma „Rozhledna“ dopředu znali. Pedagogická fakulta zabezpečila materiál, přesto si Vítek dovezl své nářadí, na které je zvyklý, a svůj materiál, který s tatínkem pořídil. Jak sám uvedl při setkání na radnici s místostarostkou Irenou Jonovou: „Rodiče mě podporují. První věci jsem vyráběl tak od sedmi let a dodneška mám z této doby duhu, kterou jsem vytvořil z laseru a barevných sklíček.“ Moc mě baví elektřina, rodiče mi kupovali stavebnici Voltík, chodil jsem do kroužku elektro a i ve škole máme skvělé dílny, protože paní učitelka má výborné nápady. Co si vzpomínám, vždy to u nás doma díky mně houkalo, blikalo, svítilo.“

A jak vypadala Vítkova vítězná práce? „Moje rozhledna je dřevěná konstrukce, uprostřed kolík s led páskem, má ventilátor, výtah, objekt je zastřešen, nechybí malá větrná elektrárna, solární panel. Nesmím zapomenout opět na kouřící komín, tentokrát kouří ve větru.“

vítězná Rozhledna zdroj foto: škola

Paní učitelka Papoušková na dotaz místostarostky Jonové, jak se dostala k výuce předmětu základy techniky, odpověděla: „Bavila mě matika a nabízela se právě kombinace s technikou. K výuce předmětu jsem se dostala asi až před deseti lety a můžu říct, že v poslední době je o předmět mezi žáky velký zájem. Samotnou mě moc baví. Teď jsme třeba vyráběli hodiny s hodinovým strojkem. Tak nějak technikou ve škole žijeme víc než dřív. Snažím se děti zaujmout prací a jde to!“

Šumperk má svého vítěze soutěže TechnoChallenge zdroj foto: škola

Setkání na šumperské radnici se zúčastnila i personální ředitelka společnosti Pars nova Lucie Novotná, která práci Vítka i paní učitelky ocenila dárky od společnosti.

Na její otázku, co bude Vítek dál studovat, odpověděl, že si vybral elektrotechnickou průmyslovku v Mohelnici a chtěl by se věnovat silnoproudu. „Ano, to je skvělá volba“, prohlásila Lucie Novotná, „ konstruktéři elektrických vlaků jsou špičkou v naší firmě.“ Nabídla Vítkovi jak brigádu, tak pozdější praxi, vysvětlila i systém firemních stipendií. „Město potřebuje, aby se mladí vzdělaní lidé po studiích vraceli zpět, aby byl Šumperk pro ně opravdu domovem se stabilním zaměstnavatelem“, uvedla místostarostka Jonová.

Šumperk má svého vítěze soutěže TechnoChallenge

 A Vítkova rozhledna? „Ještě ji nemám dokonalou, chci vylepšit jízdu výtahem, celou ji namalovat, vyzdobit a udělat chodník, cestičky…“, prohlásil mladý technik.

Rozhledna je už teď nádherná. Neuvažuje některá obec o výstavbě takového objektu? Mít rozhlednu od mladého nadějného a velmi šikovného žáka, to by byla pro místo skvělá vizitka.

Autor: red., a.č., zdroj foto: mus, škola

Fotogalerie

Šumperk má svého vítěze soutěže TechnoChallenge   zdroj foto: škola

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.